English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Steing napkollektoralapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-07-21
14:36:15
Előzmény: takyka #12760#31756
Inkább ide írom, mert itt a helye:

A réz sem bírja az elsavasodott fagyállót! Javítottunk már rendszert, ahol megette a rezet a "ganyé"! Egy kolléga is most nemrég számolt be egy síkkollektoros rendszerről, ahol a kollektort magát ette meg, szintén réz. Nem érdemes forralni a cuccot.

Aluhoz is van speckó fagyálló. Én ott tanultam meg ezt a leckét, amikor a kocsim fűtő radiátora szétment, teli nyomta a fülkét, mert az előző tulaj ganéval töltötte fel. Utána kaptam boltban okítást, hogy oda is adalékolt fagyálló kell, amit lehet is kapni.
2012-05-06
18:29:08
Előzmény: villam64 #28947#29176
villam64,

az a baj a szenzorokal, hogy az asók bennt vannak az alaplapon lévő merülő csőben(vagy minek hívják) a felsők pedig csak neki vannak szorítva a szigetelés és a tartály fala közé. Ezek kevesebbet mutatnak kb. 4-5°C-al. Ma dolgoztam velük, de még mindig nem az igazi. Szerintem veszek ilyen hőátadó pasztát és meglocsolom vele :-D

Igen, reggeltől fűti egy kis (majd egyre nagyobb)mértékben a 2est és a 16órás letörésnél teljesen átáll a 2esre és a letörés az az hogy az 1es felé megáll.

üdv, steing
villam64Válasz erre
2012-04-27
20:14:15
Előzmény: steing #28946#28947
Én mondjuk nem értem. Azt látom, hogy reggeltől fűtötte a 2-es tartályt. Majd egy letörést 16 órakor az 1-es tartálynál. Ezek szerint a meleg ágra került az esbe. A második ábra görbéin meg az 1-es tartály alja mindig melegebb a tetejénél.
2012-04-27
19:37:57
Előzmény: steing #28886#28946
na, nem kellett sokat vaárnom rá.. ma olyant láttam mint még soha :-)

ma leszabályozott az ESBE szelep és teljesen a 2es tartályt fűtötte.. még a végén mégis csak jó lesz így ;-)

2012-04-25
18:26:45
beszereltem,

de vizszintesen nekem visszaeresztett... kicsit törtem a gebo csövön, elment függőleges felé egy kicsit, és már jó. .-D

a 120Les tartályt ugye beüzemeltem... nincs is vele baj.. napi pár óra napsütés elég neki, hogy meglegyen a 40fok körüli fürdővíz.. de,.. 5ünknek kevés... még egy füdésre is aig elég, hát még akkor a tartalék hol van :-D annyi nap meg mostanában nem volt, hogy a 200ast az esbe átfűtse... lassan gondolkoznom kell a 4es verzión....
2012-04-09
21:45:28
Előzmény: villam64 #28219#28225
Sziasztok!
Igen, ilyet használok.
www.cu-technik.hu/index.php?nelement_id=10&product_id=351
lappantyús vagy "platy-platy" szelep. :-)
Hihetetlenül jól zár. Előszőr a rugós változatot akartam megvenni az ára miatt, de nagyon lebeszéltek róla. Nemcsak a rugófáradás, törés, oxidáció, meg a zárólap tengelyének gyakori hibája miatt. A szerelő ismerősöm véleménye szerint ez a lappantyús nem korlátozza annyira a vizáramlást, mint a rugós. A rugósnál egy mérettel mindenképpen nagyobbat ajánlott. Stabil, van anyag ebben a fajta szelepben szerintem. Csak vizszintesen szerelhető.
2012-04-09
20:26:52
Előzmény: steing #28217#28220
Ha a csappantyús alatt a NYELVES visszacsapót érted, akkor NEM.
AZt csak vízszintesen lehet beszerelni.
www.cu-technik.hu/index.php?nelement_id=10&product_id=351
villam64Válasz erre
2012-04-09
19:39:02
Előzmény: steing #28217#28219
Nem ismerem, csak ezt a fajtát. Lehet, hogy Barbot olyat használ.
2012-04-09
19:23:10
Előzmény: villam64 #28215#28217
és mi lenne a tökéletes? néztem van csappantyús is. csak nekem függőlegesen kell beszerelnem. jó lehet az is?
villam64Válasz erre
2012-04-09
18:59:36
Előzmény: steing #28214#28215
Nem tartom tökéletesnek ezeket a visszacsapókat. Nem értem miért kell a dugattyús megoldás.
2012-04-09
18:42:40
Előzmény: villam64 #28213#28214
igen, ez logikusnak hangzik. Nem kifejezetten azt vártam, hogy visszacsapóként működik, csak bíztam benne, hogy annyira megfolytja a rendszert, hogy nem engedi visszaáramlani a meleget a tetőre. most vagy veszek egy másik szelepet vagy ennek kiszedem a rugóját. Nem tudom miért, de visító hangja lesz a csőrendszernek miatta. annak ellenére, hogy a meleg ágon van, nem is a szivattyú után közvetlen. nemétem :-D
villam64Válasz erre
2012-04-09
18:26:32
Előzmény: steing #28212#28213
Steing
Az a keverőszelep a tartályok szétválasztására van. Ha visszacsapóként akarod használni, mint nálam van, akkor eléje is kell egy keverőszelep. Mely alapból hurkot képez a kollektor felé, áthidalva a tartály hőcserélőjét. Amikor elég meleg a cső rendszer, akkor kezdi hozzákeverni a tartályt. Így a kollektor indulása kori vissza hűtést is megakadályozza. Egyenletesebbé teszi az indulást.
2012-04-09
17:45:15
Előzmény: zsbalazs #28191#28212
igen, nálam nincs puffer. csak a HMV ami melegszik. Jó lesz ez, csak még az ESBE-t állítanom kell. Ma volt napsutes rendesen, csak aludnom kellett du. hogy birjam az esti műszakot, igy már későn állítottam, igy a 200as szinte üres maradt. A visszacsapó meg sajnos kihagyhatatlan ahogy látom, mert este visszamászott a tetőre a meleg... bíztam benne, hogy az ESBE szelep annyit talán fog rajta, hogy nem ennged vissza, de sajna nem így van.

villam64Válasz erre
2012-04-08
14:06:46
Előzmény: zsbalazs #28191#28194
Steing-nél keverőszelep került a két tartály közé, a 2-es verzió. http://biosolar.hu/forum/show/14910#14910
zsbalazsVálasz erre
2012-04-08
11:22:42
Előzmény: steing #28159#28191
Jó az ötlet!

Nálam is kb 50 nap előfordul mikor "szorítanom" kell hogy a 300 literesem elérje az 50 fokot, mert kb. az már jó HMV-nek. Meg kell jegyeznem hogy az 50 fokos csak puffer amiről 120 literesbe veszem le a fürdővizet. Kb. 40 fokos már zuhanyzásra jó.

Mi lenne ha egy kisebb (pl. 50 liter) bojlert tennék a szolár körre, amelyből a kimenő még fűtené a puffert (fűtés).
Ehhez gondolom a kolit úgy kellene beállítani hogy nagy legyen a hőmérséklet különbség, tehát magas hőfoknál kapcsoljon be. Nem tudom a szakaszos működés nem okoz e problémát.

üdv. Zsbalazs
2012-04-06
16:15:12
hello mindenki,

mostanában annyi minden összejött, nem is jártam erre.. :-D

el vagyok ájulva, hogy saját topikot kaptam :-) köszi, Robert.

de azért nem telt tétlenül az elmúlt pár nap..
Beüzemeltem, átalalítottam a rendszert. elérkeztem a 2.2es verzióhoz.
Az 1es tartályt kiiktattam (200L-es volt) és helyette lett egy 120L-es. így van akkor egy 120 és egy 200Les esbe szeleppel vezérelve, így a gyengébb napokon is van remény arra hogy legyen fürdésre alkalmas melegvíz. Próbából kivettem a visszacsapó szelepet, remélem nem kell majd. Elég hülye hangja volt, idegesített.

Na majd jelentkezem, ha lesz tapasztalat.

(szerkesztve, 3.2es verziónál járok..., jut eszembe...)
2011-10-18
21:20:12
egy kis update :-D

szóval, mint írtam várakozásomat felülmúlva mág mindig megy a kollektor, de már be kellet kapcsolni a fűtést és egy kicsit idegelt, hogy a kombi kazán rá-ráfűt a melegvízre(ugye a tartályból a napmeleg víz a cirko hideg ágára van kötve) ezért kicsit utánagondolkodtam, hogy mit is tehetnék az ügy érdekében.. arra jutottam, hpgy az lenne a legszebb megoldás, ha figyelném a bejövő víz hőmérsékletét és ha megfelelő meleg a fürdéshez akkor iktassa ki a kazánt.

most már igy is megy(majdnem) most még ugyan manuálisan, de már postán van honkongból a digi. termo controller :-D

Szóval, a vizáramlás érzékelőt iktattam ki, igy a kazán észre sem vesz ha megnyitjuk a melegvíz csapot :-D

szép estét mindenkinek :-D

ui: esbe szeleben is gondolkoztam,de 15 - 20.000Ft vs. 3.000Ft és helyem se nagyon van a szelepet beépíteni :-D
2011-07-25
22:19:24
Előzmény: steing #16284#16290
steing!

Megkövetlek, mert azt sem sértésnek szántam.

Ha esetleg eléd kerül, akkor olvashatsz arról, hogy én a 80-as években egy tetőt megbontottam kétfelé. Az alja 55-60 fokos, a felső része 25-30 fokosra készült. Nyári kollektor meg téli kollektor számára. Építéshatósági háború lett belőle.

Ezekre a tetőkre hegesztettünk 1"-os vascsőből hárfa kollektorokat, natúr a palára, cserépre fektetve a 150 kilós dögöt.
És a mostanihoz hasonló nyárban tényleg csinált is melegvizet. Még az is bolond volt aki kitalálta, hát még aki megcsinálta. (Pedig Görögországban láttunk ilyeneket!)

Innen ered a "mondás".
2011-07-25
19:16:12
Előzmény: steing #16285#16288
Steing!

Szerintem álló szivattyúnál a nyomásnak mindenhol egyformának kell lenni a zárt rendszer miatt.Nálam a szivattyú működésekor is csak 0,1-0,2bar lüktető nyomás változás van,de 100%-os sziv.ford-on szinte alig mozdul a mutató.

Üdv!
villam64Válasz erre
2011-07-25
18:55:50
Előzmény: steing #16285#16287
Plusz a szivattyú működése, a legmagasabb ponton még tovább csökkenti a nyomást. További tartalékot képezve csökkenteném a tágulási alap nyomását, majd 2 B-ra feltölteni a rendszert.
2011-07-25
15:56:34
Előzmény: Rike #16252#16285
Rike,

ok ezt én is értem, én inkább ugy gondoltam, hogy mivel az a tetőn kinnt a legmagasabb ponton van, a nyomásmérő meg ugye a pincében, azért ott van ha jól tudom egy alap 0,5bár nyomáskülönbség az 5 méteren.

steing
2011-07-25
15:54:33
Előzmény: sándor #16248#16284
sándor,

jajjdehosszú lett. megpróbálok én is tételesen válaszolni.

Próbáltam összefoglalni a rendszerem felépítését, ezekszerint nem voltam elég tiszta. Sima belsőspirálos sikkollektoros rendszer annyi nehezítéssel, hogy van egy 2es számú tartály szintén belső sprálos a hideg ágon leágaztatva az 1es tartály után, egy ESBE szeleppel 'vezérelve'.

Hát nálam az elszállás akkor mást jelent, de lehet hogy bennem volt már korábbról a szálka egy korábbi postod miatt.>Azt már a kezdetekkor leírtam, hogy ebben a három nyári hónapban a bolond is tud melegvizet csinálni. < na de spongyát rá...

jó nyarunk volt eddig nem vitatom...

Azért írtam, hogy csak kicsit van CSer kollektorom, mert csak az abszorber van onnan, amúgy teljesen saját építés és nem szeretnék esetleg negatív reklámot nekik, ha nekem nincs termelésem attól az ő 'gyári' kollektoraik még termelhetnek. Igen, mégcsak nem is üveg van az enyémen... szóval ezt és sajátnak hívom és így is vonuljon be a 'köztudatba'.. :-D

Melegvíz felhasználásunk az akkor igencsak eltér :-D szerintem mi 5en sem használunk el annyi melegvizet, mint amivel te csak a hátadat vereted... én még a 40°Cos vizet is keverem hideggel..

a feltöltésnél azért töltöttem 2,2re, mert abban a levegő is benne volt, majd szépen kilevegőzött és lett pl, 2.1bar majd azt szépen kieresztve beállítottam a 2bart.

>Egyáltalán hogyan lehet stabilan 2bar, amikor a nyomásnak követnie kellene a vízhőmérséklet változását?<
azért irtam, hogy este ugyanabban a időben nézve(mikor kb 20fokos a koll.) akkor stabilan 2 bár, természetesen napközben felmegy 2,2 körülire.

Lehet, Rikének van igaza és telenyomom fagyállóval. az majd akkor segít megtalálni ha mégis csöpög valahol.. de ha csöpög akkor igen lassan teszi, mert mint irtam hetekig nem venni észre a nyomásmérőn semmit....

a 7cm3 meg még jó is lehet, mert amikor kiengedtem a fentebb taglalt feltöltés után a felesleget (2,1-ről 2.0bárra csökkenjen) alig pár 'csepp' jött ki. nem volt 1/2 deci...

De sajnos ma is szakad az eső, igy július 25-n be kell kapcsolnom a gázt....
2011-07-24
10:37:31
Steing!

Zárt rendszerröl beszélünk-megfelelö nyomásnál nemlehet a rendszeren belül különbség(kinti hidegebb részen a légtelenítönél alacsonyabb nyomás).

Üdv!
2011-07-23
21:27:01
Előzmény: steing #16223#16248
Steing!

Már többször leírtam, hogy rajz és adatok nélkül nem érthető és számomra egyre zavarosabb a rendszered értelmezése. Ezáltal a hibakeresés is nagyon megnehezedik.

Talán vegyük sorba!

Azt, hogy elszálltál nem sértésnek szántam. Csak a környezetemben van még legalább négy ilyen "idén kezdő", a fellegekben repülő kollektoros.

Én nem értem, hogy miért a nagy lelkesedésük, ők meg nem tudják!

Eddig a legforróbb, a legtöbbet termelő év nyara a 2007-es évé volt. Akkor összesen 2 hét kánikula volt. Most egy rövid és nem komoly megszakítással idáig már három hét forróságban volt részünk. És még előttünk az augusztus is, ami a 2007-es nyárba már bele van számítva.
Ha olvastatok sajtót, meteorológiai statisztikákat, akkor bizonyára feltünt, hogy a mostani forróság meghaladta minden szempontból a 2007-es nyárét.
Tehát idáig, június - júliusban több hőt kaptunk, mint 2007 teljes nyarán.

Tehát ezt a nyarat nem szabad tervezési alapnak tekinteni. Nem szabad elszállni, mert sokba kerül majd a "kijózanodás". (Ezt megint nem sértésnek szántam!)

Írod:
>Ráadásul, nekem még csak nem is Cser-kollelktorom van, csak kicsit, <
http://biosolar.hu/forum/show/16223#16223

Írtad:
>Köszi, mindenkinek! végre sikerült feldobnom ezt a topikot :-D Ma végülis elmentem a CSERhez és hagytam magam rábeszélni az ALUra.... bár tudom, hogy a réz jobb, még ha ezredmásodpercel is.. <
http://biosolar.hu/forum/show/12774#12774

Nost akkor Cser vagy nem Cser?
Mert erről, ha az első hozzászólásaid idejéből visszaolvasol, komoly diskurzus folyt a réz és az alu közötti minőségi különbségekről.

Még az is lehet, hogy a kollektorod annyit sem tud, mint egy eredeti Cser. Ha jól emlékszem, a burkolatát is csak akkor akartad üvegre cserélni, ha majd muszáj lesz.

Írod:
>ha jól látom most 42,5°Cos. fürdeni pont elég..<

Személyfüggő megállapítás. Ahogyan én ma délután átáztam és átfáztam ez év első esőjében, a 42 fokos fürdővízben megfagytam volna. Én is a payagyerek véleményén vagyok, és 50-55 fokos vízzel verettem 20 percig a hátamat. Víz volt rogyásig, mert délelőtt egy rövid időre láttuk a napot.

Írod:
>A feltöltést is ugy csináltam, hogy irtad, meg írtam is hogy a 2báros rendszernyomáshoz 2,1báron volt a tágtart<

Írtad:
>Igen a hideg ágban van a szivattyú és felfelé nyom. Én ugy csináltam a feltöltést, hogy a becélzott 2bár helyett 2,2re töltöttem. a tágulási 2,1en van ahogy villám ajánlotta. igy van vmennyi tartalék vizem és ha lelégtelenedik akkor majd belövöm pontosan 2re.<
http://biosolar.hu/forum/show/13694#13694

Ezzel nem könnyíted meg a dolgát annak, aki segíteni szeretne. Gyakorlatilag nem ismerjük az alapinformációkat.

Írod:
>Hetekig megy kifogástalan nyomással, meg sem moccan a 2 bárról(este lehült állapotot nézve(kb akkor amikor 20°C körüli a kollektor)) majd jön egy 10°C körüli és lezuhan a nyomás és el is megy.. azaz 'eltűnik' a primer folyadék egy része.. azért gondoltam, hogy esetleg a hideg miatt annyira csökken a vizem térfogata, hogy fönt a tetőn már nincs elég nyomás ahhoz, hogy a légtelenítő zárjon.. majd mikor melegedik lasan az idő nő a téfrogat, de lassan és addig elereszt pár centiliter vizet. Ez már elég ahoz, hogy 0.1-0.2 bár csökkenést mutasson.<

Szerintem a rendszeredben egy fantom van.
A nyomás nem veszhet el, mert akkor honnan lenne másnap stabilan 2bar?
Egyáltalán hogyan lehet stabilan 2bar, amikor a nyomásnak követnie kellene a vízhőmérséklet változását?
Valószínűleg "nincs benne" tágulási tartály, tágulási térfogat. Olyan, mintha egy befenekelt csővel dolgoznál.

Induljunk ki egy durva megközelítésből. 100 liter víz nulláról 100 fokosra felmelegítve 4 litert tágul.
A Te 18 litered tágulna 0,72 litert.
Ha csak 10 fokot emelkedik, vagy hűl a vized, akkor annak a térfogatváltozása 0,072 liter. Ha jó vagyok a kocsmai centekben, akkor ez 7,2 cm3. Durván másfél kupica.

És van egy nem tudom mekkora és milyen állapotú, milyen nyomáskülönbség viszonyokra beállított tágulási tartályod.
Elképzelhető, hogy azon a határon vagy, ahol levegőt szívhat be a rendszer.
De hová lesz ez a levegő napközben?
Mert a hőmérséklet emelkedésre nem csak víz változtatja a térfogatát, hanem a csőrendszered is, a Cser féle alu abszorbered is, meg minden, ami a vízzel együtt melegszik és hűl.
Ebből megmondani, hogy mekkorának kellene lenni a 7,2cm3 beszívott levegőnek a nyomásemelkedése 18 liter víz által egy ismeretlen térfogatban 20-ról 50 fokra felmelegítve a vizet, nem lehet.

Tehát arra sem lehet magyarázatot találni, hogy
>Hetekig megy kifogástalan nyomással, meg sem moccan a 2 bárról(este lehült állapotot nézve(kb akkor amikor 20°C körüli a kollektor)) majd jön egy 10°C körüli és lezuhan a nyomás és el is megy.. <

A legjobb szándékkal azt tudom javasolni, hogy kezd elölről az egészet. Engedj le mindent az utolsó cseppig és töltsd fel újra. De mérd meg pontosan a belenyomott vízmennyiséget, hogy a legközelebbi leeresztéskor kitűnjön ha volt vízfogyás.
Állítsd be újból a nyomásokat (már nem tudom kinek a javaslata alapján).

Még biztosan lesz pár nap a nyárból, amikor a lehetséges maximális hőmérsékletre felfűtheted a rendszert.

2011-07-23
21:03:36
Előzmény: steing #16232#16247
Biztos megfelelő a nyomás a tágulásiban ?
Amikor módosítottad a nyomást -1,9bar-ra - a rendszerben, azt hogyan tetted ?

www.vgfszaklap.hu/cikkek.php?id=161
" zárt tágulási tartályban lévő nyomás nagyságát, meglétét nemcsak az üzembe helyezés előtt kell megmérni, illetve beállítani, hanem azt a rendszer karbantartása során is ellenőrizni kell.
Ehhez azonban vagy le kell üríteni a fűtési rendszert a légtelenítők szintjéig, vagy a tágulási tartályt kell leválasztanunk a rendszerről."
Biosolar Forum  =>  Napkollektorok - Vizes rendszerek  =>  Steing napkollektoralapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva