English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Fűtési rendszerek fagyvédelmelapozz: 1, 2, 3   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2014-11-24
10:03:22
Gyuri:
A testvérem szeretne műhely fűtést. A műhelyben gyakran nulla fok alatt is lesz a hőmérséklet, ezért a fagyvédelemről is kell gondoskodni.

A rendszer egy öntöttvas kazánból, és 2-2 darab aluminium radiátorból, keringető szivattyúból, csőtermosztátból és egy nyitott tágulási tartályból állna.
A 2-2 radiátor külön külön lenne fűthető.

A rendszert elég fagyállóval feltölteni? Mivel nyitott nem fog elpárologni?

Ha csak 2 radiátor működik egy kazánról, nem fogja folyamatosan forralni a kazánt érdemi hőleadás nélkül?
Szerintem egy 30-40 kw os kazánra kevés 2x 3-4 kw hőleadó teljesítmény.

Robert:
Szerintem a tesód alakítsa át légfűtés-rendszerré a vizeset.
Ekkor a fagyveszély is megszűnne, és a teljesítmény is elvezethetővé válik, nem fog felforrni semmi.

Gyuri:
Gondoltam rá én is, de mivel fényezni, és oldószerrel is szokott dolgozni, így a robbanásveszély miatt, mégiscsak jobbnak találom a vízfűtés.

Nincs szikra, nyílt láng a közelben. A legmelegebb dolog a radiátor, ami max 90-100 °C

Ráadásul 2 külön helyiségben akar fűtést....

2012-11-24
19:53:23
Előzmény: janokaaah #35964#35966
janokaaah
jó eséllyel igen, de egyúttal drasztikusan csökkented az élettartamát. Belülről baromira hamar átrozsdásodik. Inkább egy csipet temperáló fűtés maradjon benne, mintsem levegőn hagyd.
janokaaahVálasz erre
2012-11-24
19:32:21
Sziasztok!
Néhány radiátort a házamban szeretnék levízteleníteni a tél előtt!Úgy megtudom csinálni,hogy először az alsó és felső szelepeket elzárom,és a légtelenítő részénél kiengedem a vizet?
2012-07-16
15:56:51
Előzmény: robert #31583#31586
köszi.
2012-07-16
15:15:32
Előzmény: tomasz #31582#31583
tomasz,

"Egy gázkazánt be lehet kötni nyílt rendszerbe biztonságosan?"

Úgy tudom, hogy nem mindegyiket, mindenképp kérdezz rá, ha valaki ajánl egy típust. Sokszor egy minimális nyomást kell biztosítani a fűtési rendszerben, ami viszont magasabb, mint a nyitott rendszerek esetén szokott lenni.

Ha sikerül a megfelelő kazánt beszerezned, akkor üzemmód-váltásnál egy szeleppel kiiktathatod a puffert, és egy másikkal engedélyezheted a gázkazán fűtőkörét.

2012-07-16
15:08:21
Előzmény: robert #31565#31582
Igen, kicsit összevissza írtam, szétszórt vagyok mostanság. Tehát végül is a cél az, ha úgy tartja kedvem vagy éppen nincs rá időm, vagy elutazok, vagy bármi más miatt nem tudok fával fűteni, akkor legyen egy másik fűtési lehetőség is. Ez akár lehet 1 nap két nap vagy 2 hét. Ezért gondolok én mindenképpen egy gázkazánra. Itt most nem is feltétlen a kazán vagy a kémény bekerülés érdekel elsősorban, mert kazánt valószínűleg tudok szerezni egyik ismerőstől, hanem maga a rendszerbe való beépítés lehetősége. Egy gázkazánt be lehet kötni nyílt rendszerbe biztonságosan?
2012-07-16
07:06:02
Előzmény: tomasz #31562#31565
tomasz,

Először ezt írtad: "A problémám az, hogy ha neadj isten nem vagyok otthon télen pár napig, akkor elfagy az egész rendszer", de ezek szerint a fafűtést kellene időnként néhány napra kiváltani valamilyen könnyen kezelhető és automatizálható energiaforrással.

Mivel a gáz be van vezetve, kézenfekvő lenne abban gondolkodni, de a kis alapterületből (50m2) adódó (feltételezhetően) alacsony hőigény miatt - ha van - az éjszakai áram is szóba jöhet.
Kérdés, hogy egy télen hány napig kellene a fafűtést helyettesíteni, és ehhez mennyi energiára van szükség. Ha azt is kikalkulálod, hogy a kiépítés mennyibe kerülne, akkor már tudsz mérlegelni, hogy melyiket válaszd.
Ha a fát bolti áron veszed, akkor a gáz sem lehet sokkal drágább, de az új kazán beépítése 300-500 ezerbe kerülhet. Ha a villanyt választod, akkor avval kétszer drágábban fűtesz, mint gázzal, és egy fűtőpatron a pufferbe valamint egy villanybojler 100 ezertől elérhető.

villam64Válasz erre
2012-07-16
05:50:27
Előzmény: tomasz #31562#31564
Nekem is van gázkazán visszacsapóval a rendszeren. Külön termosztát működteti nálam 18 fokra. Akár a gázbojler is beköthető a fűtés rendszerbe külső hőcserélővel. A gázkazán a kémény miatt már bonyolultabb.
2012-07-15
23:25:14
Előzmény: robert #31558#31562
robert,

Sajnos az a baj ettől függetlenül, hogy ha mondjuk reggel begyújtok, akkor egész nap meleg van, de másnap? Az asszonyt nem tudom itt hagyni 2 napra se, mert megfagy. Szóval igazából nem az a kérdés, hogy a ház meddig birja, mert el lehetne vergődni egy darabig fagymentesen, de nekem egy lakható ház lenne a célom fatüzelés nélkül, ha ne adj' isten valami miatt nem tudok befűteni. A célom ezzel az lenne, hogy ne függjek 100%ig a fatüzelésen, ha sokba is kerül a kivitelezés, akkor is kell ennyi szabadság. A kazán amúgy külön kazánházban van, a kiegyenlítő tartály fent van a tetőn, egy kiszuperált bojlerben ami bele van rakva egy fakeretbe és körbe van bélelve jó 20 centi gyapottal. A ház fele vályog ( 30cm) másik fele tégla 30+10cm (szigetelés) és összvisz 50m2-ről van szó. Viszont puffer nem fér el nagyobb sajnos csak ez a 800literes. Remélem így már érted miért lenne szükségem egy kis teljesítményű gázkazánra. Gyakorlatilag egy stabil hőfok tartása lenne a cél a család számára akkor is, ha én nem vagyok otthon.

Üdv.
2012-07-15
16:06:32
Előzmény: tomasz #31556#31558
tomasz,

Egy fűtött tégla épület nagyon lassan hűl le fagypontra.

A kazán a pincében van, vagy külön épületben? Ott hány fok szokott lenni télen, amikor nem fűtesz? Az ablak és ajtó zárható?
A tágulási tartály hol van?
A csövek fagyveszélyes helyen vannak vezetve?

Csak ezért berakni egy kombi kazánt nagyon sokba kerülne.
Lehet, hogy néhány alkalmasan elhelyezett izzó is elég lenne, vagy http://biosolar.hu/forum/show/1884#1884
2012-07-15
15:22:38
Üdv nektek!

Remélem jó helyre írok. Kérdésem a következő. A jelenlegi rendszerem eléggé egyszerű. Vegyes tüzelésű kazán + puffer + radiátorok (nyílt rendszerben). A melegvízet gázbojler állítja elő, külön az is a kazánházban helyezkedik el. A problémám az, hogy ha neadj isten nem vagyok otthon télen pár napig, akkor elfagy az egész rendszer, mivel a pufferem csak 1 napra elegendő és nem is tudok nagyobbat berakni, tehát az egyedüli lehetőségem az, hogy berakok egy kombi gázkazánt.

Kérdésem az, hogy hogyan lehet biztonságosan bekötni, ha egyáltalán lehet nyílt rendszerbe gázkazánt. Nekem az is bőven megteszi, hogy egy kapcsolóval lekapcsolom illetve bekapcsolom a gázról való fűtést ha elmegyek. A puffert szeretném kihagyni a gázkörből, mert fölösleges veszteségnek tartom. Minél olcsóbb és biztonságosabb megoldás érdekel.

Segítségeteket előre is köszönöm.
villam64Válasz erre
2012-02-02
08:52:58
Előzmény: gospod #24452#24454
Még esetleg emeld le a cirkóról a kéményt, és dugaszold be. A víz nem azonnal fagy meg, hanem lassan. A réz csőben még lassabban, mert vezeti a hőt a melegebb helyről. Nem mindig fűtesz a vegyessel sem, tehát oda kell figyelni a cirkóra időnként, hogy hány fok van ott.
2012-02-02
08:43:59
Előzmény: szocsmarci #24431#24452
Oké!Köszi az infót! Amúgy már leszigeteltem a csöveket, valamint a helyiségben + van.
szocsmarciVálasz erre
2012-02-01
20:36:02
Előzmény: gospod #24298#24431
Lehet, ha nincs beépítve visszacsapó szelep a gázkazán körül (a képeken nem láttam). De ha sok víz kering keresztül a gázkazánon, akkor nem fog elegendő víz kijutni a radiátorokba. Ha kevés (vagy esetleg éjszaka nem megy a szivattyúd, mert pl. leáll a vegyesfűtés), akkor meg befagyhat. Ezt az un. vészkeringetést csak ritkán szabad alkalmazni, mert nem túl biztonságos módszer, és nem is túl gazdaságos.
2012-01-31
13:37:41
Előzmény: gospod #24297#24298
Íme egy újabb skicc amiről beszélek. Akkor ezalapján a szenes kazánnal lehet keringtetni a gázkazánban lévő vizet?

2012-01-31
13:13:49
Előzmény: szocsmarci #24290#24297
Nem a gázkazánom megy, hanem a szenes kazánom. És akkor visszafelé megpróbálom, hogy a gázkazánban is keringjen a víz.
villam64Válasz erre
2012-01-31
12:55:08
Előzmény: szocsmarci #24290#24293
Azért tudott váltani a kettő között a csappal, tehát nem ment. És rést hagyva a másik felé a fagy védelmet is megoldotta. Volt, hogy külön meghagyott kerülő csapon hagytam a vegyes felé rést , hogy a gázkazán hőjéből neki is jusson, nehogy befagyjon. Nálam is vannak mínuszok a kazánházban. Nem úgy építették. Újjá kell építenem.
szocsmarciVálasz erre
2012-01-31
12:27:39
Előzmény: gospod #24286#24290
Visszafelé is működni fog, mert párhuzamosan vannak kötve a kazánok. De ez nagyon rossz megoldás főként, ha a gázkazánod ment. Feleslegesen fűtöttél egy nagy vízterű kazánt, aminek a hője a kéményen keresztül távozott.
A legegyszerűbb módja, hogy megtudd, hogy ki van-e zárva a kazánod, az, hogy amikor fűtesz, akkor hideg-e a cső. Az elzáró karjának állása nem sokat mond, lehet függőlegesen és vízszintesen is kizárva. Ha a csővel párhuzamos, akkor nyitva van, ha merőleges rá, akkor zárva.
Jobb lesz, ha beszélsz egy fűtésszerelővel. Itt még a tágulási tartály is problémás lehet, nem tudom a gázkazánodban van-e.
2012-01-31
11:32:39
befagyott a szolar rendszerem a padlason
ezek szerint jo a tetoteri hoszigetelesem:)))

bovitettem a vezerlest

#szolar fagyvedelem
if ( $params["szolar_fagyvedelem"] == 1 ) {
if ($T_kollektor <= $params["szolar_fagypont"])
{
debug("Szolar fagyvedelem aktiv");
$sz_szolar=1;
}
}

ha 2 fok ala csokken a kollektorban a homerseklet, akkor keringet egyet rajta
holnapra meglatom, hogy mennyit megy majd ejszaka.
elvileg csak a szolarkor mozdul meg, a tartalyokbol nem vesz ki energiat.

majd kell egy erzekelo a padlasra is, esetleg a csohej ala, valoszinuleg ott fagyott el, ahol kb 20 centi szigeteles hianyzik meg.
2012-01-31
11:22:35
Előzmény: szocsmarci #24281#24286
Az nem tudom, mivel tavaly vettem a házat. Annyit tudok, hogy a ha csak a gázkazánt működtettném, akkor a vegyes kazánon felett van egy kar amit el kell forgatni fél állásba és akkor a vegyes kazántban is keringteti a vizet. Ez visszafelé is működik? Jelenleg csak a szenes kazánt használom akkor a kar függöleges helyezetben van, így ki van zárva a gázkazánom.

2012-01-31
11:09:15
Tavaly is voltak nagy hidegek, -10 C fok alattiak is nemegyszer, csak a mostani enyhe tél miatt ilyen nagy szenzáció amit jósolnak. Ha tavaly nem volt vele probléma, idén is kibírhatja. Érdemes lenne a vizet időnként megjáratni benne, ha a másik kazántól tud melegvizet kapni. A csöveket sem ártana leszigetelni.
szocsmarciVálasz erre
2012-01-31
10:58:43
Előzmény: gospod #24271#24281
Én remélem, hogy párhuzamosan van kötve a két kazánod. Ha az egyiket kizárod, a másik kazán tud termelni hőt.
Most csak részben látszik gázkazán alatti elzáró, de ott van. És kell ott lenni hollandernek is az elzáró és a kazán közt.
2012-01-31
09:51:02
Előzmény: szocsmarci #24269#24271
Nem a föld alatt van, hanem a kazánház fal túloldalán egy zárt helyiségben. A helyiség egy ajtóval van felszerelve. Az nem számít, hogy a nagy része a csőnek ami a kazánházban van forró szokott lenni?(amelyeket megjelöltem).
Oké, mérni fogok egy hőmérsékletet. Hogy látod le lehet engedni belőle a vizet(csak a gázkazánból)? Mert úgy gondolom, hogy egy rendszeren van és nem lehet leengedni, csak az egész rendszerből.

szocsmarciVálasz erre
2012-01-31
09:40:58
Előzmény: gospod #24262#24269
Most jönnek a nagy hidegek, tudsz hőmérsékletet mérni. Ha nem megy 5 fok alá hajnalban, akkor nem kell leengedni a kazánt. Úgy tűnik, mintha kevés ablak lenne a helységben, gondolom (részben) a föld alatt van.
2012-01-31
09:04:02
Előzmény: gospod #24260#24262
Mégegyszer.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Egyéb  =>  Fűtési rendszerek fagyvédelmelapozz: 1, 2, 3   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva