English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag előkészités, tároláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-08-06
17:45:34
idén, az új háznál eltaláltam a helyet. Északi oldal a ház mellett, pár órát süti a nap erősen, de olyan szél van folyamatosan, hogy gyakorlatilag teljesen kiszáradt a márciusi vágás.
2014-08-05
08:17:09
Üdv

Illusztrálom, hogyan ne tárolj tüzelő anyagot.
A tavasszal vásárolt háncsolt akác tüzelőt egymásra állítva tároltam, és sajnos egymáson keresztül a földből felszívták a vizet. Nem hogy szárazabb nem lett, hanem még nedvesebb, a kuglik összerohadtak. A nedvesség tartalma egy szét vágott kuglinak 15-44% között változik. A széle 10-15 a közepe 44 felett...
A nagy gyári záporok se használtak neki, sajnos túl későn lett betakarva.

Most összevágom, és próbálom raklapon szárítani. Bízok benne, sokáig lesz még meleg :)

Legyen a mentségem, hogy tavasszal eladtam a házamat, és a szüleimnél, csak így volt lehetőség tárolni :S

2013-06-13
22:44:57
Előzmény: Gyuri #41032#41033
"Hat perc alatt lehet felaprítani vele egy köbméter fát"
No én erre lennék kíváncsi..
Megyek is nézegetni videókat...állítólag "A feltaláló videón is megtekinthető rekordja hat perc egy köbméter fa felaprítására."
De lehet a gugli fordító remekelt... :-))
2013-06-13
22:06:52
Kinek van már csodafejszéje?

www.origo.hu/techbazis/20130612-gyorsabb-aprit-a-szuperfejsze.html

Elég jól hangzik. Persze a szuperfémben nem hiszek.
2013-03-20
15:45:20
Tetszik a télirevaló tárolása.
De csak a nagyított képen vettem észre a napkollektort. :-)
Eredeti hirdetés:

2013-01-21
22:33:35
Előzmény: villam64 #37899#37913
Szia!
Én sajnos nem tudok még egy fél napit sem a kazánházban tartani, mert a puffer elfoglalja a szabad sarkot. Így csak födél alatt, állandó huzatban tartom a tűzifát. De nagyon jól szárad úgy is. A szenet sajnos csak egy zárt helyre tudtam berakni a nyáron, annak az alsó része nagyon lassan szárad ki, de szárad. A tetején mindig van száraz szén.
A tavaly szerencsém volt, hogy lábán száradt tölgyet kaptam, vagy 4 szekérrel. A lábán száradt tölgy felér 3-4 éves méterfával. Jól hasad, és jól ég, tapasztalatom szerint kevesebb benne a csersav. Ahogy lehet, húzom is, hogy minél tovább tartson, és a szenet égetem.
Érdekes, hogy a múltkor kipróbáltam a kazánt begyújtani úgy, hogy alul kb. félig megraktam szénnel, és föléje raktam a fát, majd fölülről gyújtottam. Soha többet nem csinálom így: legalább egy rend fa kell alája, és meleg (60 fok fölötti kazán + rendszer). Nagyon-nagyon lassan gyuladt be a szén, gyakorlatilag a szénen tüzeltem vagy 2-3 órát, és a végén már megunva, alátoltam két szál fát, hogy begyulladjon.És a házban, pufferen még nem érződött a meleg. Ha meleg a rendszer, alul fa van, akkor nagyon jó a szén. Sőt, ha 80 fok fölé engedem, több fával akkor sokkal kevesebb a salak is. Csak ehhez kicsi a pufferem, nem szivesen járatom az 5 rétegűben a 80+-os vizet...
A kazánmódosítás: a kivágott lemezek jók, beválltak, a méretet is eltaláltam, és fával jobb a kazán hatásfoka. Szénnel nem vált be, valószínüleg azért, mert a szénnek inkább több primer levegő kell. szén + fa tüzelésnél adig jó, amíg van fa is a szén alatt. El voltam utazva egy pár napra, és akkor kivettem a terelőlemezt, hogy az Oldalbordám ne akadjon bele- macerás a kezelése fogóval. Valami sarkas megoldáson töröm a fejemet, vagy valami sínesen, hogy könnyen elő és hátra lehessen egymáson mozdítani, csúsztatni.
A héten elhozok egy Viadrus ajtót (50 oroszlányért adja a kazánkukázó), és azt át akarom/fogom alakítani, mert látom, tapasztaltam, hogy a terelőlemezzel is jobb hatásfokkal égett a fa. Két csövet akarok a kazán belső pereme alatt végigvezetni, amelyek a felső ajtó két sarkába fúrt lyukakon keresztül vezetnék be hosszan a kazánba két oldalt a levegőt. A kazánajtónak csak a belső oldalát fúrnám ki, a külső oldalt nem akarom módosítani- így a levegő a kazánajtó két oldala között jutna el a csövek nyílásához. Azt nem tudtam még eldönteni, hogy a szekunder levegőnek hagyjam-e meg a középső, pillangószelepes nyílást, vagy szedjem ki a szigetelést az ajtó két oldala közül, és szívja onnan a levegőt?
A páráról nem tudok fotót küldeni még, mert itt csattognak a + fokok. Nem látszik a kicsapódás most. Ezért nem mértem relatív páratartalmat, harmatpontot sem. Sajnos Tél Tábornok nálatok kirázott mindent a szakállából...Jó száraz hideg helyett taknyos 3-4 fok van, az eső most olvasztja a tavalyi hó végét.

2013-01-21
20:57:08
Előzmény: villam64 #37899#37906
Nekem az a tapasztalatom, hogy a frissen behordott fán lecsapódik a pára, és tényleg nem érdemes párnapig használni, mert nedves.
Én szerencsére kazalban 20-22 mázsa fát is betudok tárolni. Megmerem kockáztatni, ha szépen pakolnám, 30-35 is beférne.
2013-01-21
20:54:51
Előzmény: grano #37894#37904
Van egy régi ponyvagarázsról a ponyvám, és az alá szeretném betárolni a fát majd nyáron. Persze csak annyira, hogy oldalról érje a szél, és áttudja járni. Ősszel pedig lehordom a pincébe.
Sajnos ez a tél így marad. Járatom a pincében a ventilátort, kipakolgatom a fát jengaként oszlopokba, de ami a kazal alján van az penészedik. :(
Ami most van, az szerintem még 4 hetet kibír, utána pedig úgy is vennem kell majd.

Szomorú történet ez a nedves fa, mert 60-70°C nál csak akkor tudom feljebb tornászni a hőfokot, ha már a puffer alján is 60°C van.
A lakást pedig nagy hidegben és szélben, gyorsan, csak 80°C előremenővel tudom felfűteni.
Azzal tudok csalni, hogy jobban összevágom a fát, és akkor jobban ég.
Plusz, a tüzet 2 éves szárazból rakom meg, és akkor már a nedves fa se húzza vissza annyira. De ha azzal gyújtok be, akkor nehezen indul be.

Ha csak szárazzal fűtenék félelmetes lenne a kazánom, mert 20°C puffer vízzel, 60°C ESBE szeleppel 80-90°C előremenőt csinál(na).
villam64Válasz erre
2013-01-21
18:24:48
Előzmény: barbot #37572#37899
Én már javasoltam, hogy jó néhány napi adagot tartsatok benn, de hát hiába ugatok. Nem írtad, mik a módosított kazán tapasztalatok, és a diszperzit feletti páráról is ígértél, hogy megnézed.
2013-01-21
17:01:17
Előzmény: Gyuri #34974#37894
Gyuri:
ezen elgondolkodtam: ennyi fólia kb párezer.
Ha az őszi 20%-os nedvességtartalom helyett 12-14%-ra le lehet vinni a tavasszal betárolt, frissen aprított tüzelőt az 10 erdei m3 esetén kb 1 erdeim3 megtakarítást jelent a fűtőérték javulása miatt. Gazdagon visszajön a fólia ára és most már két-három szezont is kibíró anyagokat is árulnak közel ennyiért.
Megfontolandó!!
2013-01-09
08:26:13
Sziasztok.
A tegnap éjszaka -18 volt, ma csak -15, napközben sem jártak nagyon a legyek -7 fokon.
Azt vettem észre, hogy a kazánba berakott szén felületén lekondenzálódik a pára. Valószinüleg a fán is, de azt nem látjuk.
Kérdés az, hogy hogyan befolyásolja a hidegből egyből a meleg kazánba berakott tüzelő az égést, annak költségeit? A fa nagyon jól szigetel, nem jó hővezető, lassan melegszik át, a szén gyorsabban- vajon erre vezethető vissza az, hogy- meglepetésemre- az egyidőben berakott (száraz) fa és szén közül sokszor a szén felülete kezd begyulladni előszőr? Persze a fa behozza idővel.
Még nem keritettem sort ara, hogy kg-ra lemérjem a napi tüzelőmennyiséget, de mindenképpen érdekelne, hogy egy napra/évre való mennyiségnél mennyit jelentene az, ha nem -10-15 fokról indulna az égési folyamat, hanem mondjuk a kazánházban levő 15-20 fokról?

2012-12-28
09:21:01
Előzmény: tomasz #37211#37215
tomasz,

Esetleg a szelet csillapítja a déli oldalon.
Külső hőszigeteléssel ellátott házaknál nem alkalmazható.

2012-12-27
23:14:35
Előzmény: grano #37187#37211
és ez így még szigetel is! :D
2012-12-26
20:05:55
Előzmény: grano #37187#37190
Nagyon sok háznál láttam ilyet Erdélyben és Kárpátalján.
2012-12-26
19:30:26
Előzmény: robert #37184#37187
robert:
így is lehet

ez lemaradt:

2012-12-26
18:50:54
Előzmény: grano #37183#37184
grano,

Napi 30-40kg tüzelőanyag-szükséglet és a kazánházban a víztartalom 10 százalékos csökkentése igényel kb 500kWh energiát évente.

Ha akarod, akkor mondd azt, hogy neked 1% is elég, és belső oldali hőszigetelés gyanánt a tűzifával kilambériázod a kazánházat, ezáltal látványosan csökken az veszteség :)

2012-12-26
18:29:36
Előzmény: robert #37160#37183
robert:
betárolok 100 kg tüzelőanyagot s tüzelek 24 órából kb 6-ot, a maradék hat órában a két kémény folyamatosan szellőztet tehát max 2kWh veszteségem van. Ez egy télen max 120 kWh, viszont a vastagon telepakolt szuterin részlegesen van csak a föld alatt a plafonig rakott fa miatt a hidegebb sarkokig kevesebb hő kell, kisebb a hőveszteség a farakás miatt, ergo a kazán veszteséghője is csökken.
Nem látom az 500kWh-t. Max tizes nagyságrendet ami megintcsak mérési hibahatár.
Vizes fát nem viszek le, annak minimum egy nyarat kell kint száradni, hasogatva.
Így max 5% száradás lehet.
2012-12-26
17:02:15
Előzmény: villam64 #37178#37181
villam64,

A hőt a fa szárazanyag-tarmalmából nyerjük, ami a szárítással nem változik. A víz elpárologtatása és felmelegítése viszont energiaigényes. Ha ez a folyamat a kazánházon kívül történik, avval a veszteség csökken. Ugye ez vitán felül áll.

Megértettem már az előbb is, hogy te abból indulsz ki, hogy
- a fa nem elég száraz
- kazán egy melléképületben van
- sőt a puffer sincs a házban
Ekkora veszteségek mellett a szárítási veszteség nem oszt nem szoroz.

Számomra ebből a tanulság: ha a egyszer kazánom lesz, akkor az és a puffer is a házba kerül, a tüzelőanyagot az épületen kívül fatárolóban fogom szárítani.

villam64Válasz erre
2012-12-26
15:29:43
Előzmény: robert #37175#37178
Róbert
A kazánházba behordott fa nem ront annyit a kazánházon belül a légtérben, hogy érdemes legyen vele foglalkozni. Egy kazánház, mindig szellős, különben a kazán nem kapna levegőt. Én sokkal rosszabb megoldásnak tartom a néhány százalékkal nedvesebb fát a kazánban megpróbálni jól elégetni, mint 1-2 hétig kazánházban tartani. A kazánház tisztán tartása is lehetetlen a nagy mennyiségű tüzelő behordása és a hamu kihordása miatt. Az is fokonként 6 % energia veszteség, ha 1 fokkal magasabb a kazánházban a hőmérséklet. Akkor miért ne használjam el a fa szárítására. Én azt mondom, hogy a többség nem akar a kazánházban pihengetni, és a melegen tartására energiát fordítani. Én ilyen nyirkos időben sokkal előnyösebbnek tartom a kazánházi előkészítést. És sokkal nagyobb veszteségnek tartom, ha a nedvesebb fa miatt nem tudom rendesen elérni az üzemi hőfokot a kazánban. A veszteség a meleg kazánházban is van. Talán nagyobb is. Mindenképp hideg levegőt szív be kívülről a kazán. Nem látom be, hogy miért ne használjam fel. Természetesen jobb 1-2 évig fedett helyen tárolni kinti szellős helyen. Maga az időintervallum miatt elhanyagolható. Mert nem 1 órára bontom le, hanem 1 hónapra. De attól még, hogy ebből 1-1 m3-t behúzok a kazánházba a könnyebb tüzeléshez, nem igazán látom, hogy ilyen hosszú idő alatt rontana bent. Azt is számold bele az 500 kWh-ába mínuszba, hogy mennyivel több hőt termel a fa. Tehát nem tartom olyan rossznak az egyenleget. Nem tudom másként megfogalmazni a gondolataimat.
2012-12-26
13:27:42
Előzmény: villam64 #37174#37175
villam64,

Megértettem, hogy nem érdekel téged az így elvesztegetett energia.

Habár máskor ugyanennyi energia termelése érdekében hajlandó vagy több százezret költeni.

Miért elhanyagolható ebben az esetben az, ami máskor értékes?
A kérdést meg is választad már: a kazánházad egy huzatos melléképületben van. Így valójában tényleg nem ront a helyzeten az sem, ha telehordod vizes fával.

Ne értsd félre, ezt a helyzetet nem akarom a szemedre vetni, csak arra szeretnék rámutatni, hogy miért állítod azt, amit.

villam64Válasz erre
2012-12-26
12:57:45
Előzmény: robert #37168#37174
A kazánház nem egy légmentesen zárt helyiség. Ki-be járkálunk, folyamatosan szellőztetünk, a kazán miatt is. Ki szokott avval törődni, hogy hány fokra melegítse a kazánházatt? Nekem azzal kell törődnöm, hogy ne fagyjon meg a fűtés rendszer a kazánházban. Gondolod, hogy érdekel 1 fok szárítási veszteség? A többszörösét eregetjük ki a közlekedéssel, és a kazánnal. Néhány fok plusz jót tesz a fa szárításának. Én tesztem a szobában történt, nem a radiátoron. Egy megrakott kosárban voltak a hűvös padlón a fahasábok.
Még a lakást is szellőztetjük. A kandalló is ezt csinálja. Az 1-2 hetes fa párologtatás a szobában sem okoz semmilyen párás hatást. A kandallókra, kályhákra is terveztek régebben is fa tárolót.
2012-12-26
11:30:28
Előzmény: zsbalazs #37169#37170
zsbalazs,

Meg lehet érezni a fáról, ha nem teljesen száraz, de akkor nem is vinném be a lakásba, de még az alagsorba se.

Mit értesz a levegő mozgása alatt?

zsbalazsVálasz erre
2012-12-26
11:14:56
A párás levegő nem mozog lassabban mint a száraz? Mert olyan mértékű szárítás ahol gyorsan nagy víz csapódhat le az lehet káros.
Minimális szárítást ésszerűnek tartok, 10%-ot kicsit sokallnék.

Ugye kandalló mellett sem érdemes szárítani bent, pedig az érzés itt is ugyanaz.
Max fél napot szoktam bent tartani, egyébként meg ki tudja még mi párolog ki belőle.
2012-12-26
11:11:41
Előzmény: villam64 #37167#37168
villam64,

"... a kazánház felesleges hőjét dolgozom vissza, amit kieregetnék a szabadba..."

Mit jelent ez szó szerint?

villam64Válasz erre
2012-12-26
11:01:23
Előzmény: robert #37166#37167
Nem értelek Róbert. Mit ajánlgattam? Mióta hasznos a kazánház hője? Megint félreértés van. Amit írok azt szó szerint kell értelmezni, és nem mögöttes tartalmat keresni. Senkinek nem javasoltam kazánházi szárítást. Előkészítést javasoltam. Kinek mije van. Nagy a különbség. Nem mondtam, hogy nedves fát vegyenek ősszel. Csak azt akarom, hogy a kazánba ne nedvesen tegyék. Szakadék van a vizes fa kazánban égetése között 1 óra alatt, és a vizes fa tárolása a kazánházban 1-2 hónapig között. Vagy akár a félszáraz is. Pont a kazánház felesleges hőjét dolgozom vissza, amit kieregetnék a szabadba.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag előkészités, tároláslapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva