English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Steing napkollektoralapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2011-05-16
07:27:05
Előzmény: villam64 #14313#14348
villam64,

és neked egyáltalán nem keveri a 2ik tartály felé, míg el nem éri a beállított(pl. 60 fokot) ? Nálam inkább csak priorizál...
villam64Válasz erre
2011-05-14
20:11:44
Előzmény: steing #14310#14313
Igen, így van nálam is, csak a 322-es.
2011-05-14
09:03:57
Előzmény: villam64 #13961#14310
villám64,

igy kell bekötni ezt a szelepet?

vta372 a kódja ha ez számít. 35-60fokos

köszi

2011-05-13
03:38:25
jóreggelt mindenkinek,

akkor egy kis update :-D

vasárnapra elkészült a második fázis is. így már 400liter vizet tudok betárazni. A hatásfokon próbálok még javítani, de mondjuk szépen teszi a dolgát igy is. 50fok körül van a fő és 40 a másodlagos tartály. Ami jó ebben a dupla tartályos rendszerben, hogy a fő tartály ugye nem kap 'jéghideg' csapvizet hanem a 40fok körülit és igy kisebb a hőveszteségem.(azaz nem hűti ugy vissza a hidegvíz az alját sem) most 4 napja igen jó idő volt, a koli ugy 60fokig ment fel, gafikonok készülnek, mindenki happy :-D
2011-05-03
17:46:26
Előzmény: sándor #14087#14095
sándor,

dehogy most jött el a gondolkodás ideje, már az elején kellet volna :-D

Természetesen, a kezdetektől foglalkoztat hogy vajon mekkora a hatásfoka a koll. nak mivel én építettem. A CSer lehet hogy mondta, hogy milyen meleg vizet lehet vele kinyerni.(Mintha az rémlene, hogy mondta hogy egy 4tagu családhoz 2-3 kollektort szoktak ajánlani.)

Én abból indultam ki, hogy régen volt egy hordó kinnt az udvaron és abból fürödtünk egész nyáron. A másik meg az volt, hogy olvastam egy rakás beírást a neten, hogy a bádoglemezre forrasztott házikollektor függőlegesem lógatva a falon is megtermeli a kellő vizet(nyári hónapokban persze) Akkor az én kollektorom is meg kellene hogy csinálja. OK, hogy nem egy több100Eftos kollektor(nekem vagy 25eFtba volt/db). Tulajdonképpen nekem ha 45fokosra melegíti a vizet az is jó, mert fürdeni lehet benne. Azért is gondoltam a tároló bővítésre, mert 400liter 45fokoból csak el leszek egy darabig.

A pozitív része pedig az hogy nekem legalább nem kell takargatni nyáron a kollektorokat :-D

Majd ha nagyon nem ugy megy a rendszer ahogy gondoltam, még lehet a hatásfokon javítani. pl. a polikarbonát lemez üvegre cserélésével.

a diagramm pedig nekem is a melegvíz után jött(ok, hogy most szétkaptam a tárolót a bővítés miatt, de eddig(1 hónap) azért ment szépen. és azért is kellett a diagramm, hogy tudjam kiértékelni a rendszert. Még lehet hogy az átfolyási sebességgel is lehet dolgozni vmit. Ma pl, hogy viztelenítettem a szerelés miatt, le is kellet takarni, mert maradt benne egy kis víz és egyszer csak elkezdett a gőz jönni a csőből... szóval melegedne szegény ha hagynám :-D

de majd egy hónap mulva okosabb leszek :-D
(Néha én is úgy érzem, hogy bárcsak ne fogtam volna bele...)
2011-05-03
11:28:14
Előzmény: steing #14072#14087
steing!

Most jött el az elgondolkodás ideje.

Milyen kollektorokat vettem? (Rike megjegyzése).
Milyen rendszert, mennyi tárolót akarok beépíteni? Ezekről irogattunk eddig.

Nem világosított fel a Cser cég arról, hogy a névleges tömegáramnál a kollektorod csak 5-10 fokkal képes megemelni az átáramló minimális mennyiségű folyadék hőmérsékletét? Igaz, a többiek sem dicsekedhetnek a túlzott felvilágosítással.
Ezért nem lehet sokkal magasabb a kollektorod hőmérséklete mint a tárolódé a hőcserélő magasságában. Egyszerűen ennyit tud.

Most kell átgondolni a Robert féle mesterséges veszteség kapcsolás jelentőségét!
Biztosan szükséged lesz a két egybenyitott, vagy átváltós tárolóra?
Biztosan elhasználja a család a kétszeres melegvíz mennyiséget csak azért mert rendelkezésre áll?

Nálunk, hasonlóan Roberthez, régóta a kollektorok viszik a házat. Még a változó, esős időben is képesek ellátni a családot.

Ide teszek egy adatgyűjtő oldalt. A gépi feldolgozás nálam késésben van. Nekem első a melegvíz, a diagram a sokadik a fontossági sorrendben. Ez nem piszkálódás volt!

A képen az érdeklődésedre jobbról balra a következő oszlopok szolgálhatnak:
- A megtermelt hőmennyiség, az utolsó 115,193
- Az éjszakai villanyórám állása, legutóbb 6444
- Az 5. és a 6. oszlop a leolvasás időpontja és dátuma
- A 7. oszlop a kollektor rendszer saját fogyasztása nappali áramról.

A képről láthatod 62KWh-át használtunk el február végétől május 2.-ig, 63 nap alatt.
Ebből az első időszakban volt két nagyon gyenge hét. Amikor akkor is bekapcsoltam a villamos ráfűtést, amikor másnap váratlanul jó napsütés lett. Tehát az elfogyasztott mennyiség kb. 1/3-a megtakarítható lett volna, ha valaki garantálja a másnapi napsütést.
Április eleje óta összesen 8KWh-át kellett biztos ami biztos alapon rásegíteni.

Én csak 50 fokos vizet fogadok el a kollektoroktól. A tárolómat 70 fokra melegítem fel. Így van meg az 1-2 napos tartalék, és a fűtésrásegítés.

A megtermelt felesleg a fűtésrásegítésre megy. Még az elmúlt napok esős időjárása ellenére is megtermelte a hmv-et, plusz még annyit, hogy a radiátoros fűtés mellett tegnap este 19 fokról felvitte 21 fokra a lakást.

Elmúlt a kezdeti lelkesedés ideje. A múltkori jó hozamod idején bámilyen kollektorral elő lehetett volna állítani a melegvizet. Az az időszak olyan igazi napkollektor reklám időszak volt.
Az igazság nem a napi csúcsokban (Rike megjegyzése!), hanem a hosszabb időszakok hozamában fog megmutatkozni.

Arról, hogy ha teljesen a Cser rendszerét vásároltad volna meg, akkor lett volna e olyan nap amikor egyáltalán nem indult be a rendszer nem lehet információd, mert Te válogattad és építetted össze.
Nálunk ha nem is csúcs, de minimális termelés (60 fokos tároló) még az esős napokon is összejött.

Szóval lesz még min gondolkodnod, mire beáll a rendszer és a méretek.
De ez a szép a dologban.
Jó munkát!

2011-05-02
23:24:57
Előzmény: steing #14080#14081
steing,

Azt is ki lehetne így számolni, hogy télen mekkora hőveszteségre számíthatsz.
2011-05-02
21:27:58
Előzmény: robert #14078#14080
2db szenzor van a kollektorban. egy a vezérlésnek, egya mérésgyüjtésre. a vezérléses az jó. tulajdonképp tehetek egyet a kilépő csonkra is.
2011-05-02
21:14:18
Előzmény: steing #14075#14078
Ha rossz a kollektor szenzora, akkor hogy vezérled a szivattyút?

Ha a kollektor bemeneti és kimeneti csonkjára is teszel szenzorokat, akkor a hozzávezetésen fellépő hőveszteség is mérhető lenne.
2011-05-02
21:06:46
Előzmény: steing #14072#14077
steing!

Nálam is csak a nap fűti a tárolót,a mai teljesítmény 14KWh,(7KWh/30csöves koli).Ma engedtem a padlóba is lehet,hogy ez is emelt a teljesítményen így csak 40C-os víz maradt a tartályban.Az elmúlt 4napban,6KWh/nap volt a termelés.

Nem lehet,hogy a külső hőmérséklettel együtt csőkkent a teljesítményed?Mert ez arra utalhat,hogy talán gyengébb a kollektoraid hőszigetelése.Azért gondolom ezt mert a beűzemeléskor viszont jó adatokat írtál,ha jól emlékszem.

A napi összehasonlítások szerintem nem reálisak,mert ebben a változékony felhős időben akár lehet helyileg is ennyi különbség a napsütésben.Azért az furcsa,hogy alacsony tartály hőm.nél sem indult meg a termelésed,mert az elmúlt 4gyenge napon is volt 42-48C os vizem.

Üdv!
2011-05-02
20:56:22
Előzmény: robert #14073#14075
"A kollektor hőmérsékletet hol méred?"
hááát, őőőőő..... sajna arról most nincs adat, mert történt valami a szenzorral, a 7en cserélem. A meleg ágat tudtam mérni a tartály be és kilépő(hideg) ágán.

nincs amúgy 4nm a 2 kollektor csak 3.6, de sokat nem változtat mondjuk..

és kicsit OFF

Nem tisztem a cser-napkollektorosak hirdetni, de nagyon pozitív tapasztalatom lett velük a 7en. Szóval itt korábban is említettem, hogy vettem tőlük egy 'fitting'et vagy mit a spirál hőcserélőhöz amivel ki tudom vezetni az alaplapon keresztül. Most ugye, hogy lett egy 2. bojlerom is kellet még egy szett, Kerestem égen földön , de nem volt sehol egy cég akinek lett volna ilyen. és többen utaltak arra, hogy ez vmi esztergált téma lehet mert nem is láttak ilyent. erre felhívtam a Cser-t és mondta hogy igen, ő gyártatja... Mondom nem gond, csak kéne még 2db. Mondta OK, küldi postán, de csak majd a köv 7 vége felé mert épp az ország másik felén építenek.. Erre én, hogy az baj, mert épp szabados leszek a köv 7en és szerettem volna építeni... ebben maradtunk. Erre másnap felívott, hogy mondjam be a címem, mert egy szomszédja elküldi nekem.... Ma meghozta a posta... még ki sem fizettem, leküldte saját költségen... majd ha hazaér akkor küld számlaszámot, ebben maradtunk. Szóval tudom, hogy nem egy nagy összeg, de szerintem igen rendes volt tőle.

na on.

amugy ez a cucc:

2011-05-02
20:10:16
Előzmény: steing #14072#14073
steing,

Nálam április huszadika óta ki van kapcsolva a kazán, csak a nap csinálja a melegvizet. A grafikonokon itt molyolhasz: http://biosolar.hu/data
4 kollektor ma kb 25 fokot emelt a 750 literes tartályon, 18,75kWh, 4.7kWh/kollektor.

Nálad a 17 fokos emelkedés 3.4kWh energiának felel meg. A 4m2 kollektorfelületre ez meglehetősen harmatos (1.7kWh/kollektor).

A kollektor hőmérsékletet hol méred?
2011-05-02
19:50:04
lassan de bizosan haladok :-D

már építem be a szenzorokat szépen sorban...
Összelőttem egy kis progit ami a digitempet használja adatkinyerésre és csinál nekem szép grafikonokat...

Van valaki it olyan akinek a szolár-tárolóját nem fűti semmi mással? Csak azért kérdezem, hogy most nekem karcsú a kollektorom, de 45foknál ma nem ment feljebb a kollektor meleg ág hőmérséklete. Igaz a tartály alja(alsó harmada) álltalában igen hideg(még) most meg hogy napok óta nem süt rendesen a nap teljesen lemerült...
Tegnap volt az első nap mióta elindult a rendszer, hogy annyi nap sem sütött, hogy be sem kapcsolt egy pillanatra sem a szivattyú...

Szóval nem tudom, hogy most ez jó e vagy neme, de kb 17átlagról ma felnyomta 34fokra a tartályt. 200litert. Nem igen tud jobban bemelegedni szerintem mindaddig amig a tartály ennyire visszahűti a fagyállót.

5let?

2011-04-29
11:24:55
Előzmény: steing #14007#14015
steing!

Én eleve kiépítettem egy tölcséres gyűjtőt bűzelzáróval a bojlerekhez. Oda gumicső vezeti a csepegőtől a vizet.
A vízkövesedés nálunk is nagyon erős, de alkalomszerűen megmozgatva a csepegtetőt elkerülhető a beszorulás és a szivárgás.

A fiaméknál építkezve sikerült a mestert rábírni, hogy ne csak a kémények kondenzvizét vezesse a szennyvíz vezetékbe, hanem a tágulási szelepet is.
A meggyőző kérdés az volt, hogy a rendszer feltöltésekor, karbantartásokkor, a nyomások beállításakor hová teszi a kiengedendő vizet?

Neked is kell valami lehetőség ezekre az esetekre is.

Vödrözgetni mi sem akartunk, ezért készült két külön, egészen a kandallóig felvezett szennyvíz ág.

Szerintem hmv-hez nem kellene nyitott rendszert használni. Már attól is borzongok, amikor a "nyitott" Grünpowereseknél csak félig van tele a tároló. A másik felét az éppen arra járó szennyezett levegő tölti ki.
Ezzel a vízzel fogat mosni?

Akkor már inkább tegyél fel egy túlméretezett tágulásit.
Robert számításai között van ahonnan kiszámíthatod a tárolód veszteségét. Ha jól méretezel (tároló), akkor nem fog a rendszer megégni. 80 fok környékén a kollektorok hatásfoka már annyira gyenge, hogy a minimális nappali termelése éjjel és a felhősebb órákban "elveszik".

Ha egy lefúvató biztonságit teszel a rendszerbe, az ott távozó (nem irányított) vízmennyiséggel is eleve számolnod kell.
Tehát vagy a csepegő gyüjtése, vagy a 8 barral kivágódó víz felfogása és elvezetése mindenképp megoldandó.

Jól gondolom?
2011-04-29
10:18:29
Előzmény: sándor #13997#14007
"A bojler tágulási szerelvénnyel mindezt napi 0,5-1 liter vízből megúszod."

hát ez az mait el szeretnék kerülni. régen a szüleimnél volt így és folyamatosan csöpögött. Ott még istenes volt a helyzet, mert a bijler a mosogató fölött volt és oda egyszerüen üríteni lehetett azt az üveget amibe csöpögött. ha hossza időre elutaztunk akkor meg egy müanyag csővel be vezettük egyből a mosogatóba.. mondhatom gyögyörű látvány volt... de ami ennél is rosszabb az az hogy itt felénk iszonyat kemény a víz és a folyamatos csepegéstől szép lassan elvízkövesedett és már nem is zárt rendesen...
most ahol nekem a tartály van nincs is hova vezetni a vizet, ott kéne egy palackba csepegtetni és pár naponta kiönteni.. itt már bukott is a gondozásmentes használat... 1 hét szabira sem lehetne igy menni, hacsak be nem állítok egy 20les demizsont :-D

akkor inkább marad a nyitott rendszer, vagy egy tág tartály. Azzal még mindig megcsinálhatom, hogy egy visszacsapót betéve (a jelenlegi 6báros hálózati nyomáshoz) beteszek egy tágulásit és pl 6.5re felnyomatom, és a végére a meglévő 8 báros bizt. szelep. ha nő a nyomás akkor a tág.tartály 6,5után beengedi a felesleget ha meg nagy baj van akkor kiold 8on a bizt. nem? 2x200lhez mekkora tágulási kellhet?

köszi
2011-04-29
08:43:20
Előzmény: steing #13994#13997
steing!

A hálózatba a hőtágulásból származó vízmennyiség többletet nem szabad vissza nyomatnod. Saját érdekedben sem ajánlatos megfordítani az áramlási irányt, mert lerakódott szennyeződést lazítol fel a hálózatban.

Vagy tegyél be egy megfelelő térfogatú, a hálózati nyomáshoz illeszkedő nyomású tágulási tartályt, vagy egy normál bojler tágulási csepegőt. A biztonsági szelep nem megoldás, mert az a határon nyit, kienged rengeteg vizet, és valahol a határ alatt zár vissza. A kiengedett víz helyére pedig minden alkalommal hálózati hidegvíz fog kerülni.

A bojler tágulási szerelvénnyel mindezt napi 0,5-1 liter vízből megúszod.
2011-04-29
07:04:01
Előzmény: villam64 #13988#13994
ok, ezt értem, de azt szeretném tudni, hogy kötelező-e beszerelnem egy olyan biztonsági szelepet amiben van visszacsapó, hogy zárt legyen a rendszer? vagy miért jöbb zárttá tenni, tágulásit használni, ha simán igy nyitvahagyom akkor ezek nem kellenek. azt is értem, hogy a csöveim/tartály 10bárt bír és ennél nagyobb nyomást nem kéne rámyomatni, ezért gondoltam egy sima(visszacsapó nélküli) 8báros biztonsági szelepet beüzemelni, vésztartaléknak...
villam64Válasz erre
2011-04-28
17:37:45
Előzmény: steing #13984#13988
Nálam a 80 literes villany bojler is megemeli a nyomást a bejövő ági nyomás csökkentő miatt. Ha nyitva van a rendszered az utcára, akkor elég a biztonsági szelep. Különben kell a tágulási is. Zárt rendszernél, hogy majd nyitogatod a csapokat, ne kalkulálj. Az csak akkor érvényes, ha otthon vagy. Átugrasz a rokonokhoz egy napra, már nem igaz. A régebbi biztonsági csöpögők, tartalmaznak egy visszacsapót is. Tágulási a nyitott hálózati rendszeren nem számít szerintem.
2011-04-28
13:26:32
Előzmény: Zumi #13972#13984
"A 400l-re én még beraknák HV tágulásit is."

jó a felvetés, már úgyis lett volna ezzel kérdésem.

Szóval adott a kiszuperált bojler ami most ugye egy indirekt tároló lett. Nincs benne más a cekász csak a nap melegíti. A kérdés a következő:

kell-e nekem beépíteni biztonsági szelepet? mint írtam a nyomás(hálózati) most 6bár. (a fagyállókörben természetesen van) szóval mi van akkor ha melegíti a nap a vizemet? szépen lassan melegszik és ezzel tágul. de ugye bármikor megnyitja valaki a csapot akkor ez a 'tágulat' ott kijön, nem?miután nincs se visszacsapó szelep se semmi igy akár a hideget akár a meleget megnyitva megszünik a nagyobb nyomás nem? vagy visszafelé nem tud már nyomni a bojler egy kicsit?

Mit ajánlotok? rakjak be egy pl. 8 báros szelepet vésztartaléknak?(az épp van otthon) vagy tegyek be egy tágulási tartályt a hideg ágra a bojlerek elé?

köszi
2011-04-27
19:50:50
Előzmény: steing #13952#13972
Szia Steing!

Tegyél be 1 cirkulációs szivattyút,amit az 1-es tartályba rakott hőérzékelő
mozgat. Így is lefölözi a hasznot ha kell, csak beállítás kérdése.Ha pedig kevés a napocska nem hűl le a szolárköröd a 2-esben még jobban.
A 400l-re én még beraknák HV tágulásit is.
2011-04-27
19:45:02
Előzmény: villam64 #13961#13969
egyszerüen tökéletes... azon gondolkodtam, hogy mindenképp beépítek egy elzárószelepet, hogy pl. télre kiiktassam, ha ugysem lenne elég nap a felfűtéshez. Azon is gondolkodtam, hogy ezt automatizálni is lehetne egy motoros szeleppel pcről vezérelve. De ez nem jutott eszembe, ezért jó ez a fórum :-D ez lesz a megoldás. köszi
villam64Válasz erre
2011-04-27
16:27:09
Előzmény: steing #13952#13961
Nem gondolkodtál az általam is használt keverőszelepes megoldáson? A két bojler között a visszatérőn állítható keverőszelep. Mondjuk 60 °C-ra állítva. Eddig a hőfokig csak az első tartály hőcserélőjében keringtet. Ezután a hideg ági bemenetén lévő második bojler hőcserélőjét fokozatosan keveri hozzá. Így állandó marad a kollektornak a visszatérője, és a felesleg megy a második bojlerbe.
http://biosolar.hu/forum/show/7691#7691
2011-04-27
14:39:58
Előzmény: steing #13952#13955
Steing, Sándor,

A teljesítménnyel kapcsolatban:
Nálam 4 db kollektor dolgozik egy 750 literes tárolóra, steing 2 kollektorrral fűtene 400 litert. Az arány körülbelül ugyanaz.
A fél nyarat többé-kevésbé takart kollektorokkal vagyok kénytelen megoldani, hogy el ne szálljon a hőmérséklet. Ezért úgy gondolom, hogy nem lesz probléma tárolók felmelegítése. Ebbe beleszólhat még a jelentős hőveszteség, amire a nagyon hosszú külső szakaszon vezettet csöveken számítani lehet, és a házilag készített kollektorok nem tudom mekkora hatásfoka.
2011-04-27
14:10:53
Előzmény: steing #13952#13954
steing!

Jobb lenne, ha szétválasztanád a két bojlert.
Így a másodikban annyira lehül a fagyállód, hogy a koll nem győzi felmelegíteni. Az csak 5-10 fokot képes egy lépcsőben emelni. A tömegáram változtatása sem pótolja a hiányzó koll felületet.
Gyakorlatilag együtt fog melegedni a két bojler.
400 liter két kollektorra pedig sok. Legfeljebb néhány nap (hét) lesz, amikor használható melegvizet termel.

Úgy tudom különböző nyomás értékekre kapható a csepegő biztonsági szelep. Mert a túlnyomás ellen védő lefúvató itt nem a megfelelő megoldás.
2011-04-27
13:32:03
Sziasztok,

eltelt 3 nap napsütés nélkül, és elfogyott a melegvizem...

De közben sikerült megcsípni egy 200Z hajdú bojlert... és a jövő 7en beépíteném a rendszerbe. Lenne egy kérdésem. Itt van a terv hogy hogy menne, jó lehet ez így?

Igazából azért gondoltam ezt a 2ős hőcserélős dolgot, mert a rézspirálom ugysem a hőcserélők bajnoka és így a kettő az nagyob hatásfokkal dolgozna. Szóval a terv az az hpgy a tartály1 az elsődleges és a nagyobb hő abban is jön le. Majd a tartály2 lefölözi a 'maradék' meleget a szolárkörből. és ha vizkivétel van akkor ez az előmelegitett víz megy a fő tartályba. A 200literes tartály kicsinek bizonyúlt, 2 nap alatt 70fokra ment fel, igy muszály lesz igy ez a 2x200literes verzió. Nyáron még a végén nekem is takarnom kell :-D

köszi

ja és még valami, nálunk 6bár a hálózati víznyomás... ma vettem egy nyomásmérőt, hogy megnézzem... Mekkora biztonsági szelep kell szerintetek ehhez a nyomáshoz? a hálózati oldalra? mert a hagyomágyos hajdú bojler biztonsági szelep az ezt nem bírja?

köszi

Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Steing napkollektoralapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva