English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Fűtési rendszer hibáklapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-03-17
19:58:10
Előzmény: grano #48470#48472
A tágulási a valóságban úgy néz ki, hogy egy kb 5m hosszú 22-es cső (nem függőleges, hanem vízszintes, mert egymás mellett van a kazán,puffer,indirekt,tágulási), 3-4 könyökkel, tetején egy automata légtelenítő, majd a biztonsági szelep+tágulási.
Szerintem ha kap levegőt az el tud menni a légtelenítő felé. Holnap hidegen lefúvatok kicsit a biztonságiszelepen, ha megakadt benne akkor talán arrébblökődik.

Nem sokat értek hozzá, de elvileg a tágulási becsatlakozásáig nyomott a kör, így azt gondolom, hogy innen vissza sem szívhat.
Gondolkodtam ezen amúgy, hogy a nyomott rész az nálam kb 30cm (laddomat-iszaple-tágulási becsatlakozása), majd ezután minden szívott (szelep-kazán-szelep-visszacsapó-mikrobubi). De még hidegen is megvan a nyomás, biztos esik a kazánban, de nem tudom mennyit.

2015-03-17
16:07:28
Előzmény: forrest #48466#48470
forrest:
az atágulásis rész egy tipikus hely ahol bent rekedhet a levegő, ami viszont csodákra képes.
Én is vmi ilyesmit hoztam létre és tudom, hogy nem forrhat a rendszer azon részében meg mégis hallom, ahogy kergeti a levegőt.
Szóval én inkább ott keresnék először.
2015-03-17
15:32:29
Előzmény: zsezse #48468#48469
Igen, én is erre gondolok. Fő probléma: gépkönyv semmit nem ír a pozícióról, ezért függőlegesen állítottuk anno be. A légtelenítésről is csak a szokásos téma: lassan töltsük fel, alulról. Amúgy nincs a kazánon semmi extra légtelenítési lehetőség.
Leveleztem Hajdúnál egy emberrel (ő is levegősödésre gyanakszik amúgy, nagyon segítőkész), de a kazánt elvileg nem kell dönteni. Sőt fűtésszerelő sem ajánlotta, de ennek ellenére én mégiscsak kipróbálnám (meg kell várnom szerelőt, mert nincs steelpresshez semmim). Gyanús, hogy se a vizes rostély, se a hőcserélő csövei (szemre) nem emelkednek.

2015-03-17
14:04:31
Előzmény: forrest #48466#48468
elso korben azt mondanam, levegos a kazanod.
a leirasaban benne van, hogy lehet korrektul kilegteleniteni, milyen dolesszogben kell beszerelni.
aztan lehet az is, hogy tipushibas a kazan, eselteg hivd fel a gyartot, tudnak-e otletet adni, hogy hol szorulhat meg a levego

a leirt ertekek alapjan normal uzemnel nem szabadna megforrnia sehol.
2015-03-17
13:32:15
Sziasztok!

Véleményeteket kérném egy egyre idegesítőbb problémámmal kapcsolatban.

Kb a szakszeres bekötés puffertöltő részéről van nálam szó, csak nem 2T-vel meg 2 plusz szerelvénnyel + tágulásim a visszatérőben.

Mellékeltem, hogy néz ki szerelvényügyileg (a kazán egy Hajdu HVK30).
Csövezés: 35mm steelpress, kivéve a laddomat kazánbetápját, az 28-as.

A probléma, hogy bugyog, forr a kazán (hőcserélő vagy a rostélyban nem tudom konkrétan), miközben az előremenő csak 60° és 65° között van. Pár dolog amit megnéztem/próbálgattam már:

- kazánhőmérő jó, laddomat bemenője és egy digitális is annyit mutat.
- mikor már van melegvíz, laddomat stabilan tartja a 63° visszatérőt
- huzatszabályzó jó, pont a beállított hőfoknál zár
- nyomás kb 1.3 bar hidegen, 1.8 mikor puffer 75° (de ált 65-ig töltöm).
- szerintem nem tömegáram/Laddomat gond, mivel a még 2-es fokozatban menetve is csak 65-70° az előremenő, miközben jól ég a tűz. Alapból 3-asban megy. Nem későn kezd keringetni, mivel füstgáztermo indítja, az 50°-ra van állítva.
- Laddomatot szétszedtem már, nincs benne durva kosz, a szokásos fekete olajos réteg igen
- iszapleválasztóból általában minimális kosz jön
- kazánt nem pucoltam még iszapügyileg, de alig több mint egy éve megy
- kéményt tervező méretezte (LSK 200, 6.6m magas), én baromi nagynak érzem a huzatot. Pillangó nincs.
- kazán függőlegesen áll

Hidegről felfűtésnél, amíg a visszatérő kisebb mint kb 55° nincs gond (általában), de ha elérte a 63°-ot, akkor kezdi a bugyogást. Sajnos nagyon durván folytanom kell ilyenkor (levegő teljesen elzár), hogy elálljon.
Mégcsak meg se pakolom nagyon, kb 10-12kg fa megy rá egy adagban, felülről begyújtva. Amúgy képes az izzó parázsra tett 3-4 db fa is újraindítani a forrást.

Úgy érzem, hogy összegyűlik a kazánban a levegő és azokon a helyeken forr meg rendesen. Csak nem tudom miért nem tud kimenni belőle, hogy lehetne kihajtani.
Érdekes továbbá, hogyha forrás közben lekapcsolom a szivattyút 5-10mp-re, akkor egyből abbamarad, majd szivattyúval vagy anélkül újrakezdi. Ilyenkor néha tisztán hallom, hogy jó nagy buborék megy végig a csövön, majd kiszuszog a mikrobuborékleválasztón.
Igaz a Flamco a leírása szerint nem mindent szed ki egy körben, de hallomás alapján levegő nem megy vissza a kazánba (laddomat szivattyú a flamco beépítése előtt csörgött rendesen).

Ez nem most kezdődött, egy ideig teljesen jó volt, egy-egy buborék keletkezett, tavaly a flamco beépítése átmenetileg megoldotta.
Kb január végéig még teljesen kezelhető volt, viszont mostanra ott tartok, hogy sokszor 60°-nál kell zárnom a levegőt. Félek a kátrányosodástól is, meg hát baromi lassú így feltölteni a puffert.
Pár napig próbálkoztam a Laddomatot 2-es fokozaton menetni, hogy nagyobb legyen az előremenő, végül is valamennyire működött, mert a huzatszabályzó hamarabb zárt, de nem nagy a különbség, így is forrt.

Amit még próbáltam, hogy kibeleztem a laddomatot (patron+keverőrész ki), elzártam a visszakeringető ágat, hogy csak a puffer aljából kapjon hideget. így is forrt, volt, amikor 45° kazánbemenő és 58° előremenővel...
Viszont van amikor nem levegősödik (10-ből 1 felfűtés mostanában), egy ilyen alkalommal próbaképpen kipróbáltam teljesen jó volt még 80°-os visszatérővel is (előre ilyenkor 90 valamivel felett volt). Volt némi buggyanás, de szépen elment a kazánból.

Mértem füstgázhőfokot, hátha a túl nagy huzat miatt égeti nagyon, van hogy 180°-os füstnél is forrt, amúgy olyan 250-280° fok körül van átlagban.

Ha valakinek van ötlete szívesen venném, mert kezd nagyon idegesíteni a dolog. Ha nem lenne ilyen meleg, és sokat kellene fűteni szerintem használhatatlan lenne a rendszer.

húú micsoda regény lett ez :))

köszi, előre is!

2014-10-06
23:15:38
elkezdtem felasni a nyomvonalat (3 ev alatt ugy benottek a fenyofa gyokerei, hogy alig lehet haladni)
nagyjabol azt tapasztaltam, amire szamitottam. A cső környeke NEM MELEG mondjuk 10 centis tavolsagban. A cso korul kb 2 centire por szaraz a föld.

viszont arra is rajottem, hogy valoszinuleg a szivattyuban levego lehetett, ezmiatt nem volt kello tomegaram. Kihajtottam belole a buborekokat, most erdekes modon sokkal komolyabban melegiti a vizet.

ettol fuggetlenul, ha jon majd az esos idoszak gondolom ujra leromolhat a hatasfok, ugyhogy ha lesz idom es energiam, akkor ameddig tudom, felszedem es leszigetelem a csoveket.
2014-10-02
07:16:33
Előzmény: grano #47413#47414
lehet ebben valami. ugy latom nem uszom meg, hogy felassam. :S

2014-10-01
18:14:28
Előzmény: zsezse #47405#47413
zsezse:

ezen az ábrán a 40W/m2 egy darab csövet jelent 1m hosszon, tehát 40W/m a szigeteletlen kpe cső energiatranszportja, de itt csak 10 fok a difi (talaj/csőben lévő víz).
Nálad meg kb 70 fok a difi. Nem mondom, hogy hétszeres, de ha csak háromszoros az is 120W/m, ami a 20m-en 2,4kW-ot jelent.
szocsmarciVálasz erre
2014-10-01
15:15:17
Előzmény: cspeto #47409#47410
Előnyomás (előfeszítési nyomás): kezedben forgatopd a tartályt. Lecsavarod a szelepsapkát, és megméred a levegő nyomását.

Üzemszerű állapot hidegen: Feltöltve és légtelenítve a fűtési rendszer. A kazán és a szivattyú nem megy, a csövek hidegek, de indítható a fűtés.

"Összeszerelt állapotban feltöltöm a rendszert. Ami eddig nálam 2 bar volt az most 1 + 0,3 legyen?"
Itt van egy kis bibi. Ha a víznyomásod a tartály mellett 2 bar volt, akkor a tartályban a levegő nyomása nem lehet 1 bar, annak is 2barnak kell lennie. Valamit elnézhettél.
2014-10-01
14:33:56
Előzmény: szocsmarci #47407#47409
Akkor ezek szerint nálam a tartálynyomásnak 1 Bar jó lehet. Te azt írod: 0,7-1,2) Anno ez lett kiszámolva.
Az előnyomás mit is jelent pontosan?
Az üzemszerű állapotot hidegen?
Összeszerelt állapotban feltöltöm a rendszert. Ami eddig nálam 2 bar volt az most 1 + 0,3 legyen?

Bocsi, nem értetlenkedni akarok, csak nem vagyok teljesen tisztában a fogalmakkal...
szocsmarciVálasz erre
2014-10-01
13:52:54
Előzmény: zsezse #47405#47408
Hogy mennyi a hőveszteséged, abban nem tudok segíteni. Az előreszigetelt földi vezetékeknél lehet akár 3-4% is!

Házi megoldás szigetelésre , ahogy a szerelők csinálják: a földbe fektetett csöveket (alukasírozott) kőzetgyapot csőhéjjal szigetelik, majd NA110 PVC csőbe húzzák, amit a toldásoknál meg is ragasztanak. Vigyázni kell, hogy ne legyen pont passzentos a méret, főleg a PVC cső és a kőzetgyapot közt.
szocsmarciVálasz erre
2014-10-01
13:30:10
Előzmény: cspeto #47406#47407
Bocsi rosszul írtam le, elég figyelmetlen voltam. Pont fordítva kell!

Helyesen:
1. Be kell állítani a tartály légoldali nyomását. Elvileg le kell szerelni, de szerintem elegendő a hollandert meglazítani. A levegő oldalt kell felfújni bicikli pumpa segítségével a statikus magasság + 0,3 - 0,5 bar értékre.
A statikus magasság a fűtési rendszer legmagasabb pontja és a tágulási tartály helye közti szintmagasság. Ez nálad összeségében úgy sejtem 0,7-1,2 bar körül lesz (túlnyomásban számolva, amit a bicikli pumpa mutat).
2. Az előnyomást be kell állítani a légoldali nyomás +0,3bar értékre. Ez már a tartály helyén mért hideg állapotú fűtővíz nyomását jelenti.
2014-10-01
10:39:19
Előzmény: szocsmarci #47403#47406
Szia,

Értem amit írsz. Világos. Csak még egyszer, hogy mindketten ugyanazt értjük-e a tágulási tartály nyomásán.

Én úgy értem az 1 Bar-t a tartályban, ha víz kiengedve, hollandi kilazítva. Ilyenkor kellene 2,3-2,5-nek benne lenni?

Köszi
2014-10-01
10:21:57
a kulteri medencehez kb 20 meteren keresztul a 70-80cm melyen a foldben fut egy 25-ös KPE cső.
anno valami hihetetlen ötlettől fogva szigeteletlenul raktam le a földbe, mondván a föld szigetel, minek ra szigeteles + ugysem tudom megoldani a vizmentes szigeteleset.

mostanra azonban ugy gondolom, ez nem volt a legjobb otlet, nagyon nagy a hoveszteseg. Gyanitom, hogy vizes a fold a sok esotol, es ez sokat levesz. Mig a hazban olyan forro a KPE cső, hogy nem állja a kezem (80C), addig a kinti hocserelohoz mar a KPE csovet birom fogni, de a réz csövet már nem nagyon. Tippre olyan 60C lehet, nincs rajta homerom sajnos.

ezen felul egy KN1 spiral hocserelo van raakasztva, a 3/4" felen a kazan oldal, az 1" részre a medence oldal. 75kw papiron
Ez van, ez volt itthon.

Szoval a gondom az, hogy kevesellem a futoteljesitmenyt. Azt gondoltam, hogy kb az első néhány órában (mondjuk 24h) átmelegszik a csövet körülvevő földréteg annyira, hogy nem lesz jelentős a visszahűtés, de most már 3. napja megy a fűtés és nem sokat változott a helyzet.

kérdéseim: lehetséges, hogy a föld tényleg ennyire visszahűti a csövet?
most még lehetőségem van kb a fele csőhosszt leszigetelni valahogy, ha kiásom. Ti hogyan oldanátok meg a föld alatti csőszigetelést?
Olyanok jutottak eszembe, hogy PVC csövet félbevágva a két féllel körbeveszem a KPE csövet, összehúzom gyorskötözővel és PUR habbal kifújom a légrést. (mondjuk megfúrom a PVC csövet 30 centinként.
Ez vízmentes is és mechanikai védelmet is nyújt.
Nem tudom, van-e értelme.
szocsmarciVálasz erre
2014-10-01
09:19:40
Előzmény: cspeto #47402#47403
"A rendszerben a hideg nyugalmi nyomás 2 Bar. A tágulási tartály 1 Bar nyugalmi állapotban."

Itt nem stimmel valami. Ha a fűtési víz nyomása hideg állapotban a tágulási tartály mellett mérve 2 bar, akkor a tágulási tartály levegő oldali nyomásának 2,3-2,5 bar közt kellene lennie. Ha kevesebb, akkor azt jelenti, hogy a tágulási tartályban teljes egészében víz van, ami miatt a táguló víz nem tud hová tágulni.

A víz nyugalmi állapotában a nyomás legyen a statikus magasság + 0,5bar.
A tartály légoldali nyomása a nyugalmi állapot + 0,3 bar legyen (hideg állapot, leszerelve, víz kiengedve - elég, ha kilazítod a hol.landert)
2014-10-01
07:30:14
Sziasztok,

Többször kaptam már tanácsot tőletek, így most is hozzátok fordulok.
Fűtési rendszerem rendszeresen belevegősödik és nem tudom megfejteni az okát.
Családi ház (lakótér + alagsor) 3 körös fűtési rendszer: Alagsor: radiátoros, lakótér: padló, + HMV (tartály az alagsorban)
A rendszerben a hideg nyugalmi nyomás 2 Bar. A tágulási tartály 1 Bar nyugalmi állapotban.
A lakótérben a padlófűtés osztón az előremenő és visszatérő körön is van automata légtelenítő. Ettől magasabb pont csak a fürdőszobai törölköző szárító. Annak tetején van egy csavaros légtelenítő.
Jellemzően a HMV kör szokott belevegősödi már 2 nap alatt "csörög" a víz a rendszerben. Annak legmagasabb pontján csapok vannak. Ott szoktam kiengedni a levegőt a vízzel együtt, majd utántöltöm.

Mitől lehetséges a levegősödés?

Köszönettel:
Csaba

2013-11-30
21:09:52
Előzmény: binci68 #43866#43880
Én úgy értelmeztem, amit írtál, hogy egyáltalán nincs.
Amennyiben a másik tágulási lyukas, vagy elveszítette a nyomást,
akkor is ez a tünet.
Van a tágulási előtt valami elzáró, csap, ha igen, akkor zárd el, engedd le teljesen CSAK a tágulásiból a vizet,
és a szelepen keresztül pumpáld fel levegővel, a rendszer max. nyomásának 50-60%-ára. Tehát ha 3 baros a biztonsági szeleped, akkor1,5-1,6-ra, csapot kinyit, és így töltsd fel a rendszert vízzel a megfelelő nyomásra.

2013-11-30
16:17:05
tágulásitartály van,csak nem a kazánban.lehet,hogy lyukas?

2013-11-29
18:11:27
Előzmény: binci68 #43719#43838
Mint írtad, " a tágulási tartály kiiktatva".
Innentől kezdve miről levelezünk,

a hideg rendszert felnyomod 3 bar nyomásra, fűtés indul, a táguló víz elcsöpög a biztonsági szelepen.
Fűtés leáll, a víz összehúzódik, és az automata légtelenítőkön levegőt szív be az egész rendszerbe.
Sak-matt, állandó utántöltés-légtelenítés.

2013-11-25
13:18:49
Előzmény: binci68 #43717#43723
binci68,

A vízszolgáltatói szerződésekben ez szerepel:
"A szolgáltató a közműves ivóvízellátást legalább 1,5 és legfeljebb 6 bar hálózati nyomás mellett a szolgáltatási ponton köteles teljesíteni."

Az általad mért nyomás a jóval a minimum-érték fölött van, vagyis teljességgel elfogadható.

Azt tanácsolom, hogy szisztematikusan, a szelepekkel ellátott körök szakaszolásával próbáld behatárolni a nyomásvesztés helyét.
Legkényesebb szakasz maga a padlófűtés.

Sokat segítene, ha egy próbapumpával 5 bar fölött nyomás-próbáznál, mégpedig kikapcsolt fűtés mellett.

2013-11-25
12:57:31
nagyon köszönöm!továbbra is figyelem az oldalt s majd kérdezek.
villam64Válasz erre
2013-11-25
12:16:44
Előzmény: binci68 #43719#43720
Az a gond, hogy az utcáról bejövő hálózati víz nyomása nem szokott ilyen alacsony lenni. Ezért próbálok pontosabb támpontot keresni. Nálam ennek a duplája 4-5 Bar a hálózati víz. A gázkazánok üzemi nyomása maximum 2 Bar szokott lenni (a gázkazán nyomásmérője mit mutat?). A biztonsági szelepük, amire esetleg a szerelők tesznek kivezető csövet, az 3,5 Bar környékén enged. Ha az ki van vezetve elfolyóba, akkor az is csöpöghet. Akkor az eredeti tágulási lyukadt ki, és helyette bekötöttek egyet (hány litereset?) Ezt bekötés előtt fel szokták pumpálni. A későbbi rendszer nyomás környékére. A gázkazánok fél Bar-ig elműködnek. Az alatt problémás. Ha emeletes a ház, akkor nem érdemes 1 Bar alá engedni a nyomást, de ettől még 2 Bar fölé sem.
Ahogy látom 1-3 B között van az üzemi nyomása. Te hány B-tól töltöd, és hány B-ig. Valószínűleg első lépcsőben le kell venni a tágulásit és beállítani a nyomást olyan 0,8 B-ra. Ettől még a padlófűtés ereszthet. Melyet szakaszos lezárással lehetne behatárolni, hogy hol megy el a víz.
2013-11-25
12:03:59
lehet rosszul irtam.a becsatlakozási nyomás ,akazánba csatlakozo lakossági viz nyomás.DEMBRAD ADEN,atágulásitartály kiiktatva,mert kilyukadt.a rendszer nyomást a kazánon lévő ora mutatja.
villam64Válasz erre
2013-11-25
11:41:17
Előzmény: binci68 #43717#43718
Ilyen hálózatot nem ismerek. Mi alapján állítod a feltöltést?
2013-11-25
11:28:22
abecsatlakozás hálozati 2-2.5.,szerintem.
Biosolar Forum  =>  Fűtés , HMV - Problémák  =>  Fűtési rendszer hibáklapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva