English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Hőcserélőlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2017-06-06
19:41:08
Előzmény: BJaca #50961#51018
Megvan a hőcserélőm, egy 35 lemezes Alfa-Laval. Kipróbáltam, az elmélet működik a gyakorlatban is, igaz csak a csapról próbáltam. Már csak egy gyors reagálású szelep kellene, hogy az előremenő víz hőmérsékletét tartani tudjam a hőcserélő után.
2017-05-16
10:44:39
Előzmény: szocsmarci #50960#50961
Igen, azzal tisztában leszek, hogy nem lesznek ilyen szép kerek számok. Elvben szerintem működik, a gyakorlat meg majd megmutatja, lesz-e egy felesleges hőcserélőm. Abban viszont 100%-ig biztos vagyok, hogy a radiátorok alacsonyabb hőfokon fognak menni, mint a kazán. Le fogom írni a tapasztalatokat. Természetesen a gázkazánnal fogom kipróbálni, mert azt meg lehet állítani, illetve egyszerűbb beállítani 70 fokra.

szocsmarciVálasz erre
2017-05-16
09:32:36
Előzmény: BJaca #50959#50960
Azért mondd meg a víznek is, hogy milyen hőmérsékletű legyen.

Visszatérve az eredeti kérdésedre, nem tudom mekkora hőcserélő kellene ide. Ha kicsi, akkor lefojtja az egész áramlást. Ha túl nagy, akkor egy megkerülő ágon talán még el lehet vezetni a felesleget.
Így elérhető, hogy a víz 70/60 illetve 30/40 legyen, mégha csak pár másodpercre is.

Ha a kazánvíz hőfok lépcsője 70/60, akkor a radiátoros kör hőfoklépcsője 30/40,022 °C lesz mert a fajhő a hőmérséklet függvényében változik. A nyomásváltozást most elhanyagoljuk. - Szerintem ez volt a leghasznosabb információ azok közül, amit eddig írtam.
2017-05-15
23:11:36
Előzmény: szocsmarci #50958#50959
Igen, nehezen érthető. A hőcserélő primer oldal bemenetébe bemegy a kazánból a meleg víz. A primer oldal kimenete a radiátorba megy bele. A hőcserélő szekunder oldal bemenetér érkezik a radiátorból visszatérő hideg víz, a szekunder oldal kimenete pedig a kazán visszatérőjébe. Az előre menő melegvíz felmelegíti a visszatérő hidegvizet. Pont úgy, mint a légtechnikában használt rekuperátornak hívott levegőcserélők, amikor úgy szellőztetnek, hogy a kiáramló elhasznált meleg levegővel felmelegítik a beáramló friss, de hideg levegőt, így úgy lehet szellőztetni a lakást, hogy kicsi a hőveszteség. Számadatokkal: a szoba 22 fokos lebegőjét elindítjuk kifelé, ami kiérve 2 fokos. A kinti 0 fokos levegőt a kiáramló levegő felmelegíti 20 fokra.
Nekem ez úgy jelentkezik, hogy a kazánban 60-70 fokos víz van, a radiátorban meg 30-40 fokos. A 60-70 fok jó a kazánnak, a 30-40 meg jó a radiátornak.
szocsmarciVálasz erre
2017-05-15
22:27:01
Előzmény: BJaca #50957#50958
Próbálom felfogni amit mondasz, csak nem értem. Valószínű elbeszélünk egymás mellett.

Javaslom a hőcserélő helyett tegyél be egy átkötő szakaszt szeleppel. Ugyanazt éred el vele (szerintem semmit), csak olcsóbb és megbízhatóbb.
A szivattyút pedig jobb ha a kazán mellé teszed, az adrenalin termelés fokozására vannak az egészségre kevésbé káros eszközök is.
2017-05-15
07:56:09
Előzmény: szocsmarci #50956#50957
"A radiátorokra pedig olyan hőmérsékletű víz fog menni, amit a kazán kiad - tehát emennyit tudsz játszani a kazán teljesítménnyel. Termodinamika I. főtétel, másnéven energia megmaradás törvénye. Ha a kazán hőt termel, akkor azt le is adja valahova."
Na az első mondatot erőszakolja meg a hőcserélő az általam kiötlött bekötésben. Tegyük fel, hogy a kazán hőmérséklete adott pillanatban 75/65, a radiátoroké 45/35. Ha a radiátor visszatérő lemegy 30-ra, a kazán visszatérő is csökken, a kazánban több energiát kell termelni, hogy az előremenő 75 fok meglegyen, különben hűlni kezd a rendszer. De ugyanez érvényes lesz a gázkazánomra is, ami ha jól tudom szintén nem szeret 60 fok alatt járni, így annak is nő a hatékonysága, ami kevesebb gázfogyasztást eredményez.
Sajnos nem tervezett beruházás, így nem tudom belelapátolni a pénzt, a hőcserélő viszont olyan minimális átalakítás, ami a legrosszabb esetet nézve, hogy abszolút nem működik, még mindig jó lesz arra, hogy előmelegítsem vele a bojler vizét.

szocsmarciVálasz erre
2017-05-14
22:25:34
Előzmény: BJaca #50955#50956
A puffer eltehető messzebb is, akár 10-20 méter is lehet a távolsága a kazántól. Persze ilyenkor már illik méretezni a rendszert.
A vegyes kazánt sokan alábecsülik mert egyszerű, mint a faék, de nem az. A gázkazánban alapban benne van sok minden, így arra csak rá kell kötni a radiátorokat.

A lényeg, hogy nem tudok újat mondani neked. A kazánt meg tudod védeni egy ESBE szeleppel. A radiátorokra pedig olyan hőmérsékletű víz fog menni, amit a kazán kiad - tehát emennyit tudsz játszani a kazán teljesítménnyel. Termodinamika I. főtétel, másnéven energia megmaradás törvénye. Ha a kazán hőt termel, akkor azt le is adja valahova. Ha pedig a radiátorok nem kérnek annyit, akkor a "túltermelést" elnyeli a puffer.

Én is csináltam szabályzót a vegyes kazánhoz. El sem hiszem, hogy három évet lehúzott, igaz, most nem működik a felfűtés rendesen, de valószínű hogy csak a kazánköri szivattyú adta meg magát. Az elektronika egyenlőre jó.
http://biosolar.hu/forum/show/47524#47524
Nem volt egyszerű - nekem legalábbis. Most már nem tennék külső hőmérsékletfüggő szabályzót a rendszerbe, inkább egy kézi termosztátot a radiátorok felé menő gerincre, és termosztatikus szelepeket a radiátorokra.

2017-05-14
21:21:06
Előzmény: szocsmarci #50952#50955
Mint írtam, csak olyan kicsi puffer férne be, amivel csak a bosszúság lenne, és átkoznám magam, hogy minek dobtam ki rá annyi pénzt.
A puffer nélküli nem hivatalos megoldásból hogy lehet megoldani, hogy a radiátoromban csak 40 fokos víz legyen, míg a kazánban 60-70 fokos?
A kazánt eddig is raknom kellett, ezután is kell. Mérni tudom mind az előremenőt, mind a visszatérőt kazán és radiátor oldalon is, egy mikrokontroller el tudja végezni a beavatkozásokat, még szólni is fog, hogy rakjak a kazánra, az nem ügy.
szocsmarciVálasz erre
2017-05-14
14:06:01
Előzmény: BJaca #50951#50952
Fontos lenne tudni, hogy milyen radiátorszelepeid vannak. Ha kézi szelepek, akkor három féle módon lehet szabályozni a fűtésedet.
- A fő szabályzás az, hogy mennyi fát raksz a kazánra, illetve milyen gyakorisággal.
- A másik, hogy mennyi levegőt adsz az égéshez. Ez hatásfok rontó is lehet, illetve tönkre teheti a kazánt ha nem megfelelően használod.
- A harmadik egyfajta önszabályzás. Ha meleg a szoba, akkor kevesebb hőt ad le a radiátor, mert kisebb a hőfok különbség. Ez a fajta szabályzás csak alacsony hőmérsékletű rendszer (padlófűtés) esetén használható jól.

Ideális esetben minden helységben kellene legyen egy szabályzó, ami a levegő hőmérséklete alapján szabályoz. Ez lenne a termosztatikus radiátor szelep. Mivel a vegyeskazán hőtermelését nehéz jól szabályozni, ezért kell(ene) a puffer. Csak azt akarom ezzel mondani, hogy minden részhez kell egy mérő és egy beavatkozó. A kazán védelméhez kell valami ami méri a visszatérő hőmérsékletet, és annak függvényében nyit vagy zár. Ez az eszköz az ESBE 312/511 szelepnek hívott keverőszelep, ahol egy testben van a mérés és a szabályzás. A radiátorszelepben is egybe van építve a mérő és a beavatkozó, ezért ott sem tűnik fel hogy az tulajdonképpen kettő egységből áll.

A Te javaslatodban nincs mérő rész, sem állítómű. Ki kellene egészíteni úgy, hogy a megkerülő ágba egy ferdeszelep kerül, a kazán visszatérőjébe egy vízhőmérséklet érzékelő, a szobába pedig egy levegőhőmérő. A beavatkozó egység hajtóműje lehetne egy ember, aki óránként megnézi a hőmérőket beírja egy excel táblába az értékeket és a kiszámolt érték alapján beavatkozik. Te is érezheted, hogy ez nem az igazi megoldás, úgy is lehetne mondani hogy rossz vicc kategória.

A "hivatalos" megoldás vegyes kazán + kazánvédő + puffer + termosztatikus szelep.
A puffer nélküli nem hivatalos kapcsolás: kazán + védőszelep + kézi radiátorszelepek. Így legalább a kazánod meg lesz védve (igaz csak félig).
2017-05-14
10:25:33
Előzmény: szocsmarci #50949#50951
A működés megértéséhez induljunk ki abból, hogy indítjuk a fűtést, és a radiátorokban lévő víz és a lakás hőmérséklete 20 fokos (vegyünk ideális állapotot, a lakás felé sincs hőelvonás). Elkezdek fűteni, a hőcserélő viszont a hőmennyiség 95%-át visszaviszi a kazánba. (ugye ha az egyik oldalon 20/20 van, a másik oldal bemenete 30, akkor a kimeneten is közel 30 foknak kell lennie). Gyakorlatilag a radiátorok felé nem távozik energia, az összes hőmennyiség a kazán felfűtésére megy el. Ezt az állapotot a hőcserélőt megkerülő ággal lehet kibillenteni. A radiátorokba ugyanakkora hőmennyiség fog elmenni, csak alacsonyabb hőfokon, mint ahogy a kazán üzemel. Ez jó a kazánnak, mert magas hőfokon üzemel, és jó nekem, mert a radiátoraim alacsony hőfokon üzemelnek.
2017-05-14
10:12:42
Előzmény: szocsmarci #50949#50950
Nekem az már pont elég lenne, hogy megemeli a kazán visszatérőjét. Elvégre az alacsony visszatérő hőmérséklet a vegyeskazánok egyik rákfenéje, ezért találták ki az ESBE szelepet is. Szabályzóelemként a hőcserélőt megkerülő szelep lenne, aminek nyitásával (nem folyamatos nyitvatartás, hanem PWM szabályzás) tudnám emelni a radiátorba előremenő hőmérsékletet. Mérve lenne a hőcserélő 4 csatlakozásánál a hőmérséklet. A kazán hőmérsékletét huzatszabályzó igyekezne tartani.
Maga az elv nem ismeretlen számomra az elektronikából, csak ott transzformátort használunk.

szocsmarciVálasz erre
2017-05-13
22:42:37
Előzmény: BJaca #50948#50949
Nem teljesen értem hogy mi a célod a hőcserélővel. A 70/60 és a 40/30 érték csak egy értékpár, lehet hogy évben csak néhány másodpercig fog ebben az állapotban üzemelni a megfelelő hőcserélő kiválasztása mellett is. Ezen felül ez nem véd meg semmitől, csak a kazán visszatérőjét emeli meg. Ami a legnagyobb baj, hogy nincs szabályzó elem a kapcsolásban. Egy elektromos berendezés is tele van szabályzó elemekkel, de a fűtési rendszerben is kell minden fő részhez. A vegyes kazán részének szabályzó eleme az ESBE szelep. A radiátoros köré egy másik szabályzószelep, a radiátoroké a termószelep. Mind egy-egy részeleme az egésznek, amihez kell egy-egy beavatkozó elem, és talán egy szivattyú is.

De ha ragaszkodsz a kapcsolásodhoz, akkor válassz 30 elemes hőcserélőt. Ebben a rendszerben sajnos van ellenállás, amit le kell küzdeni. A nagyobb hőcserélő itt nem hátrány, mert úgysem lesz lamináris áramlás, legalábbis 20.000 Ft-os hőcserélő esetében nem.

2017-05-13
21:45:30
Előzmény: szocsmarci #50947#50948
Igen, a kazánvédő szelepet már én is néztem. Nem lenne ellene kifogásom, ha el lehetne viselni, hogy a radiátorokba 60 fok feletti víz menne. Néztem még a keverő szelepet, de akkor meg 2 szivattyú kellene. Ördögi kör, folyton a kisebb radiátorokhoz vagy a hőtárolóhoz lyukadok ki. Ezért jött a hőcserélő ötlete. Elég egy szivattyú, és meg lehet vele csinálni, hogy a kazánban 70/60 fokos víz keringjen, míg a radiátorban 40/30, csak el kellene találni a hőcserélő méretét. A SWEP-nél találtam kalkulálós programot, meg frissítem a hőtani ismereteim, de valahogy nem jutok el oda, hogy kell kiszámolni a szükséges hőátadó felületet.

szocsmarciVálasz erre
2017-05-13
20:34:26
Előzmény: BJaca #50938#50947
Ez egy elég vad ötlet, elsőre nekifutásra nem is értettem meg. A gondolatmenetedet követve egyszerűbb lenne a hőcserélő helyett egy darabka csövet betenni, és abba egy 1/2"-os ferde szelepet, az eredmény hasonló lesz.
A hivatalos verzió ezen kép bal oldalán látható:

Kazánvédő szelep néven fut, találsz rajta itt is és máshol is sok leírást.
2017-05-10
19:11:23
Előzmény: szocsmarci #50937#50938
Szia!

Arra már én is rájöttem, hogy nem olyan egyszerű számolni egy hőcserélővel, még az elektronikában sem találkoztam ilyen sok paraméterrel rendelkező alkatrésszel, pedig már 20 éve űzöm a szakmám.
Leírom a helyzetem, meg hogy mit ötlöttem ki, és miért.
Családi házunk szigetelve lett. A radiátorok viszont bár lemez radiátorok, elég nagyok, és talán a -20 fokos hidegekben kellett csak 50 fokra fűteni őket. Fával tüzelünk, így a kazán lefojtva, jóformán csak parázslott benne a fa, ami időnként nem is a legszárazabb volt. Kilyukadt így 30 éves korára. Van még mellette egy 20kW-os Termotéka gázkazán. Új kazán vásárlása előtt állok, és szeretném megóvni. Sajnos csak 300 literes puffert tudnék betenni hely hiányában, de nem érné meg a beruházás a szükséges 2000 litereshez képest, ami szükséges lenne, így ezt elvetettem. Aztán támadt egy ötletem, ami elég vadnak hat. Az előremenő vízzel felfűteném a visszatérőt egy hőcserélővel, ezáltal magasabb lehet a kazánban lévő víz hőmérséklete, mint a visszatérő. Ez egy relatíve minimális beruházás. Ha nem működik, ugrott 35 ezer forintom, és minden marad a régiben. A kazánban ugyanannyi fa fog fogyni, mint eddig, csak a víz melegebb lesz. Tehát kijön a kazánból a 75-80 fokos víz, belemegy a hőcserélőbe, a visszatérő víz lehűti 40 fokra, a radiátorokból visszatér a kb 30 fok, ami a hőcserélőben felmelegszik legalább 60-65 fokra. Na ehhez kellene a hőcserélő. A rendszer pedig ugyanúgy egy szivattyúval menne, a hőcserélő mindkét oldalán ugyanaz a vízmennyiség folyik. A szivattyú Grundfos 25-40, ezt tapasztalatok alapján 2-es fokozatban használtam. A házban van 19kW radiátor, a legnagyobb hidegekben ment el 15 köbméter gázom naponta egy gazdaságtalan kazánnal. Már annak is örülnék, ha tudnám, a fenti példát figyelembe véve mekkora hőátadó felület kellene.
Olvastam olyat is, ha túl sok lemeze van a hőcserélőnek, akkor a nagyobb keresztmetszet/lassabb átfolyás miatt nem keletkeznek benne örvények, ami jelentősen csökkenti a hatékonyságát, ezért nem szeretnék túllőni a célon.

szocsmarciVálasz erre
2017-05-10
10:48:03
Előzmény: BJaca #50936#50937
Bocsi lehet kicsit félre érthető voltam. Azt akartam sugallni a mellékelt számítással, hogy nem olyan egyszerű méretezni egy hőcserélőt, mint elsőre tűnik. De ha valaki például azt kérdezi itt a fórumon, hogy egy 100m2 padlófűtéshez mekkora hőcserélő kell, akkor abban tudok segíteni. Végig lehet görgetni a számítást, mert tudom, hogy családi házba kell, a padlófűtés hőleadása kb 100W/m2, a szivattyú egy átlagos 25-50 lehet, megengedhető nyomásesés 5-10kPa, a közvetítő közeg víz, hőfok különbség primer oldalon 20°C, szekunder oldalon 5-7°C, a hőcserélő kivitelében forrasztott lemezes lesz, és felételezhető hogy nincs állandó karbantartó személyzet rendelve a hőcserélőhöz. Ez már elég a számításhoz, ami kihozza, hogy pl. a 10 lapos elég, de mivel a 30 lapos nem sokkal drágább, és koszolódhat a rendszer, ezért a 30 lapost ajánlom.
Te nem mondtad meg, hogy mire is kell pontosan. Még az is lehet, hogy vérátömlesztést szeretnél otthon csinálni, és ahhoz akarod hűteni a vért. Akkor viszont valami spéci saválló hőcserélő kell, nagy tisztaságú felülettel.

Ui.: úgy ne menj be a boltba, hogy 60kW-os hőcserélő kell, mert nem fogják érteni. Általában csak egyféle hőcserélőt tartanak 3 méretben 10/20/30 laposat, kb akkorák mint egy kisméretű tégla alapterületre.
2017-05-09
20:56:14
Előzmény: szocsmarci #50934#50936
Köszönöm a számításokat. Találtam én is egy oldalt, ahol lehet számolgatni hőcserélővel, nekem is 60kW környéke jött ki. Akkor ha jól értelmezem, bemegyek a boltba, és kérek egy 60kW-os hőcserélőt, akkor az nagyjából tudja majd teljesíteni a paramétereket. Már csak arra lennék kíváncsi, miben különbözik egy 30 és egy 60 lemezes hőcserélő, aminek ugyanakkora a hőátadó felülete. Gondolom van olyan tulajdonság, amiben az egyik jobban teljesít, mint a másik.
szocsmarciVálasz erre
2017-05-08
18:31:12
Előzmény: BJaca #50926#50934
A 70/40-nél a dt=30°C, a 35/60-nál 25°C. Így ha az egyik oldal 1,5m3/h, akkor a másik 1,25 vagy 1,8 m3/h. Ez csak egy megjegyzés volt.

A lényeg, hogy méretezés során ez jött ki: Danfoss XB05M-1-20.
Számított paraméterek Egység 1-es oldal 2-es oldal
Áramlás típus Ellenáram
Terhelés kW 52,27
Bemenő hőmérséklet °C 70,00 35,00
Kimenő hőmérséklet (Meghatározott) °C 40,00 60,00
Kimenő hőmérséklet (Pillanatnyi) °C -- --
Tömeg Térfogatáram kg/h 1500,0 1800,8
Térfogatáram Térfogatáram L/min 25,542 30,172
Túlméretezés % -36,6
LMTD K 7,21
HTC(Rendelkezésre álló / Igényelt) W/m^2-K 12148/19168
Teljes nyomásesés kPa 48,59 57,93
Nyomásesés - csonkon kPa 3,37 4,83
Csonk sebesség m/s 1,66 1,99

A folyadék tulajdonsága Egység 1-es oldal 2-es oldal
Folyadék Víz Víz
Viszkozitás mPa-s 0,5059 0,5730
Sűrűség kg/m^3 986,5 989,9
Fajhő kJ/kg-K 4,181 4,178
Hővezetés W/m-K 0,645 0,636

Műszaki Egység 1-es oldal 2-es oldal
Csatorna nyomásesés kPa 45,22 53,10
Csatorna sebesség m/s 0,65 0,70
Reynolds szám --- 2541 2425
Film együttható W/m^2-K 27261,0 28061,3
Fal viszkozitás mPa-s 0,5349 0,5414
Referencia hőmérséklet °C 55,00 47,50
Átl. Fal hőmérséklet °C 51,57 50,84

Mivel ez a hőcserélő 52,27kW-ot ad át, ezért nem javaslom, hogy ellenőrzés nélkül elfogadd ezt a számítást.
Pontosabban a számítás helyes, de a felvett adatokban lehet hiba - főként az oldalak helyes megadásánál.
2017-05-02
08:29:24
Sziasztok!
Segítségeteket szeretném kérni lemezes hőcserélő méretezésében. A közeg mindkét oldalon víz, 1,5m3/h mennyiséggel. A melegebbik oldal 70 fokos belépő víz, 40 fokos kilépő. A másik oldalon 35 fokos belépő víznél mekkora hőcserélő kell, hogy a kilépő legalább 60 fok legyen?
A számolásokhoz szedegetem össze az információkat, de mindig belefutok egy-egy paraméterbe, ami nem szerepel a termék adatlapján.
Előre is köszönöm!

2016-07-13
12:30:30
no, hat sikerult olyan frankon kisavazzam a hocserelot, hogy a ket jarat egybenyilott:)
tegnap ahogy tesztelgettem a terfogataramokat kiderult, hogy elment a hegesztes benne.

2016-07-12
09:12:14
Előzmény: zsezse #50044#50049
Én annó egy diszperzites vödörben,egy keringetőszivattyúval forgattam a szaftot a kazánom alulméretezett HMV hőcserélőjében kb. fél napig. Jó lett, igaz vízköves volt és még nem volt eldugulva.

T.
2016-07-11
23:36:56
Előzmény: zsezse #50044#50045
csak 20%-os foszforsav.
kellene egy kis áramoltatás is.
2016-07-11
22:38:54
lemezes alfa laval Hőcserélő tisztítására van valami bevalt receptetek?

az egyik oldal furt kut a masik futes. az egyikben vas a masikban fekete finom lerakodas volt.

azt hittem beleontok haztartasi sosavat mindket oldalba, varok 24 orat es orulok, de tevedtem. valamennyi kijott, de kozel sem az osszes szutya

azota probaltam mar vizkooldoval, rozsdaoldoval, mindegyik hozott ki "uj" szineket a hocserelobol.

most 5-odszorre ismet sosavval probalkozok, mert latok meg benne fekete lerakodast a talajvizes oldalon, 5 ora elteltevel meg mindig finoman kepzodnek a buborekok, tehat gondolom dolgozik

felek, nem teljes a siker meg mindig.
help:)

igy kezdtem

2013-03-20
13:53:55
Előzmény: szocsmarci #39667#39700
Marci!

A gázkonvektor az hülyeség.
A második is, mert nem akarom, hogy vezérelje a kazánt a helyiség. Nem is tudná, illetve 40 ropi egy klímamanager a kazánomhoz, abból pedig elég egy is a házban.
szocsmarciVálasz erre
2013-03-19
19:15:03
Előzmény: ifarkas #39655#39667
1. Gázkonvektor.
2. hőcserélő + cső + radiátor + szivattyú + kapcsoló termosztát, ami indítja a kazánt is. Ismerni kell a meglévő rendszert is. Ha direktbe van kötve a kazánnal a padlófűtés, akkor le kell választani.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Hőcserélőlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva