English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Fabrikett, fa, szén - TESZTlapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-10-23
19:27:28
Előzmény: dejoe #42968#42971
dejoe,

De legalább a két mérést (mármint fa és brikett) azonos módszerrel végezte, és a különbség is jól látható (a fa javára).

Kíváncsiságból átnéztem a brikett topikpa. Nyugtáztam, hogy továbbra is rágják a gittet. Írni könnyebb, mint olvasni?

2013-10-23
17:53:58
Előzmény: robert #22675#42968
"de ez a menet nem olyan király, mint az előző kettő."
És mint most kiderült az előző kettő SE volt olyan "király" !
nem hiába tamáskodtam én anno...
"Azért kiszámoltam a korábbi módszerrel is össz: 34DT ami 92,8% ra jött ki.
Tehát ez a 22,9% os difi a régi Lighnonál is meg volt, a hőmérők ua. ez valószínű a puffer hamis méretéből adódhatott"
www.forum.index.hu/Article/jumpTree?a=127515281&t=9147701
2013-01-20
20:05:35
Előzmény: robert #36998#37863
csinaltam par fotot az apritekrol es az egesrol.

a masodik kepen mar nem annyira eg

a nagy resze csak fenyo tulevel :(

2012-12-19
20:31:03
Előzmény: zsezse #36988#36998
zsezse,

"~6Ft / kg"

Akkor a fűtés fajlagos költsége kb 1.5Ft/kWh ! Azannyát !

2012-12-19
16:54:06
Előzmény: robert #36984#36988
robert

15Ft/kg az nagyon sok! ha vennem az apritekot, akkor ilyen 1000Ft/m3 alatt kapnam, egy 100L-es zsak kb 15-17kg, tehat 150-170KG lehet egy kobmeterben -> ~6Ft / kg
ez durva szamitas, ennel olcsobban apritjak le.
Majd jovore kiszamolom!

legkozelebb megprobalom mondjuk szalmabalaval, ha meg talalok szarazat.
illetve csinalok majd faval is tesztet. ott valamivel jobb hatasfokra szamitok, mert az apritekot kicsit nagyobb huzattal kell pofekeltetni, kulonben nem eg le rendesen. Sajna ennek a nagy resze inkabb tűlevél, mintsem fa.

egyebkent ez nekem 2 megrakas volt, 2x pakoltam tele a kazant apritekkal, annyibol emelt rajta annyit, hogy ez nekem 1 napig eleg (ok, enyhe az ido mifelenk).
2012-12-19
13:51:28
Előzmény: zsezse #36981#36984
zsezse,

A fűtőértéket önkényesen 4kWh/kg értékre vettem.
A kazánban tárolt víz melegítését nem szoktam figyelembe venni, most viszont hozzáadtam az előállított energiához. Egyébként ez csak 1%-ot jelentett a hatásfokban.
A tüzelőanyag költségét neked kell megbecsülni. Ha például azt mondod, hogy 15Ft/kg volt az apríték ára, akkor összesen 54*15=810Ft, és 810/230=3.5Ft/kWh fajlagos költség.

Lehet azt mondani, hogy szánalmasan alacsony a hatásfok, a fűtés fajlagos költsége mégis világbajnok!

Zsezse, mi lesz a következő lépés? Megrakod Szörnyellát fabrikettel?

Zsezse - Kazán típus Calor 2000 V50 Puffer méret [liter] 900+1300 L (+200L kazan viz)
Fűtőanyag - Szaraz fa apritek (foleg fenyoag, fenyo tulevel, venyige)
Puff900L/1 Puff900L/2 Puff1300L Puff3 200L
Induló hőm. [C] 45.0 30.0 30.0 50.0
Vég hőm. [C] 65.0 62.0 61.0 63.0

dE [kWh] 77.6
Hőelvétel 0.0
Számított hőtermelés 77.6

Fűtőanyag (4kWh/kg) [kg] 54.0
Energiatartalom [kWh] 230.0
Hatásfok [%] 36

Költség [Ft] x.x
Fajlagos költség [Ft/kWh] x.x

2012-12-19
12:07:53
Robert

csinaltam egy merest ma

Kazán típus Calor 2000 V50
Puffer méret [liter] 900+1300 L (+200L kazan viz)

Induló hőm.: puff1, puff2, puff3 [C]
Kazan: 50 fok
Puffer1 (900L) teteje: 45 fok
Puffer1 (900L ) alja: 30 fok
Puffer2 (1300L) alja: 30 fok

Vég hőm.: puff1, puff2, puffer3 [C]
Kazan: 63 fok
Puffer1 (900L) teteje: 65 fok
Puffer1 (900L ) alja: 62 fok
Puffer2 (1300L) alja: 61 fok

Hőelvétel (lakás fűtés): [kWh] 0 (lakas lekapcsolva)

Fűtőanyag - egyéb [kg] Szaraz fa apritek (foleg fenyoag, fenyo tulevel, venyige)
Energiatartalom [kWh/kg] ??
Ár [Ft/kg] 30+24kg

futes kezdete: 9:35
meres vege: 12:10
2012-12-10
22:38:22
Miért volt szükség a tüzelőanyag tesztek elvégzésére?

A vita elején (kb 1 éve) kiderült számomra, hogy a brikettes hirdetések ugyanabba a kategóriába tartoznak, mint a szempillaspirál, ami 78.9%-as dúsabb szempillát ígér. A hirdetések is folyamatosan mennek a TV-ben, a neten, mindenhol... mert igény van rájuk... ugyanis a zemberek hinni akarnak... abban, hogy szebbek lesznek, abban, hogy sokat spórolhatnak... és mindehhez csupán-csak három dolgot kell tenniük: költeni, költeni, költeni.
Az önámítás a gazdasági világrendszerünk alapja, és mindenkinek jogában áll hülyének lenni.

Eltöltöttem már a témával jó néhány órát, mire világossá vált, hogy akinek érdekében áll mások félrevezetése, nem az objektivitás, hanem a haszon vezérli.

A tesztek elindítása előtt sem gondoltam, hogy az eredmények ellenére nem fog folytatódni az ámítás. Ennek ellenére nem volt hiábavaló belekezdeni.

Nehéz jó összehasonlítási módszert találni a tüzifával, (és eldönteni, hogy kinek melyik jobb) hiszen rendkívül sok tényezőtől függ..."

Ezek között a tényezők között szerencsére vannak olyanok, amelyeket számszerűsíteni tudunk:
- nedvességtartalom
- tüzelőanyag tömege
- megtermelt hőenergia
- a tüzelőanyag ára
NE AZOKON A TÉNYEZŐKÖN LOVAGOLJUNK, AMELYEKET NEM TUDUNK SZÁMSZERŰSÍTENI (vagy csak erőltetetten, mint például az 5m2-es tüzelőanyag-tároló rendeltetés-szerű használata helyett a bérbeadásán nyert összeg :)

Legtöbben, akik kipróbálnak egy új tüzelőanyagot, egyből az első fűtési idény után adnak hangot az "érzéseiknek". A különböző fűtőanyagokat viszont nem lehet összehasonlítani néhány egymást követő év fűtésszámlái alapján SEM. Olyan mérés ugye nincs, hogy ugyanaz a család ugyanazokkal a fűtési szokásokkal ugyanazt a telet ugyanabban az épületben de különböző fűtőanyagok felhasználásával tölti el?

A tesztekkel ezeken a szubjektív beszámolókon akartunk túllépni, ami véleményem szerint a felsorolásban szereplő ADATOK FELHASZNÁLÁSÁVAL sikerült is.

Valóban, a kazán hatásfoka a tüzelőanyagtól is nagyban függ.

Mivel az összes kazántípussal (faelgázok is) alacsonyabb hatásfokot sikerült csak elérni brikettel, mint a fával, arra a következtetésre jutottunk, hogy fabrikett egy egyedi tulajdonságokkal rendelkező fűtőanyag, amit speciális módon kell elégetni ahhoz, hogy leadja az energiáját (elfogadva a csomagoláson feltüntettet fűtőértéket).
Javít a képen -de nem elég- a huzaton állítani, vagy a begyújtásnál változtatni, hiszen a részletes utasításokat betartva sem sikerült jobb eredményeket elérni.

Speciálisan átállított, vagy direkt brikett tüzelésre gyártott kazánra van szükség, amit a későbbiekben evvel az anyaggal kell etetni, mert különben a többi tüzelő-fajtára fog alacsony hatékonysággal dolgozni.

A hozzá nem értés jele, ha a hagyományos kazánokban/kályhákban javasolják elégetni a brikettet.

Érdekes volt, hogy a legeredményesebb brikettnek egy műhelyben fűrészporból préselt, könnyen széteső olcsó fajta bizonyult, nem a drága szupernek kikiáltott fajta.
Vagyis az a brikett volt a legjobb, amelyik legkevésbé viselte magán a brikett tulajdonságait.

Egy lehetséges magyarázata annak, hogy a normál és faelgáz kazánokban a tapasztalatok szerint a fabrikett hatásfoka alacsonyabb, mint a tűzifáé:
A parázsló, alacsony intenzitású hőfejlődést ezek a kazánok nem, vagy csak rosszul tudják hasznosítani. Ez azt jelenti, hogy hiába ég rekord-hosszú ideig a fabrikett, a jelen esetben -amikor a fűtés a cél, nem pedig hangulatvilágítás- ez nem előny, hanem hátrány. Nem az égés idejére megy ki a játék, hanem a hasznosítható energia mennyiségére. Ehhez pedig a lángoknak nyaldosniuk kellene a hőcserélőt.

Meg lehet nézni egy pellet-kazánt, hogyan ég benne a tüzelő: lánggal, nem csak parázzsal, a pellet-adagolás van szabályozva, . Hasonlóan, mint egy modulálható gáz-kazánban a földgáz mennyisége. Ezért lehet jó hatásfokot elérni velük.
Viszont a pellet-kazán magas kiépítési költsége és a pellet ára miatt kevesen tehetik meg, hogy ezt a fűtési módot válasszák. De, amint láttuk, a fűtés fajlagos költségének szempontjából nem minden a hatásfok.

Minden mérésnek van hibája. Ezért szoktuk megismételni a méréseket.
A többszöri mérési eredményekből statisztikát csináltam.
Az így kapott hatásfok átlag-értékek kazánonként (első szám a fafűtés hatásfoka, második szám a fabrikett fűtés hatásfoka, a harmadik szám a hatásfok-különbség, ami pozitív, ha a fa bizonyult jobbnak):
58% / 33% >>> 25%
63% / 56% >>> 7%
90% / 67% >>> 27%
85% / 70% >>> 25%
50% / 41% >>> 9%
Mindegyik kazán esetén a fa bizonyult jobbnak.

Az 5db érték átlagából: Fa=69.2%, Fabrikett=53.4%
A különbség átlagosan 15.8% a fa javára, de egymáshoz viszonyítva (nem a 100%-hoz) 30% az előny a fa javára.
(Egy kis magyarázat, he ez nem lenne érthető:
A=60% , B=50%
A különbözet a két érték között csak 10%, mégis A 20%-al nagyobb, mint B.)

Nem állíthatjuk azt, hogy a mérések abszolút pontosak, de itt összehasonlítás történt, ha volt is hiba, akkor az összes fűtőanyag esetén ugyan olyan jellegű és mértékű hibára számíthatunk, vagyis az összehasonlításban kapott eredményt elfogadhatjuk.
A különbség nem csak hajszálnyi, hanem jelentős! Az eredmény szöges ellentétben áll a reklámokban szajkózott átveréssel.

Ezek után már csak azt kell megnézni, hogy a rosszabb hatásfokkal égő fabrikett mennyivel drágábban vehető meg. Ha a két hatás egy-irányban hat (jelenleg ez a helyzet), akkor drasztikusan felerősíti a különbséget.

Összesítő táblázat:

Magyarázat: a sárga sávok a KÜLÖNBÖZŐ KAZÁNOK elkülönítésére szolgálnak.

Adatszolgáltató
Kazán
Puffer méret
Induló hőm. [C]
Vég hőm. [C]
dt [C]
dE [kWh]
Hőelvétel [kWh]
Költség [Ft]
Fajlagos költség [Ft/kWh]
Fűtőanyag - fa [kg]
Fűtőanyag - szén [kg]
Fűtőanyag - brikett [kg]
Energiatartalom [kWh]
Hatásfok [%]
Fajlagos energia [kWh/kg]

Íme a vita folytatása:
A következő részben Isaura a rabszolgalány, egy Rio de Janeiro melletti brikettáló farmon él keresztanyja, és egyben úrnője Dona Ester védelmében, aki megvédi gonosz férje, a gázszolgáltató Almeida zsarnokoskodásaitól. Isaura élete pokollá változik, amikor hazaérkezik a gróf fia, aki egy hőszivattyúval üldözi, s minden alkalmat megragad, hogy megalázza, s éreztesse vele, hogy a COP növekedni fog. A rabszolgalány ezalatt megismeri édesapját, Miguelt, valamint találkozik Tobiassal, a szomszédos energiafű ültetvény urával, akibe beleszeret. Kapcsolatuk burjánozni kezd, mint az energiafű, azonban Leoncio és intézője Francisco kétségbe vonják a hatásfokot, Isaurát pedig kegyetlen bánásmódban részesítik, és arra kényszerítik, hogy vizes fával fűtsön.

Fabrikett, fa, szén - TESZT RECOMMENDED
2012-12-09
16:11:35
Előzmény: Jesu #36499#36501
Jesu,

Több helyen mért pufferek esetén egyszerű a mérés.

- A hőmennyiség a hőemelkedésből számítható, a rendszer leírása segít az egységesítésben.
- A tüzelőanyag beazonosítása szintén nem ördöngösség, a tömegének lemérése pedig azt hiszem nem kíván különösebb szakértelmet.

A mérés eredménye egy egyedi -de ettől még lehet az adott összeállításra jellemző- rendszer teljesítményét mutatja.

A mérési eredmények elfogadásához természetesen bizalomra van szükség, és minél több az adat, annál megbízhatóbb a statisztika.

Elfogultság:
Mostanában olvastam egy orvosi szaklapban megjelent cikket egy szer laboratóriumi vizsgálatáról. A cikk végén a független kiadó közölte, hogy a cikket jegyző kutatónak 30%-os részesedése van a gyógyszert gyártó cégben.

2012-12-09
15:49:39
Előzmény: robert #36496#36499
Ezzel az baj, hogy a felhasználók java nem megbízható. Ha törekszik is a pontos adatokra , ezen adatok többsége csak tippelt. Azonos beszerzésben szetosztott anyaggal lehetne összehasonlítást végezni, de akkor is ott az emberi tényező.

Wea-Val ki lehetne zarni, függetlenül merni, de ki finanszirozza meg akar csak hõ mennyiség merot?
2012-12-09
15:15:14
Előzmény: zsezse #36495#36496
zsezse,

A következő adatok alapján hatásfokot és fajlagos fűtési költséget is számolhatunk. Lehetőleg nem csak egy felfűtést, hanem többet érdemes rögzíteni.

Kazán típus
Puffer méret [liter]

Induló hőm.: puff1, puff2, puff3 [C]
Vég hőm.: puff1, puff2, puff3 [C]
Hőelvétel (lakás fűtés): [kWh]

Fűtőanyag - száraz fa [kg]
Energiatartalom [kWh/kg]
Ár [Ft/kg]

Fűtőanyag - vizes fa [kg]
Energiatartalom [kWh/kg]
Ár [Ft/kg]

Fűtőanyag - szén [kg]
Energiatartalom [kWh/kg]
Ár [Ft/kg]

Fűtőanyag - brikett [kg]
Energiatartalom [kWh/kg]
Ár [Ft/kg]

Fűtőanyag - szalma [kg]
Energiatartalom [kWh/kg]
Ár [Ft/kg]

Fűtőanyag - egyéb [kg]
Energiatartalom [kWh/kg]
Ár [Ft/kg]

zsbalazsVálasz erre
2012-07-19
18:25:47
Előzmény: robert #31616#31706
Normál kazánnal hagyományos közepesen száraz fával simán hozható a 30% megtakarítás, még lehet több is! És nem kell 90% hatásfokkal működnie.
2012-07-17
18:04:11
Előzmény: robert #31616#31618
robert:
ez a 90% olyan mint egy ismerős zöldkártyája: CO jó volt a méréskor. Abban a 0,5 microsecundumban.
Ha éves hatásfokot nézünk talán az 50% elérhető fatüzelésnél, de szerintem ehhez nagyon klappolnia kellene mindennek.
2012-07-17
15:28:07
Gazdaságossági számítás az Erdért-től:

"Egy hagyományos kb. 100 m2 területű családi ház átlagos éves energiafelhasználási adataiból kiindulva összehasonlítottuk a bio fabrikett és a földgáz legjellemzőbb tulajdonságait

Földgáz Bio fabrikett
Fűtőérték 34 MJ / m3 18 MJ / m3
Tüzelési hatásfok 90% 90%
Éves felhasználás 2 500 m3 4 900 kg
Egységár 131,4 Ft / m3 49 Ft/kg
Éves Fűtési költség 328 500,- Ft 240 100,- Ft

A fenti táblázatban látható, hogy 2009-es adatok szerint a bio fabrikettel történő fűtés mintegy 25-28 %-al olcsóbb lehet a gázfűtésnél."
www.erdert.hu/termekvalasztek_m7_1.php

Megjegyzés:
A tesztek szerint melyik kazánban sikerült elérni 90% tüzelési hatásfokot?
2012-03-19
23:40:32
Előzmény: sándor #27403#27406
Sándor,

Ha hőkezelés nélkül préselik a brikettet, akkor nem több a fűtőértéke, mint a fáé (miért is lenne), de úgy tűnik, hogy a kazánokban az égési jellemzői miatt (elnyújtott égés) a hő egy része nem hasznosul, ezért a fűtés hatásfoka alacsonyabb.
Erről Sky a különböző típusokkal és beállításokkal végzett kísérletek után biztosan többet tudna mesélni, nekem nincs kazánom.

Hiába teszed kandallóba, attól sem a fűtőértéke nem nő, sem az ára nem csökken, de e kettőn áll, hogy érdemes-e venni, vagy sem.

2012-03-19
10:58:29
Előzmény: sándor #27361#27363
Sándor,

"Ez katasztrófa. Megdőlt az elmélet, amiben reménykedtem.

Hiába volt még szárazabb a brikettem, mint az első kísérletben.
A brikett ezek szerint kályhafűtő anyag, vagy speciális, alacsony hőmérsékletű kazánt igényel.

Minél hosszabb időn keresztül folyamatosan tartom az üzemi hőmérsékletet, úgy romlik a hatásfok.
Az olcsó puhafával ez pont fordítva van.
Alacsonyabb hőmérsékletre átállni a brikettfűtéshez egy újabb kísérletben? De ezt csinálja meg más.

Még átgondolom mi történt, de a brikett kilőve az elgázosítóból.
Max vészhelyzet esetére, a kényelmes használat miatt képzelhető el pár zsák bespájzolása.
."

Én is így gondoltam, amikor fabrikettet vettem, de már más a véleményem.
Ha spájzolni akarsz, azt fával is megteheted, miközben az égetés sokkal gazdaságosabb lesz.

Szerinted miért jobb egy drága fűtőanyagot raktározni egy lényegesen olcsóbb helyett? Egyedül annyi előnye van a brikettnek, hogy kisebb helyet foglal és nem kell hasogatni. Ellenben sokkal drágább és a tesztek szerint rosszabbul ég, mint a fa. Ráadásul a raktározás alatt várhatóan romlik a minősége. Triplán bukhatsz vele.

A 34 mérés alapján csak akkor vennék fabrikettet, ha nincs más, és azonnal kell valami, kerül amibe kerül.

2012-03-19
09:20:46
Előzmény: sándor #27357#27358

Tesztelő = Sándor
Tüzelő = Fabrikett
Fajlagos költség = 19.56 Ft/kWh
Hatásfok = 53%

Csak emlékeztetésképpen:

# Ft/KWh %
30 FA Atmos DC 32 GS Sándor 11.3 63 FA (20% kétéves, 80% hároméves)
31 BRIKETT Atmos DC 32 GS Sándor 17.3 59 Brikett + 1.5kg gy.
34 BRIKETT Atmos DC 32 GS Sándor 19.6 53 Brikett + papír

2012-02-20
12:30:58
Előzmény: robert #25673#25799
Szia!

Igen a mészkő is lakott. A födémek elég rendesen le vannak szigetelve. Az emeleti részen 10cm kasírozott üveggyapot és 8 cm PUR hab. A mészköves házrészen 15cm kohosalak, rajta 16cm PUR hab. Szerintem is jók az értékek, de lehetne jobb is, csak az már nagy befektetés lenne.
2012-02-18
00:00:41
Előzmény: Blue007 #25669#25673
Blue007,

Nem tudom mi lehet a piros építőanyag. A mészkő rész is lakott?
A födémeket leszigetelted?

Csak azért kérdezgetlek, mert -ha jól saccolom- 110kWh/m2 lehet az éves fűtési hőszükségleted, ami jóval az átlag alatt van.

2012-02-17
23:15:05
Előzmény: robert #25664#25669
Az épület 2 részből áll. Az egyik valamikor egy marha istálló volt, ez tiszta mészkő falazat, fölötte tetőtér nincs, kb 40m2 (2 szoba). A hozzáépített rész emeletes (5*10), ez van a vörös valamiből építve, itt sincs tetőtér, de alul van a garázs ami fűtetlen, konyha, fürdő, előszoba, WC, stb, fölötte két szoba és folyosó. A lakott rész állandó 20,5 fok.
2012-02-17
22:19:29
Előzmény: Blue007 #25663#25664
Blue007 ,

Tetőtér-beépítéses?
24 órában fűtitek?

2012-02-17
22:16:44
Előzmény: robert #25592#25663
Nekem 55-60-as terméskő a fele, a többi valami ronda vörös téglaszerű, de az is 55cm. Szigetelés egy helyen van (belül, olyan helyen szerencsére nem tud penészedni.)az egyik északi falam belsején részlegesen.
Az ablakok Bánfa fa termóüveges, de az eredetinél kisebbre cseréltük a régieket, így valamennyit spóroltunk, mivel déli fekvésű az ablakozott oldal, fény van elég. 150 helyett 120-asok lettek betéve.
2012-02-16
22:55:46
Előzmény: Blue007 #25589#25592
Blue007,

Nincs semmi extra hőszigetelés, 44-es falak normál vakolattal, 3 méteres belmagasság, nagy ablakok, a felső szint felé szinte semmi szigetelés, így oda is jut valamennyi meleg. Ja, még a műhelyem is fűtött (16m2).

Évek óta vacillálok az északi oldal részleges szigetelésén, de nem tudtam még rászánni magam, mert esztétikailag rontaná az összképet.

Neked milyenek a falaid/ablakaid?

2012-02-16
22:16:48
Előzmény: robert #25526#25589
Kezdek rájönni arra, hogy az én házam, igaz egy régi falszigetelés nélküli kecó, de nem is olyan rossz.
Neked 120m2-re 11m3 átlag, nekem 105m2-re kb ennyi. A Tied full OKÖ, az enyémben csak a hangyák. ;-)
2012-02-16
10:13:47
Előzmény: Blue007 #24087#25526
Gázfogyasztás január 6-16

A mellékelt grafikonon látható külső-belső hőmérsékletek mellett 10 nap átlaga 11.1m3/nap. A tetőteret nem fűtőttük, csak az alsó 120 négyzetmétert, de azt folyamatosan, éjszaka is. Január 20 környékén látható nagyobb belső hőmérséklet-ingadozás annak köszönhető, hogy éjszaka nem ment a fűtés.
Anyám 60m2-es házában ugyanerre az időszakra 5m3/nap.
Remélem ennél soha nem lesz több.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Fabrikett, fa, szén - TESZTlapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva