English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Élelmiszer  =>  Fóliasátor
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2016-01-19
20:47:00
Előzmény: robert #49753#49756
robert:
amikor anno tanultuk a melegágyak készítését, annak nem a téli mínuszok kivédése hanem a korai termés elérése volt a célja és friss lótrágyával voltak megpakolva a melegágyak alljai.
www.youtube.com/watch?v=LXRCnUIcSoA
Ez ugyan inkább reklám, de majdnem olyan mint ami a suliban volt.
A tetejét nem fólia, hanem háztető szerűen üvegtáblák fedték, amik felhajthatóak voltak.

Talán itt jobban látszik a földbe sülyesztett melegágy:
www.hazunktaja.hu/2012/11/a-kert-17.html
2016-01-19
20:09:16
Előzmény: robert #49753#49754
Igen, a külső fóliapalást és a belső fólia között lévő levegőréteg szigetel.

Az éjszakai kisugárzást akadályozzák meg.

Mélyen eltemetve megvan hogy ilyen is létezik, egykor láttam róla egy filmet, de nem találom sehol :( . Abban taglalták, hogy nem mindegy a belső fóliasátrak mérete.
2016-01-19
18:51:36
Előzmény: monolit #49748#49753
monolit,

Azt nem tudom, hogy a trágya mennyi hőt tud folyamatosan termelni, de feltételezem, hogy nagy mínuszokban a számított hőveszteséget nem képes ellensúlyozni. Lehet, hogy nem fog kifagyni a zöldség, de nem is tud fejlődni. Frissen tartásra jó lehet a klíma.

-10C külső hőmérsékleten +10C belső hőmérséklet biztosításához 60m2 alapterületű egy rétegű fóliasátort ~15kW teljesítménnyel kell fűteni.
2 rétegű fólia esetén a szükséges teljesítmény ennek kb a fele.

Egyébként nem a fólia hőszigetel, hanem a fólia-levegő átmenet.

2016-01-18
20:24:56
Már fólia sátoroknál is alkalmazták a kettős héjalást. Most nem találom az adatot róla hogy mekkora (-) hőmérsékletig bírta így. Az élő növényzet gyökérzónájában lezajló biológiai folyamatok fejlesztenek némi hőt, de a legtöbb esetben vastag trágya aljzattal kombinálják. A komposztálódás hőfejlesztését használják ki. Ez legalább olcsó és működőképes :) .

2013-11-07
16:21:58
Előzmény: Paragon #43160#43161

2013-11-07
15:55:19
Előzmény: robert #43041#43160
A fólia alagutamat nem a nagy nyilvánosság számára készítettem, hiszen csak a tetőfelújításból megmaradt hulladék anyagokat hasznosítottam. Ennek megfelelően fogjátok vissza a kritikát ami a kivitelezésre vonatkozik. A fólia nem volt elég széles, a kész dupla ágyáshoz, ezért kompromisszumot kellett kötni. A hasznosíthatóságnak is van egy korlátja, a hófelhalmozódást kerülni kell, de nem téli üzemre építettem. A többiben viszont már nyerő. A rendkívül alacsony volta miatt hővesztesége alacsony, így alkalmas az őszi szezon meghosszabbítására, illetve remélem februártól már tavasz lesz alatta. Az oldalfalon lévő 4-4 csavar oldását követően a tető felcsavarható, így a növények ápolása már elvégezhető.

2013-10-29
14:41:26
Előzmény: Paragon #43040#43041
Paragon,

Milyen nálad a fólia-alagút képekben? Ilyesmire gondolsz?

Eddig mi is hasonlóban teleltettük az arra alkalmas zöldségeket, de az 1 méter alatti belmagasság miatt művelésről szó sem lehetett, sőt akkor is kúszni kellett, ha egy kis salátára volt szükség. Ez nem is volt probléma, mert nem akartunk -mivel lehetetlen volt- a fólia alatt tevékenykedni. Az alagút az idén is üzemel a sátor mellett.

Egyébként a 6m2 vetemény fölött az 1.6m magas jól járható sátor esetén 15m2, az ugyanekkora alapterületű 1m magas alagút esetén nem sokkal, mintegy 20%-al kevesebb 12m2 fólia van.
Nyeregtetővel 10m2-re (35%-al) csökkenthető a felület.

A terület egyszerű letakarása is 6m2 fóliát igényel.
2013-10-29
14:06:13
Előzmény: robert #42963#43040
Fóliasátor, vagy fólia alagút? Ez a kérdés izgatott, mielőtt megépítettem az első kísérletre szánt fóliámat. A fóliasátrat gazdaságtalannak tartom:
1. A fólia meglehetősen drága fóliasátor esetén. Fólia alagút feléből, harmadából megépíthető
2 A fóliasátor felülete két és fél, háromszorosa az alatta lévő földfelületnek. Hőveszteség nagyobbik része a fólián keresztül történik, ennek felülete az energiamérleg szempontjából meghatározó. A hőtároló a talaj, nem pedig a bezárt levegő, ezért a fóliafelületet minimalizálni kell
Ezek figyelembevételével fólia alagút építése mellett döntöttem. Hátránya hogy a vetemények gondozása csak fagymentes, viszonylag meleg időben történhet.
Ennek ellenére még nem bántam meg a döntésemet.

2013-10-23
08:28:33
Előzmény: jankasanyi #42964#42965
jankasanyi,

Kösz a tanácsokat. Néhány kép is jól jönne.

Sok éve köracélból hajlított ívekre húztuk a fóliát, de azok a sátrak nem voltak ekkorák. A kritikus helyeken most fóliacsíkot tekertünk a vázra, így párnáztuk ki.

Gondolom, hogy a te sátrad jóval nagyobb, szükség esetén a 6m2-en két vödör esővíz is elég.

jankasanyiVálasz erre
2013-10-23
00:14:55
Előzmény: robert #42953#42964
BOCSÁNAT,DE ÉN 32-es VAGY 40-es PVC.-CSŐBÖL CSINÁLTAM AZ ÍVES VÁZAT.A VAS KIDÖRZSÖLI FOLIÁT,
MEG A VAS ÁTFORRÓSODIK,ÉS HAMAR SZÉT ÉG FOLIA.DUPLA FOLIÁT IS LEHET KÉSZITENI.
20-30CM.LÉGRÉST KEL KI ALAKITANI IGY JÓ HŐTARTÁSA ÉS MELEGEBB LESZ.
ÖNTÖZÉST ÁRASZTÁSOS BAKHÁT KÖZZÉ ENGEDET VÍZZEL VÉGEZTEM.
2013-10-22
23:05:09
Előzmény: nadtom #42962#42963
nadtom,

"Végeztél gazdaságossági számítást a beruházás előtt?"
Nincs mivel összehasonlítani, mert olyan friss, enzimekben gazdag zöldséget nem kapok a boltban, mint amikor magam húzom ki a földből.
Tulajdonképpen két kisebb bekúszós fóliát váltok ki evvel a "csarnokkal", de egy bekúszós is marad.

"mit fogsz beleültetni?"
A szokásos saláta, retek, sóska és rukkola mellé beültetésre kerül egy sor édeskömény és cikória is.

2013-10-22
22:41:28
Előzmény: robert #42949#42962
Róbert,

Végeztél gazdaságossági számítást a beruházás előtt? :-)
A viccet félre téve, mit fogsz beleültetni?
2013-10-22
11:39:55
Első próbálkozás.

Alapterület: 6m2
Bordák: 10-es köracél.

Költségek:
Vas - ~10.e
Fólia - ~7.e
Léc - ~1.e
Szeglemez - ~1.e
----------------
Összesen: ~20.e
2013-01-22
09:29:24
Előzmény: plaszlo #37920#37921
plaszlo,

A kelbimbó nem szokott elfagyni, csak megfagyni. Olyan, mintha a frigóból vennénk ki. Februárra szépen elfogy.

A kerti növényeink most olyanok, mint minden évben.

UPDATE (január 27):
A ma reggel szedett salátalevelek ropogtak, mintha egy nagyon vékony jéggel lettek volna borítva. Egyes levelek tövénél fagyás jeleit láttam (elszíneződés), amit letéptem. Egyébként mosás után jól néz ki, finom és friss.
A retek ok.

2013-01-22
01:15:09
Robert,
ennyire bírja a kelbimbó a hideget? Ilyet még nem hallottam.

Bár minden lehet, a kertünkbe a rózsabokrokon még mindig zöldek a levelek és ha jön egy melegebb, naposabb időszak, akkor látszik, hogy él. A hó meg a fagy lehúzza a leveleket, de a napra újra felállnak. Ilyet még nem láttam eddig. Volt már erre nem egy fagyos éjszaka -5 fok alatt, de nem ártott meg nekik. Eddig csak az első komolyabb fagyokig bírták, aztán leszáradtak a levelek.
2013-01-21
22:49:21
Előzmény: Jesu #37910#37916
Jesu,

Gondozásmentes :)
Anyu építette, ültette és gazolta, mi pedig megesszük :)

Természetesen nincs fűtve (trágya-ágy sincs). Ha jól megnézed a fotót, akkor láthatsz egy elfagyott salátalevelet.

Az első fotót úgy készítettem, hogy mutassa a kelbimbókat, amelyek a szabadban állnak és tavaszig frissen tartják a termést.

2013-01-21
22:37:21
Mindenképpen jobb az állott víz öntözni, permetezni, mint a hideg csap vagy kútvíz. Az utóbbiakra mondják azt, hogy "elégetik" a leveleket, lapikat.
A rügyeket megnézhetitek most is: már látszik a nyár igérete: a kerek, hasasabb rügyek a termők, a hegyesebb, karcsúbb rügyek a levélrügyek. Sajnos nem tett jót nekik a múlt heti napsugárözön, meg ez a mostani meleg sem. Majd meglátjuk...
A melegágy: kb. úgy készítik itt is, mint ahogy sándor leírta. Kb. 15-20 cm téglalap alakú gödörből ki kell termelni a földet, majd ezt a gödröt megtölteni trágyával. A legjobb persze a lótrágya, de ha nincs, akkor szalma + istállótrágya is megteszi. A trágyából annyi kell, hogy az abból rakott téglatest (melegágy) kb. 20-25 cm-el érjen a föld fölé. Amikor ez megvan, és jól meg van verve körben lapáttal, akkor rá lehet szórni a tetejére a portrágyát 2-3 cm vastagon, és erre lehet felrakni a keretet. (Mi régebb régi, bontott ablakkeretet használtunk, meghagyva az egyik oldalon a nyílókat.) A melegágyat a helyéről kitermelt földel körben be kell burkolni úgy, hogy a földből jusson a fakeret szélére is, legalább az aljára. Körben a földet is jól rá kell döngölni. A melegágyba nem szabad belelépni azután, hogy a portrágya bekerült. Mikor a keret a helyén van, a föld körben rádöngölve, akkor még portrágyát és szitált homokot kell összekeverni , és egyenletesen, 5-10 cm vastagon eligazítani a kereten belül.
Miután elkészült a melegágy, 2-3-4 napot kellett várni, hogy a melegágy bemelegedjen. Ez idő alatt, és később is (a palánták kibúvásáig) még egy rend nejlonnal is letakartuk. Mikor már bemelegedett, csak a szellőztetéssel kellett vigyázni, meg az öntözéssel. Egy 2x1 m-es keretben annyi palánta lesz, hogy elég egy 4 tagú családnak, és még marad egy pár tartalékba, vagy az ismerősöknek. :-)Permetezni sosem kellett, csak fokozatosan hozzaszoktatni a friss levegőhöz, és vigyázni, hogy nehogy szellőztetés közben elverje az eső. pl. paradicsomból a leg ellenállóbbak azok voltak, amelyek a komposztba, trágyára kihajított paradicsom magjaiból keltek ki késő tavaszra :-).
Szerintem a fóliasátraknak csak kora tavasszal, enyhe télben van létjogosultságuk (mint pl. az előző képeken), sajnos elég meleg van odakint. Van fólia ismerősöknél, de sokkal többet kell pátyolgatni, és vegyszerigényes. Ezelőtt 30 évvel még jó lett volna. Akkor még nem ért be itt a dinnye, és a padlizsán is csak minden 3.-4. évben termett rendesen.
2013-01-21
21:42:34
Előzmény: robert #37890#37910
Nagyon jól néz ki, gratulálok!
Mennyi törődést, gondozást igényelt?
Párom kérdezi mivel fűtötted, hogy nem fagyott el benne a sali. :D
2013-01-21
15:01:08
3m2-es "nullenergiás low-tech" fóliasátor betonvas merevítéssel.
Kísérletképpen két sor saláta és egy sor retek. A sóska egy hónapja elfogyott.
Az idén továbbfejlesztjük :)

2012-01-21
00:05:52
Előzmény: sándor #23704#23739
A világítás is fontos, napi 3 óra higanygőzlámpákkal aminek a külső burkolatát letörték (UV tartomány). Nem új keletű ám a szolárium :)).

"orbáni fagyveszély után"

Újból rá kell készüljünk ismét, ha az IMF befagyasztja :)).
2012-01-20
09:50:23
Előzmény: zb0 #23684#23689
1800-as évek végén 80 cm vastag trágyatalppal januárban is tudták fűteni a melegágyakat. A francia városok melletti zöldségkertészetek úgynevezett "french intensive" zöldségtermesztése is az eszméletlen mennyiségű trágya felhasználásán alapult, ami persze az olaj előtti lóvasútas korszakban könnyen ment :)
2012-01-19
22:21:19
Előzmény: zb0 #23577#23668
Paraszték a fűtést trágyával oldották meg :). Ez az ízét is meghozza.

Vastagon terítették a talaj alá és a komposztálódáskor felszabaduló hővel "fűtöttek".
2012-01-19
09:51:36
Előzmény: zb0 #23599#23600
r:
Mennyi energiát fordítasz egy télen az 50m2-es fóliád fűtésére?
Szimpla fóliád van?
Milyen hőmérsékletet tartasz a sátorban?

zb0:
Meglehetősen sokat. Tavaly március elejétől nagyjából 6 hét alatt lenyelt 1,5t brikettet. A fólia primer energiával -kivéve pár furfangos megoldást, ha van rá lehetőség- nem igazán tud kifizetődően működni amennyire én tudom.
Igen. Ilyen kicsiben nem is tartom igazán gazdaságos dolognak. Éjjel 10, nappal 18 fok.

r:
Akkor ti hobbiból fóliáztok?
Ti építettétek, vagy már ott volt, amikor oda költöztetek? Ha ti építettétek, akkor az előzetes számításaitok alapján gazdaságosnak tűnt, vagy ez nem volt szempont?
Honnan tanultátok meg a használatát?
Zöldséget is termesztetek benne?

zb0:
Nem hobbi, termelési kísérlet. Az építéshez szakirodalomból merítettük a szükséges információkat. Mivel akkor még a passzív melegház nem volt a képben, a válaszút ennyi volt: fólia, vagy üvegház. Kisebb anyagi kockázata miatt előbbire voksoltunk. A kialakításban évtizedek óta fóliázó gazdák segítettek és előre jelezték is a későbbiekben felmerült problémák lehetőségét.

Palántaneveléshez kellett (zöldségfélék és dísznövények), mert eleve szabadföldi termelésben gondolkodtunk. A fóliában, melegházban termelés legnagyobb előnye ugyanis nem a ténylegesen jó minőség, hanem az előnyös, szemnek kívánatos megjelenés, ezáltal könnyebb értékesítés. Ennek viszont beltartalomban, ízben fizeted az árát.
2012-01-18
11:06:38
Fóliasátrak építéséről, használatáról várok tapasztalatokat.

Biosolar Forum  =>  Élelmiszer  =>  Fóliasátor
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva