English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Nyílászárók  =>  Redőny, mint hőszigeteléslapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-02-18
15:56:57
Előzmény: robert #38631#38632
robert:
tudod, mikor reggel korán elmész kánikula idején és nem engeded le a redőnyt (virágok is kapjanak fényt), de tudod, hogy estére dög meleg lesz miatta, akkor lehet vakaródzni.
Külön mumus számomra a délnyugati ablakvilág, mert egy részét nem árnyékolja a ház előtti fenyő.
Ha sikerül időben leengedni, éjszaka szellőztetni a légkondi használat drasztikusan csökken. Most, hogy itthon voltam a kánikula ellenére viszonylag keveset ment a klíma. Igaz néha éjjel 2-kor nyitottam ablakot reggel hatkor meg zártam.
2013-02-18
15:44:26
Előzmény: grano #38630#38631
grano,

El tudom képzelni, hogy mennyire szenvedtél a hiányától :)

2013-02-18
15:21:20
Előzmény: robert #38628#38630
robert:
volt olyan időszaka az életemnek amikor egy ilyen kacat jól jött volna.
Most (sajnos) van időm felhúzni, leengedni a redőnyt.
Anno ez külön gondot okozott, mert figyelni kellett rá.
2013-02-18
15:06:36
Előzmény: grano #38627#38628
grano,

Rosszul vagyok már ezektől az agyament automatáktól.
Egy ilyen kütyü beszerelése nagyobb költséggel és környezetterheléssel jár, mint amennyit valaha is megspórolhatunk vele.

2013-02-18
14:21:52
"Az ablakra vagy asztalra tapadókoronggal rögzíthető Thermosunis RTS beltéri fény- és hőmérsékletérzékelő nyáron a fényviszonyoknak, illetve télen a szoba hőmérsékletének megfelelően automatikusan vezérli a redőnyöket vagy belső árnyékolókat. Az érzékelő utasítására a redőnyök télen napközben beengedik a melegítő napsugarakat, rásegítve a fűtésre, sötétedés után pedig lehúzzák a redőnyt gátolva a hő kiszivárgását – így a fűtési költségek is alacsonyabbak lesznek."
www.baudocu.hu/thermosunis-rts-belteri-feny-es-homersekleterzekelo-redonyok-automatikus-42036/hirek.html?origin=news

Az, hogy minden rendőnynél érdemes lenne e megcsinálni kétlem, de egy szigetelt redőny esetén télen is, nyáron is hozhat a konyhára a fényérzékelős vezérlés.
2012-10-27
17:35:34
Előzmény: naphaz #34742#34744
naphaz,

1. A hősugárzás mértéke a tömegfal és a spaletta belső oldala közötti hőmérséklet-különbség függvénye, ami jól számolható. Ennek egy részét lehetne megfogni a fóliával.

Ha a 25 Celsius fokos tömegfal előtt egy 20 fokos függöny lóg, akkor ~7W/m2 a hősugárzás teljesítménye négyzetméterenként.
Ha a normál függöny helyett hőtükröt használsz ez ~1-2 Wattra csökkenthető.
Vegyük úgy, hogy 5W/m2 a nyereség.
20m2 fal/függöny és napi 10 óra használat esetén 3 hónapos téli üzemeltetés 50%-os kihasználtság (napsütéses napok) mellett 3x30x10x20x5x0.5=45.000Wh=45kWh.

Persze a függöny ablak felőli oldaláról is energia áramlik a hidegebb felület irányába, de a második réteg függönynél is hasonló a helyzet, ezért a hősugárzás tekintetében az egy függönyhöz képest a kettő csak jelentéktelen megtakarítást hozhat.

U=2W/m2K üvegfelület feljavítása EPS spalettákkal U=0.7W/m2K-re ugyanennyi idő alatt 3x30x10x20x20x1.3=468.000Wh=468kWh megtakarítást jelent.

A fentiek miatt, ha a hőszigetelt spalettát megépíted, akkor szerintem a "függönyre" már nem lenne szükség, mert az EPS-el megépített spaletta sokkal (tízszer) hatásosabb.

Egyébként a low-e üvegezés önmagában benntartja a bevonat nélküli üvegen áthatoló hő egy részét. Igaz, hogy a bevonatok viszont csökkentik az üveg napenergia-áteresztő képességét, ami tömegfal esetén hátrányos.

Remélem, hogy jól értelmeztem a dolgot... talán nem ártana jobban átgondolnunk :)

2. Mióta lakjátok a házat? Vannak mérési tapasztalataid a tömegfal nappali/éjszakai hőmérsékletéről? Esetleg a tervezés során végzett számítások?

3. Megkérlek, tegyél fel néhány képet, ahol a tömegfal és az előtte álló ablak is jól látható.

2012-10-27
16:01:21
Előzmény: robert #23865#34742
Üdv nektek! Remélem még nem fúlt ki a téma.
Nagy padlóig érő ablakaim vannak, bent 12 cm távolságra tömegfal derékmagasságig. Nappal ezek a falak feltöltődnek naphővel, de este meg kell akadályozzam, hogy az ablakon kimenjen az akkumulált hő. Eddig én is a hőszigetelt spalettát képzeltem el, de rétegelt fából nagyon drága lenne, ezért keresek alternatívát. Ha nem rétegelt fából készülne, keveset tartana az asztalos szerint.
Egyik alternatíva a vékony hegesztett vaskeret és erre lambéria, 5cm XPS szigetelés belül.
A másik, bent az ablak és a tömegfal között szigetelt függöny. Ahogy olvastam itt is, a redőnyöknél főként a bezárt levegőréteg szigetel. Arra gondoltam, hogy kettes (vagy hármas) függönysínt tenni függőlegesen az ablak két oldalára és ebben futna párhuzamosan két tükörfóliával bélelt rugós roletta. A kettő közé zárt levegő lenne a szigetelő illetve a tükörfólia gátolná a hősugárzást. Ezekről mi a véleményetek?

2012-01-31
23:56:17
Előzmény: takyka #24330#24346
Hát valóban határeset, szerintem beleférne 40-be. Igaz ha mást nem kell tudnia, és kapható ilyen készen, kár csinálni...

2012-01-31
21:13:53
Előzmény: gerie #24307#24330
Én is ilyen eszközre gondoltam mint lépcsőház automata.

40e Forintnál olcsóbban akkor sem fogsz kijönni, ha valakivel megcsináltatod a vezérlést, természetesen többet tudhatna.
Csak akkor lehetne olcsóbb, ha magad csinálod és nem számolnád a beleölt időt.

T.
2012-01-31
16:28:48
Előzmény: takyka #24301#24307
Na akkor itt is vagyok. Hely van ,mert a padláson megy a kábelezés, oda egy dobozba mehet a din sínes megoldás is. Találtam egy megfelelő megoldást csak drágának találom:
www.mixvill.hu/data/docs/1305786909-t120s%20%28mp%29_hun%28%20obr%29.pdf
Itt a legutolsó funkció tökéletes számomra.Impulzussal indítom, ha a beállított T előtt megnyomom még egyszer akkor leáll, ha nem akkor T múlva ő kapcsol ki.
Csak van 4 motor, fel/le, tehát kellene 8db ilyen...kb 4-5eFt/db.

Lépcsőházi automatát nem értem. Addig ok, hogy impulzusra tökig felhúzza, de ha le akarom állítani menet közben mit csinálok?(félig felhúzott állapotba)

Olcsóbban nem lehet megoldani?

(a motor szerintem csak végállással ellátott, tehát két kis csavar a fent és lent beszabályzásra, megszorulásra nem hiszem hogy megállna, de majd lehet kipróbálom, mert a szomszéd macska a teraszajtónkban szokott napozni, nehogy beszoruljon :) )
2012-01-31
15:28:45
Előzmény: Bous83 #24274#24301
Itt a kulcsmondat:
"kis impulzusra mondjuk fix 1 perc működés(motor végállás kapcsolós)."
A végállást elérve megáll a redőny motor.
A közbenső megállítás a gomb újbóli megnyomásával lehetséges.
Az előző házamban olyan lépcsőház automatika volt, ahol kis dip kapcsolóval be lehetett állítani ezt az üzemmódot.

Magamnak én is uC-s megoldást csinálnék, de ha egy darab kell belőle, akkor a fejlesztést nem fogja senki megfizetni...

T.

2012-01-31
13:55:15
Előzmény: plaszlo #24291#24294
OFF
Bármely triakos akár konektorba dugható verziójú pl fényerő dimmer jó, csak "nagyot" vegyél, mivel induktívval fogod terehelni. (szerintem legalább 1000W-ost, de nem árt ha annál is nagyobb)
END OFF
2012-01-31
13:45:07
Előzmény: Bous83 #24285#24291
Nos, van erős bejárati ajtaja, amin keresztül kulccsal tud közlekedni, ott nincs redőny, csak az összes ablakon, teraszra nyíló ajtón. ;))

OFF.
Bous, egy Whirlpool mosógép motorhoz mennyire bonyolult egy fordulatszám szabályozó elektronikát gyártani? A programkapcsolóból nehéz kiműteni csak ezt az elektronikát.
END OFF
2012-01-31
12:18:40
Előzmény: Plaszlo #24282#24285
Kicsit más: Kíváncsi lennék, hogy a szomszéd hogyan megy be, ha áramszünet van. :-)

A szomszéd valószínűleg egy zsák pénzt fizetett ezért, pedig valóságban igen egyszerű, kis anyagköltségű vezérlésről beszélünk. Egy ilyen cuccost megvalósítani anyagköltségben filléres tétel. Persze kb összesen el menne rá vagy 16-24 óra. A végeredmény --> mint szomszéd...

A kérdés csak az, hogy mennyibe kerül az a 16 óra. Hát véleményem szerint jóval kevesebbe, mint amit a szomszéd kifizetett. :-)

No mind1, majd jön Gerie, és megtudjuk mit szeretne...
2012-01-31
11:59:32
Előzmény: Bous83 #24278#24282
OK, úgy értem, egy ilyen komplikáltságú vezérlő neked nem gond, ha Gerienek kell megkereshet téged. Ennyit talán neki is megér, de majd elmondja mit akar. Azt tudom a szomszéd házán lévő redőnyök automatikusan működnek, ha elmegy mindegyik egyszerre megy le, lezárva minden nyílászárót. Feltételezem külön vezérlője van erre, de ő meg tudja fizetni az ilyen extrákat.
2012-01-31
11:25:38
Előzmény: Plaszlo #24276#24278
Természetesen ha van külön egy leállító gomb, akkor nagyon leegyszerűsödik a feladat. Ám a kérdés az volt, hogy hogyan lehet megoldni a meglévő kapcsolóval, úgy, hogy azzal is állítod meg. (pl.: gondolom félút, vagy majdnem teljesen leeresztve)

A redőnyben ahogy írta, van végállás kapcsoló. A megszorulás elleni védelem szerintem nincs benne. Legalább is már javítottam ilyen cuccost, és abban nem volt. (csak két kis csavarozható bigyó, ahol a végállásokat lehetett állítani)

Tehát a kérdés, hogy Gerie mit szeretne.

Akár az is megvalósítható, amit szeretne, de ekkor a legegyszerűbb megoldás egy kondi tápos pár lábú kis uC, mely to92-es kis triakkal hajtja a redőnymotort. Ezt értettem bonyolultabb megoldáson, de szerintem ez nem drágább, mint néhány relé, időzítő, esetleg + leállító gomb. Ráadásul akár elfér egy kb 4x4 cm-es kis nyákon.

Ha netán uC nélkül szeretné megcsinálni, akkor is van megoldás. A feladat megoldható akár pár kapuval is, ám ekkor jóval nagyobb lesz a nyák.

Egyébként én sem tudok mindent, hiába tűnik néha úgy... ;-)

Azért is szeretek itt olvasgatni, mert sokat lehet tanulni. Mivel a legtöbb témakört már átrágták (átrágtuk), mindent elolvasva, logikusan gondolkodva láthatóak a legjobb, legoptimálisabb megoldások szinte mindenre. És ez jó... :-)
2012-01-31
11:06:17
Előzmény: Bous83 #24274#24276
Gondolom ott a motor áramfelvételét figyeli az elektronika, mert megáll, ha akadály kerül az útjába, vagy egy reed relével.
Bous, ebben te vagy a profi, neked némi ujjgyakorlat az egész.
2012-01-31
11:00:09
Előzmény: takyka #24267#24274
És azzal hogyan oldanád meg a megállítást?
2012-01-31
10:58:24
Előzmény: gerie #24237#24273
Utólag beépíthető ablakemelők elektronikáját lehetne esetleg felhasználni, az kb. úgy működik, mint amit szeretnél elérni.
Vagy:
Két kis relével, két végálláskapcsolóval is megoldható a dolog és egy olyan kapcsolóval, ami ezekhez a redőnyökhöz van, csak ki kell egészíteni egy leállító gombbal.
A kapcsoló megnyomásával az adott irányt kapcsoló relé öntartó állapotba kerül és addig tart behúzva, ameddig a végálláskapcsoló, vagy a leállító gomb meg nem szakítja az áramkörét. A végálláskapcsoló nem engedi ezt a relét újra bekapcsolni, amíg el nem hagyja a redőny ezt a helyzetét. Ugyanez fordítva a másik irányba, a másik relével.
A biztonság kedvéért egy áramrelével a redőny leállítható ha megszorul, vagy akadály kerül az útjába (lehet ez már benne van a motor áramkörében, nem ismerem).
2012-01-31
10:40:59
Előzmény: gerie #24237#24270
gerie,

Vannak végálláskapcsolók, vagy megcsúszik esetleg akkor kell megállni, amikor megszorul a szélső helyzetekben?
Ha vannak végálláskapcsolók, akkor valószínűleg egy új kapcsoló is elég lenne.

2012-01-31
10:34:02
Előzmény: gerie #24237#24267
Mennyi helyed van?

Két (C sínre pattintható) lépcsőház automatával megoldható a problémád.

T.
2012-01-31
10:12:56
Előzmény: gerie #24237#24264
Szia Gerie,

Végiggondoltam a kérésed, és sajnos nem találtam egyszerű, relékkel és időzítővel megoldható verziót. Bonyolultan természetesen megoldható a kérdés...

Majd még elmélkedem rajta...
2012-01-30
15:41:25
Sziasztok!

Most szerelték be nálam a redőnyöket és a terasznál lévő motoros kivitelű lett. Nem volt dolgom eddig motoros redőnyökkel, és kicsit elkeseredve tapasztaltam, hogy a megvásárolt zsalukapcsolóval úgy működik, hogy ameddig nyomom ,addig működik. Nem lehet ezt okosítani valami relével, hogy úgy működjön,mint a kocsikban az ablakemelő, tehát kis impulzusra mondjuk fix 1 perc működés(motor végállás kapcsolós), ha meg tovább nyomom, akkor megállíthatom akárhol?

Előre is kösz,
Gerie
2012-01-24
13:17:52
Előzmény: lindy #23898#23907
Hejha!
Lindy, Az igazi az lenne, ha Te is meg tudnád mérni mind a három értéket. Ez jó visszaellenőrzése lenne, mennyi is az ablakod értéke

2012-01-24
12:39:18
Előzmény: fakeco #23902#23903
fakeco,

A komolyabb ablakgyártók megadják a keret és az átlagos U értéket is.

Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Nyílászárók  =>  Redőny, mint hőszigeteléslapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva