English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Növényzet  =>  Zöldfalak, árnyékolás
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-08-23
17:28:26
Előzmény: CsMariann #32435#32485
CsMariann,

Kérdés, hogy mire gondolsz, amikor azt kérdezed, hogy árt e a vályognak a borostyán?

A vályogfalon általában sártapasztás és mészfestés van.
A mészfestésen nem tapad meg a borostyán, különösen a déli oldalon.
Az öreg borostyán és a vadszőlő is tűzveszélyes.
A borostyán is váltja a leveleit, a szárazak ott maradnak az új hajtások és a fal között. Az elszáradt hajtásai sem hullanak le magától.

Bármelyik fajta zöld-árnyékolásban is gondolkodsz, fontos tudni, hogy néhány év múlva több száz kiló fogja terhelni a vakolat minden négyzetméterét.

Egyik növény tapadókorongjait sem lehet könnyen eltávolítani. Ezért ügyelni kell hova fut.

Mindkettő sajátossága, hogy hihetetlen pici réseken képes keresztül nőni, pl. cserép között. Ha nem szedik ki időben, akkor képes megvastagodva akkora erőt kifejteni, hogy eltöri a cserepet, szétfeszíti a téglát.
Tehát mindkettőt egész szezonban karban kell tartani.
A vadszőlő nagy hidegben képes teljesen elfagyni. Ott marad a falat borító száraz gallytömeg, amit képes akár két év alatt újra befutni.

A tetőfű drága és nem helyettesíti a hőszigetelést.
2012-02-27
18:43:51
Előzmény: sándor #26268#26269
Sándor,

Köszönöm a részletes beszámolót. Kérdezném, hogy a bodza+borostyán+lilaakác szimbiozist(?) tudatosan hoztad össze, vagy csak a véletlen műve?

Visszatérve a lilaakácra: foglalkoztatott a gondolat, hogy én is telepitsek a falusi "kúriámon". Mindig az volt az elképzelésem, hogy a fiatal növényekből ketőtt-hármat egymáshoz közel ültetek és elébb egy drótra, majd egymásra tekeritem őket. Aztán csak mind fojtogassák egymást.

Most viszont te vagy a második beiró, aki a sok őszi falevél takaritásra panaszkodik. Ez elgondolkoztat, mert nekm évente öt nagy dióf alól kell a levelet összekotorjam. És ebből még komposzt sem lesz. Ha az őszi eső nem tol ki velem, akkor idejében elégetem.
A falevél vizsugárral összegyűjtése egy kicsit nagy luxus lenne. Én egy nájlon foliára gereblyélem és elvhúzom a kivégzőhelyig.
2012-02-27
15:58:28
Előzmény: robert #26245#26263
Robert,
Azt hiszem a lilaakác "öreg korát" illetően tévedtem. Ez valószinüleg 20-30 évre tehető.

Ezt láttad?

www.probalkozas.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=1077041
2012-02-27
11:56:49
Előzmény: kixgy #26244#26245
kixgy,

Kb 7-8 évesek, a legszebbek magról keltek.
Nálam mindegyik önmagában áll, illetve csak lazán támaszkodik, ha elkezd körbefonni valamit, akkor lefejtem, vagy levágom, mielőtt rágyógyulna.
Gyakran kacsolom, metszegetem, meglehetősen munkaigényes, de nagyon megéri, mert árnyékolásra első osztályú, és télen semmi árnyékot nem vet.

2012-02-27
11:50:11
Előzmény: robert #26235#26244
Robert,

A lila-akáccal kapcsolatban:

Amit mi lila-akácnak hivunk, annak 5-6 év alatt a szára kb. csuklóvastagságura nő. Ha közben rácsavarodik egy faoszlopra, vascsőre, kerités tartóoszlopra, hihetetlen rombolást végezhet. Láttam 10x10 cm-es tetőtartó fenyőfaoszlopot úgy eltekerni, hogy megmozdult a tető. Utcai ajtó vascsőből készitett saroktartóját úgy tereki el, hogy nem lehet az ajtót nyitni-csukni.

Láttam a foto-galériában az udvarodon a keretre felfutó lila-akácot. Az hány éves?
2012-02-27
07:45:21
Előzmény: oldtri #26234#26235
oldtri,

Feltételezem az elszáradt szirmokra gondolsz, amit tényleg nehéz összeszedni.

Azt tapasztaltam, hogy tavasszal a virágözön szinte egyszerre hervad el. Ebben az időszakban ollóval le szoktuk vagdosni a fürtöket, így nem keletkezik rengeteg magház sem.
Ősszel a levelek sűrűbb lomb-gereblyével egyszerűen összeszedhetők.

Tél elején a szél-zugokból és a télikert előtt a kavicsok közül egy porszívó hátuljába dugott csővel fújatom ki a maradékot.

2012-02-27
05:56:11
Előzmény: robert #331#26234
Szia, Nem akarom kedved szegni a lila-akáccal, ami nagyon szép, de a lila levelek söprésébe lassan kezdek beleőrülni. Tanulság: számolni kell a növény "szemetével".
2012-02-26
10:23:50
Előzmény: domokos #326#26211
Gyors megoldás egyike a benapozás ellen a hajnalka. Nagyon gyorsan nő, igaz nem évelő.
2011-08-30
09:34:56
Én jól kifogtam, a kert elején a kerítés mellett óriási fenyőim vannak, aminek az árnyéka nyáron nem ér semmit, ott árnyékol ahol nem kéne, viszont télen pont leárnyékolja a házat a. Csak reggel és késő délután tud egy kicsit besütni a nap, a legjobb időszakban árnyékban vagyunk. :-(
2011-08-29
18:16:28
Előzmény: szemi #16006#17109
Sándor!

A képen az a nagy fa gondolom, egy lombhullató magas növésű, ami árnyékot ad a háznak délben.

Az ötlet jó. Többet érhet, mint három légkondi.

Milyen fajtát javasolsz? Milyen messze a háztól?
2011-05-20
16:54:08
Sziromeső a labdarózsáról

2011-05-07
08:15:34
Előzmény: sándor #14157#14161
Sándor, A bodza nem levél-tetvesedik nagyon?

A tervezéskor csináltam ezt a két animációt:
Téli:
Nyári (árnyékolókkal):

2010-03-23
19:09:00
Az ablaktisztítás megkönnyítése végett a lilaakác árnyékolás léckeretét zsanérokra szereltük.

Nyáron teljes az árnyékolás

2009-05-08
07:15:21
Most nyílik a lila akác, ami a házunk majdnem teljes déli frontját árnyékolja.

Nem szabad engedni, hogy a csatornára, vagy bármi egyébre rátekeredjen, mert növekedéskor szinte összeroppantja a támasztékot. A metszéskor le szoktam fejteni a cseréplécekből készített keretről, és lazán helyezem vissza. A következő őszre ismét kifeszül.
Kacsolni is sokat kell, mert messzire elkalandozik.

2009-05-08
07:04:48
Sándor,

Ezt találtam:
Ezt a növény a leopárdkontyvirág (ördögnyelv, óriásvirág) (Amophophallus rivieri). A kontyvirágfélék családjába tartozik. Rothadó hús illatát árasztó torzsavirágzata döglegyeket csalogat magához, amelyek a virágporát szállítják. Mivel fagyérzékeny, gumóját télire védett helyre kell vinni.
Ahhoz, hogy szép (pettyes) szárat fejlesszen és azon jellegzetes leveleket, a gumót 10 cm mélyre kell ültetni. Lehet cserépbe is, de a kertbe is ki ültethetjük. Rendszeresen kell öntözni, havonta egyszer tápoldatozzuk. Télre be kell vinni a lakásba. A gumót talaj nélkül, teljesen szárazon kell tárolni.

A vadszőlő levelek mint egy zsalugáter közel teljesen leárnyékolják a direkt napfényt. A levelek mögött a fal 5-10 fokkal hűvösebb, mint a levelek előtti levegő. Esőben egymásrs símulnak és nem engedik a falra és az ablakra a vizet.
Este belocsolva percek alatt 5 fokos udvarhőmérséklet csökkenést "párologtatnak". Csak ilyen kánikulában kell locsolni. Normál nyári melegben elég a növény saját kipárolgása a hűtéshez.

szepygabVálasz erre
2009-05-04
14:49:41
Gyönyörű példány!
Nekem vadszőlő volt az eladott házamon. Az ősszel fantasztikusan szép, pirosra színeződik. Télen meg nem árnyékolja a falat, mert minek.

üdv

szepygab
2009-05-02
14:34:56
Ez a borostyán egy 10 cm-es hajtásból nőtt meg ekkorára 15 év alatt.

Sándoré is tetszik:

Biosolar Forum  =>  Növényzet  =>  Zöldfalak, árnyékolás
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva