English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag előkészités, tároláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-12-26
09:34:27
Előzmény: villam64 #37165#37166
villam64,

Ha neked úgy jobb, akkor csináld úgy, de elég, ha csak magadat ámítod a vélt nyereséggel :(

villam64Válasz erre
2012-12-26
09:22:16
Előzmény: robert #37164#37165
1. Nem számolhatunk úgy, mint a lakás hőmérsékletével. Nem azért fűtök, hogy a kazán házat felmelegítsem. Teljesen mellékes a hőmérséklete.
2. A kazán ház a legjobban szellőztetett helyisége, tehát szellőzéssel is távozik pára.
3. Mi a jobb? A kazánban szárítani a fát, vagy mellette. Szerintem inkább 1-2 hét mellette, hogy jobban működjön a kazán.
4. Sokkal jobb egy intenzív tűz, a kazánok több hőt adnak le ilyenkor. Vizes fával nehezebb az ideális hőmérsékletet elérni.
5. Igazad van, hogy ne vegyünk vizes fát. Vagy időben vegyük meg.
6. Én még az időben megvettnél is javaslom az 1napos-2 hetes előkészítést a kazán házban.
7. A vízpára és a víz felmelegítéséhez ugyan annyi hő kell azonos mennyiségnél. De vizet vagy vízpárát tartalmaz a fa? Ha vizet, akkor el kell párologtatni, ami százszoros hőigénnyel bír 100 °C-on a víz melegítéséhez képest. Ha ezt a kazánban végzem jelentősen rontom a hatásfokot. Nem hagyom lobogni a tüzet.
2012-12-26
09:01:41
Előzmény: villam64 #37161#37164
villam64,

1. Nem vetted figyelembe, hogy a vízpára felmelegítése ugyanannyi energiát igényel, mint a vízé. Az elpárolgó víz mennyisége nem csökken csak azért, mert légneművé válik. (Mi a nehezebb: 1kg víz, vagy 1kg gőz?)

2. Grano és te is úgy kezelitek a kazánház hőmérsékletetét, mintha az egy mindentől független állandó lenne, és a szinten-tartásához nem kellene energia. Ez a második alapvető tévedés.

Lehet, hogy neked megéri a szárítást fa elégetésével megoldani, mert például ingyen, vagy nagyon olcsón jutsz fához. Aki veszi a fát, annak érdemesebb azt ingyen napenergiával kiszárítania.

Ha kényszerhelyzetben muszáj a rendelkezésre álló vizes fát használni, mert nincs más megoldás, akkor persze jobb a kályha mellett szárítani, mint vizesen rádobni.
De ez csak kényszerhelyzetben igaz, és jó tudni, hogy drágítja a fűtést.

villam64Válasz erre
2012-12-26
07:47:20
Előzmény: robert #37155#37161
Róbert
Én nem így számolok. Hanem.
1. A kazán házat kényszerből fűtjük. Ezt nem nevezhetjük a lakás hőjének. Különálló helyiség. Sándor meg is dorgálna, ha a lakásban helyeznénk el.
2. Ez a hő párologtatja el a fa egy víz részét. Legyen 10 %, mellékes.
3. A helyiség folyamatosan szellőzik a kazán miatt. A légmozgás is szárító hatással van a fára.
4. A kazán már nem vizet hevít gőzzé, hanem relatíve páradúsabb levegőt, ennek ezred része a hőigénye, mint a víz elpárologtatásának.
5. A kazán intenzívebben, kisebb víz tartalmú fát éget el. Kevésbé kátrányosodik. Nem a kazánban megy tönkre az égetésünk. Nagy haszon!
-2. Írod a magas fajhőt. De a kazánban m3 levegő 1-20 %rH-ával kell számolni. 1 m3-ben néhány 0-2 gramm víz többlettel.
Az én egyenlegem mindenképp pozitív. Számomra fontosabb a kevesebb víz tartalmú fa, mint az, hogy elhasználtam valamennyi energiát a szárítására.
2012-12-26
00:13:46
Előzmény: grano #37158#37160
grano,

Betárolsz 100kg tüzelőt (három napi tüzelőadag) és 10%-al csökkented a víztartalmát, akkor 10liter vizet párologtatsz el és ugyanennyi vízgőzt hevítessz fel a kazánnal, ami kimegy a kéményen >>> ~30MJ (~8kWh).

Egy télen ~500kWh.

2012-12-25
23:58:03
Előzmény: Gyuri #37145#37159
Gyuri,

A ventilátoros ötlet működik nagy légmennyiség, kis légsebességgel párosítva.
A kupac aljára irányított levegőáram már néhány nap alatt jelentős száradást eredményez, ha a párás levegőt kell eltávolítanod a kazánházból.
A villanyáram valószínűleg többe fog kerülni, mint a száraz fa.

A fát időnként meg lehet mozgatni egy erősebb, lehetőleg gombos vasvillával. Egyszerűen alá és közé nyúlsz, megemeled többször és különböző helyeken. Azt kell elérned, hogy minden mozgatás után különböző helyeken érintkezzenek egymással a fadarabok, és járhasson közöttük a levegő.

A veszteség hővel történő szárítás alkalmával csökkenni fog a kazánház hőmérséklete. Nagyobb lesz a kazán és a kazánház közötti hőmérséklet különbség. A kazánból több hőmennyiség fog a kazánház fűtésére fordítódni, tehát nő a veszteség. Végül is a fűtésre használt fával szárítod a fűtésre bekészített fát.

2012-12-25
22:38:36
Előzmény: robert #37155#37158
robert:
1: az, hogy a fa 22%-ról két hónap alatt 18%-ra megy le annyi fűtési energiatöbbletet igényel amennyit semmilyen műszerrel sem tudsz kimutatni.
2: ezt a vízmennyiséget megintcsak két hónap alatt párologtatod el. Nem udom elképzelni, hogy bármilyen mérhető mennyiségű energiaveszteségem keletkezne.
Mellékesen jegyzem meg, hogy Marosvölgyi prof szerint a teljesen száraz fa égése rosszabb hatásfokkal zajlik, mint a mnimálisan vizet tartalmazóé, nem energetikai hanem kémiai folyamatok miatt.

Friss fa esetében azt mondom még esetleg valami mérhető, de egy nyarat száradt hasogatott fa jobb helyen van a száraz pincében a kazánhoz közel, szerintem.

2012-12-25
22:24:41
Előzmény: robert #37155#37156
A levegőben lévő pára egyrésze valahol kicsapódik, ha huzatos a hely, akkor a hideg irányába távozik. Vagy tévedek?
Nekem a garázskapu zártszelvény keretén fagy ki vastagon.
2012-12-25
22:16:35
Előzmény: grano #37153#37155
grano,

Szerintem több ponton tévedsz:

1. A kazán így is úgy is kifűti a kazánházat, csak nem mindegy, hogy mennyi energiát használ erre a célra. Ha a fa szárítása többlet energiát igényel, akkor az egy az egyben csökkenti a hasznosítható energiát.

2. A képződő párát a kazán beszívja, a víz magas fajhője miatt a gőz felmelegítésére jelentős energiát fordít, és ez az energia a kéményen távozik.

Nem az általad hulladékhőnek mondott energia szárít és szállít, hanem az, amit a lakás fűtésétől veszel el. Ennyi erővel a vizes fát a kazánba is bedobhatnád.

2012-12-25
20:26:24
Előzmény: robert #37149#37153
robert:
hulladékhő az amit a kazánházban a fa szárítására hasznosítok.
A kazán így is úgy is kifűti a kazánházat. A kintről bejövő hideg felmelegedve extrém száraz levegőt eredményez ami nagyon jó a fa szárításához, különösen, hogy relatíve meleg is van. A képződő párát a kazán elviszi.
Így karácsonyra közel annyira kiszárad mint a kétéves rönk és nem kellett két évet várnom, a hulladékhő is értelmesen hasznosult.
villam64Válasz erre
2012-12-25
20:00:37
Ha érdekel valakit a véleményem, ha nem. Én Grano-val értek egyet. Érdemes lehetőség szerint a kályha közelében előtárolni a fát. Amióta az ismerősöm is előkészíti oda a faanyagot, őszerinte is jobb. A benti méréseim alapján, már néhány nap is számít. A kazán házban a párolgási hőveszteség nem olyan vészes. Nagy részt feleslegesen fűt ott a kazán. Esetleg rácsot építeni a kéményig menő füstcső fölé, és arra pakolni. Oda figyelve a tervezésnél. Nálam hideg van a kazánházban, én megtehetem.
2012-12-25
19:39:30
Előzmény: zsezse #37150#37151
lehet az lesz apóssal bizniszelek :)
Jó ötlet.
2012-12-25
19:34:26
Előzmény: Gyuri #37145#37150
gyuri

csak egy otlet:
keress valakit (ismerost, baratot) akinek van letarolva nagymennyisegu szaraz faja es probalj meg vele cserelni.
ha neki nem hianyzik az a kis mennyiseg ami neked eleg lesz iden, akkor o is jol jar, ha picivel bovebben mered neki a fat, te pedig a szaraz faval tudsz tuzelni.

2012-12-25
19:14:04
Előzmény: grano #37148#37149
grano,

Én azért nem látom értelmét a fát a kazánnal egy helységben szárítani, mert a víz elpárologtatása ugyanúgy elveszi a hőt a környezetétől, mintha a vizes fát raknánk a kazánra. Persze annak még más negatív következményei is vannak.
Szárítani nem a megtermelt hővel kell, hanem a nap energiájával a szabadban és külső tárolóban.

2012-12-25
19:09:36
Előzmény: robert #37146#37148
robert:
ha a kazánnal egy helyiségben van szerintem nem kell szellőztetni csak simán fűteni.
Olyan szépen szárította nálam ősszel. Amikor levittem az első fűtési napokban a tavasszal aprított csert, azt hittem, hogy szu rágja annyira pattogott, pedig karikába volt rakva és szépen száradt a nyáron. De így is a száraz pincében hirtelen száradt. Nincs szellőztetés csak amennyit a kazán kivisz, de az szerintem rengeteg.
2012-12-25
16:28:00
Előzmény: Gyuri #37145#37146
Gyuri,

A páralecsapódás miatt csak kevés víz kerül a fába.

Ha szerencséd van, akkor csak a felülete hótt vizes. Amennyiben benn akarod szárítani (amit én nem javasolnék, ha tényleg vizes, mert a szárítás alatt sokat hűl és nedvesedik a helység), állíts egy ventilátort a kupacra és sokat szellőztess.

2012-12-25
16:03:04
Előzmény: robert #37144#37145
Érdekes, hogy bármilyen fát lehordok a pincébe kintről, nedves lesz.
A pince 18-20°C-os, gondolom, amikor a hideg fát leviszem kicsapódik a pára.
Gondolom a kupac alatt rosszul is szellőzik, ehhez még az is hozzájön, hogy amit vettem az elég havas volt.
Most úgy szárítom, hogy Jenga tornyokat építek, ami a tetején van 2 nap alatt nagyon száraz lesz, viszont ami a földhöz közel van, az egy hét után is csak a felszíne száraz.
2012-12-25
15:54:52
Előzmény: Gyuri #37140#37144
Gyuri,

Lehet, hogy az árral kapcsolatban hülyeséget mondtam neked.

Ha a légszáraz fa ára 30Ft/kg, és az fa égéshője 18MJ/kg, akkor a fajlagos energiaár 2Ft/MJ.
Ha 100% nedvességtartalmú (nem slaggal-vízzel átitatott, hanem friss vágás) fa ára 15Ft/kg, és az égéshője 15MJ/kg, akkor a fajlagos energiaár 1.7Ft/MJ. Ez lehet a te esetedben.

Ha tehát nem eszi meg a gomba a fádat, és kiszárítod, akkor nem fizetsz rá (de nem is volt jó üzlet).

2012-12-25
14:25:45
Sziasztok,
sajnos én most tanulom ezt a tüzelés témát. Korábban társasházba laktam ahol konvektor volt, előtte kollégium, a szüleimnél pedig fűrészporos kazán volt.
Pont egy éve költöztünk be, egy 20 éves házba, amiben az elmúlt 5 évben minden el volt hanyagolva, le volt lakva. Irdatlan pénzt időt és energiát emészt fel, hogy haladjak valamerre, és sajnos a tapasztalatlanságom miatt sokszor nem is jó irányba haladok.
Őszintén tudok örülni amikor valamilyen jó tanácsot kapok ezen a fórumon, mert különben magamnak kell az utat kitaposni.

Amikor ezt a faanyagot vettem, besétáltam a legközelebbi fatelepre, és megkérdeztem, hogy mi a választék.
Vékony szélléc (olyan mint amikor deszkát készítenek, és a szélét levágják)
1200/mázsa. Viszont hónapokra előre fel kell iratkozni.
1500 ért, van amit én vettem. Erre is fel kell iratkozni, de szerencsém volt, mert szimpatikus voltam a vezetőnek, és előre vett, pedig van akinek október óta gyűjtik.
2000-2200 ért van kuglizott fa.
Minden fa anyag, friss vágás.
Még mindig szimpatikusabb volt, mint mindenféle utcai árusoktól vásárolni.

Boldog Karácsonyt Mindenkinek! :)

szocsmarciVálasz erre
2012-12-19
10:22:41
Előzmény: grano #36976#36977
A szibériai borbély legalább önjáró volt ( hu.wikipedia.org/wiki/A_szib%C3%A9riai_borb%C3%A9ly_%28film%29 ), és azt már a cár idejében elkészítették.

2012-12-19
10:08:17
Előzmény: Gyuri #36960#36976
használtan 10 milla.
Annyiért lehet hatékony.

2012-11-01
22:10:39
Előzmény: robert #23588#34974
Építettem egy fólia sátrat a szüleim házához, garázsnak kb 4 évvel ezelőtt.
Az elköltözés is aktuális volt, ezért ettől olcsóbb, és praktikusabb nem jutott eszembe. Miután elkerültem otthonról, kineveztük fatárolónak. Egy nyár alatt papír szárazságúra szárad benne a fa.
Tavasszal megtépázta a szél, és az uv fény is tönkretette a fóliát.
Édesapám annyira elégedett vele, hogy az idén új fóliát vásárolt a vázszerkezetre.
2 éve volt egy óriási vihar fém tetőket vitt el, fákat tört ki, de a fólia gond nélkül kimozogta a széllökéseket.
2012-08-16
10:50:43
Előzmény: ifarkas #32296#32301
ifarkas:

120-as facsavarral rogzitettem a gerendahoz es az oszlophoz.

a legnagyobb merevitest egyebkent a pala adta, a masodik sornal mar nem tudtuk megmozditani a szerkezetet oldal iranyba!

jesu:
koszi, maradt rengeteg tegla a bontasbol (ahogy latszik, ez meg folyamatban van)
gondoltuk, ez feldobja majd az udvart

takyka:

koszi:)))))) de sajnos minden szomszed fele nekunk kell keritest gyartani!
2012-08-16
06:12:23
Előzmény: zsezse #32281#32296
Zsezse!

A keresztmerevítőket, amik 45 fokban állnak azokat "csak" szögeled, vagy hogy rögzíted a függőleges és vízszintes oszlopokhoz?
2012-08-15
23:10:48
nekem 40 m2 a "ház", szóval kis ember... :)

elég sok rönköt kell még bedolgozni ugyan, a mai nap ennyit sikerült felaprítanom. Mondjuk maradt egy kis bükk még tavalyról a leghátsó oszlopban, de azt meghagyom vésztartaléknak :)

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag előkészités, tároláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva