English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Homlokzat  =>  Prokoncept
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
steve0206Válasz erre
2010-03-24
21:29:27
Bocsi,hogy sokáig nem voltam :(
Igen,a házat "én" építettem,természetesen nem egyedül,hanem melósokkal,és a faterrel. Ezelőtt már sokszor építettünk,ebből még soha,és semmi gond nem volt :)
Nem tettem a belső falakra gipszkartont. Nekem külső váz prokoncept,belül tégla falak. Általában a bútorok a külső falakhoz kerülnek(azért ez a fal sérülékeny),és ez védi a falat. Fürdő,wc,és a konyha egy része burkolva,de ez mindenhol így megy. Rengeteget olvastam utána,és a fal minimális párát vesz fel,még az erre legalkalmasabb is! Mindenesetre az előző házam téglából van,és voltak gondjaim a párával,itt meg semmi,pedig semmi különleges szellőztetés nincs beépítve. Ez természetesen kicsi alapterület esetén változhat,ha ténylegesen nagyon magas a belső páratartalom.
Üdv

2010-02-26
12:16:56
Robert

Polisztirol a vakolat.

A rizshéjas terméket régebben láttam a TV-ben. Akkoriban kezdtek biológiai anyagokat beépíteni. Ezek egyike a meggymag volt. Nem tudom mi lett az elemek sorsa.

Ennyi adatot találtam róla:

"A hazánkban alkalmazott zsaluzóelemek:

- Bizol cementkötésű elem rizshéj vagy faapríték adalékanyaggal. Befoglaló mérete 45 x 30 x 30 cm.
- Durisol cementkötésű fabeton elem. Vegyszeresen kezelt növényi eredetű adalékanyag felhasználásával készül. A zsaluzóelemek elemcsaládként kerültek kialakításra. Az egyik hazánkban alkalmazott elemcsaládot és annak elemkötési szabályait mutatjuk be a 43. és 44. ábrán. A Durisol elemmel kialakítható szerkezeti részletekre látható példa a 45. ábrán.
- Isorast extrudált kemény polisztirolhab falazó-zsaluzóelem. Ebből jó hőszigetelő tulajdonságú, gyakorlatilag hőhídmentes falszerkezet készíthető utólagos kibetonozással. Hátránya, hogy a bonyolult és pontos kötést biztositó habelemek szállítás és mozgatás közben könnyen sérülnek."

Bizol néven volt tehát elnevezve.

Most a habiten (vekla)lett felkapott termék, sajnos sok hulladékanyag van benne, ami nem biológiai. Megint rossz irányban mozdultunk el.

"6. Környezetbarát: (műanyag, textil, fém, növény, fa, gumi, üveg) hulladék újrahasznosítása során nyert alapanyag a kitöltő anyag"

Biobetonok: www.bautrend.hu/index.php/2009-augusztus/284-2009-augusztus-szeptember/1511-meggymagbeton

Elmozdulást látok az agyagfelhasználás irányába. A liapor is ilyen, a közelünkben lett egy ilyen ház építve a panelekből. akkor drágán beszerezhető volt. Nem tudom most mi az ára.

"Liapor vagy égetett agyaggolyó
Az égetett agyaggolyó „Liapor” korszerű építőipari anyag, melyet a természet (Jura-tengerek lerakódásából kialakult agyag.) biztosít számunkra. Finom és egyenleges szervesanyag-eloszlású agyagot használnak fel a gyártás során. A külszíni fejtéssel nyert agyagot homogenizálják és egy forgócsöves kemencébe kerül, ahol 1200C-on, adalékok és kémiai pórusképzők nélkül kiégetik. Az agyagban a zárt szerves anyagok elégnek és az agyaggolyók felfúvódnak, kialakul a szivacsos szerkezet. A felület megolvad és kerámia külső burkolat képződik; finom pórusú, könnyű, magjukban levegőt tartalmazó kis üregek alakulnak ki. Jellemző, a világon egyedülálló a Liapor egyenletes gömbalakja. A folyamat során a méret, porozitás, súly és szilárdság pontosan szabályozhatók. A duzzasztott „Liapor” agyag rendelkezik mindazzal a tulajdonsággal, amely a korszerű építőanyagot jellemzi.
A Liapor rendelkezik minden szükséges minősítéssel Európában és Magyarországon (ÉMI A-810/91)"

2010-02-26
11:47:35
monolit,
A fabetonra (durisol) gondolsz?
2010-02-26
11:31:46
Az eps a falon belül egy műszaki gagyi egy anomália.
A formadeldiden tul pentánt bocsát ki.
A mögöttes pára az vicc.
A vasbeton lakás az egy rossz álom
A radon sugárzás a betonmagból nem élettérhez méltó.
Soroljam?

A fal az 20ezer éve téga
19550 éve tömör
50éve "hőszigetelő"

Nincs hova fejleszteni.
A 44cm vastagságnál alapozást készitünk a hőszigetelésnek!
A hőszigertelésnek ,mondom ,mert a 44 es tégla statikáját ,már egy 20 cm vastag tömör messze meghaladja...
Ha 20 cm tömör téglához 24 cm vastag szigetelést teszek0,15 körül járok ,szemben a 44 es 0,35 értkével.
A világ kifordult asarkaiból,Arkhimedes szomóruan nézi a reklámokat a tévében sikracsiiszolva simán....
2010-02-26
11:22:41
A "tömör" hőszigetelésekről

Azért ,hogy ne csak az általam épviselt termékről irjam ,mondok példát ausztriából-németországból.

Liapor paneles készház Romberger.A 18cm vastag liapor paneleken(1800Kg/m3) egy kompozit anyaggal készitett szintén liapor hőszigetelés.A hőszigetelés (Kb:500Kg /m3 ) vastagsága 15-20cm.Erre Ez a szerkezet is hasonló hőfizikai tulajdonságokkal rendelkezik,mint egy "légtömör" könnyűszerkezet ,amit nevezhetnénk "etilén folia sátornak" is hőszigeteléssel ,a párazáró folia miatt.:-)),vagy egy "függőleges tetőtérnek"
Mindkét esetben 0,2W/m2K értékről beszélhetünk ,de a "tömör az ezt tartja is ,amásik pedig változtatja,és még a szél is átfuj rajta.....

Minden levegő tartalmú anyaggal ,legyen az tégla ,üveg-kőzetgyapot szigetelés szempontjából a páramozgás miatt egy változó érték ,a tömör szerkezet viszont állandó értékű,
Mondok más pédát
Az Ytong 30 0,5W/m2K pont mint egy 38as Porotherm. Hallotta már mindenki az ytongra "ezt nem kell szigetelmi"
A porothermre viszont mindekinek azt mondták ,mikor megvette ,hogy azért az az 5 cm dryvit kell rá.Nyilván ez a 2000 res évek eleje közepe.
Az ytong jobban szigetel a tömör szerkezetéből adódóan,ill kevesebbet veszit a harmatponti pára jelenléte miatt ,mint egy ytong ahol a kicsapódás mértéke számottevően kissebb ,vagy nincs.

Nem véletlenül ajánlották az ytong-hoz főleg a könnyűhabacs szigetelést .
Létezik egy német termék a hasit tól a hasitherm 850
Igaz csak 300Kg/m3 és a labdája is csak 0,065.
Az ára liter/0,4euró,igen m3-ként úgy 100 000 forint.
Ennél én tudok 3 szor könnyebbet jobb lambdával ,és az árának a negyedéért szigetelést,de amit közölni akartam az az ,hogy az ajánlott ytong szigetelés az könnyűhabarcs fizikai kapcsollattal ,és nem légrésre szerelt kiszellőztett eps.

És az általam képviselt tömör hőszigetelésről nem is beszélek:-)

2010-02-26
11:15:31
Hyper

"Miért akarunk lakni egy EPS ből készult falú lakásban "

A mérleg egyik serpenyője az hogy jól szigetel az ilyen ház, a másik hogy az EPS-ből való kipárolgás egészségügyi kockázatot rejthet. Ha kívül van, nincsen ilyen probléma. Melyiket tartod elfogadhatónak? Másik gond az, hogy a betonmagban levő tárolt energiát nem engedi a beltérbe sugározni a belső oldali EPS szigetelés. Amennyiben vékonyabb lenne a beltérbe juthatna, de akkor nem adna elég fizikai merevséget a zsaluzatnak a betonozáshoz. A legjobb megoldás a bioházak elterjedése lenne számtalan előnyük miatt. Sajnos kevesen értik miről van szó ezen építési módnál.

Hasonló megoldás volt egykor az ugyanilyen, de rizshéjból készült zsaluelem. Ennél nem áll fent ez a veszély.

A legtöbb nem természetes anyag tartalmaz valamilyen káros összetevőt. A hőszigetelések ha jól emlékszem formaldehideket, ezért sárgák. Már kapható biológiailag semleges barna hőszigetelő ma már.
2010-02-26
07:39:30
hyper,

Mit nevezel "tömör szigetelésnek"?

A passzív házak többsége nem beton, hanem jellemzően légtömör könnyűszerkezetes.
2010-02-25
20:53:40
Tisztelt fórumozók!
Prokonceptről és a nénet passzivház betonbunkerről

miért épitunk vasalt betonból házat?
Miért akarunk lakni egy EPS ből készult falú lakásban
Miért nem tömörtégla tömör hőszigetelés?
Tényleg nem értem valaki monja el nekem.

A fűtés ami 2000m3 gázt eszik egy szigetelt há esetében.
Egy 120-130m2 ház egy szinten a falazat mészkőből 10cm tömör szigeteléssel egy idényben kettő gyermekes család melegnek kell lenni ,tehát a fenti esetben 6-700m3 gáz
Sigetelés előtt tényleg 2200m3 gáz.
És ez 10 cm tömör hőszigetelés
Lehet 30cm is a kkor már passzivház kb 50-70m3 gázfogyasztással.
XXII kápolna u 40
2010-02-24
16:11:52
mohi

Amennyiben nincsen megfelelő mennyiségű olyan felület ami a párárt be tudja fogadni, páraszabályozási gondok lesznek.

A gipszkarton ezt a feladatot el tudja látni. A bevett párát tárolja, később leadja ha kicsi a ház páratartalma. Mivel a falfelület az alkalmazott téglaelem miatt nem olyan hideg hogy a pára kicsapódjon, az az ablakok üvegfelületein és a nyílászárók keretein fog megtörténni amennyiben nincsen más hideg felület.
2010-02-23
08:01:40
Steve0206!

Te építetted a házad, vagy kivitelező? Mi bővítés előtt állunk erre a rendszerre gondoltunk.
Te tettél gipszkartont a falra? Mert a férjem nem szeretne. Ha nem teszek szerinted, szerintetek lesz valami problémám belőle? A prokonceptes rész csempézve lenne.

Köszi a választ előre is!
steve0206Válasz erre
2010-01-29
13:10:25
Jelenleg 1 szoba nincs fűtve,mert lomtárnak használom még. Egy év alatt kevesebb,mint 1900m3 gáz ment el. Ha ezt összehasonlítom az előző házammal,amelynek 40es téglafala volt,és 90 m2 alapterületű,akkor maximálisan elégedett vagyok,mivel ott 2400m3 ment el.
2010-01-29
11:13:40
steve0206,

Hány m3 gáz fogy el egy éveben? Az egész házat fűtitek?
steve0206Válasz erre
2010-01-29
11:02:59
Szia.
Igen készítettem képeket. Megpróbálok csatolni. Igazság szerint az én elemeim nem Pk(marha drága),de ugyanaz,csak más gyártótól.
Tapasztalat: 1. Minimálisan megy a fali kazán,és pólóban vagyunk ;)(Alapterület 176 m2)
2. Semmi gondom a párával,pedig semmi extra nincs beszerelve. Van a tűzhelynél egy páraelszívó + egy hagyományos szellőző,ami 95%ban zárva van.
3. Belső falak téglából. Ez valamelyest hőtartó + télen a padlófűtés (ha nincs fűtés 1 napig akkor sincs semmi gond).
4. Építettem kandallót. Esténként néhány darab fát eltüzelek (látvány + kellemes mellette ücsörögni),de a fűtést nem piszkálom,mert nem lehet lejjebb venni,akkor kikapcsol a kazán,olyan minimálisan megy.
5. Az egyetlen,amitől féltem,hogy hogyan teszek fel bármit a falra. Kicsi gond volt a fűtőtestek felrakásánál a szobákban,de csak annyi,hogy hosszabb csavarokat kellett vásárolnom. A konyhaszekrénynél tartottam még tőle,hogy mi lesz,ha a beton mellé találok,de szerencsére ezt is elkerültem.

Hirtelen ennyi jut eszembe

2010-01-29
07:58:45
steve0206,

Készítettél képeket az építkezés során? Le tudnád írni az általános tapasztalataidat, érdekességeket, amit az építést / bent lakás során gyűjtöttél?

steve0206Válasz erre
2010-01-28
23:24:01
Üdv.
Én Prokonceptből építettem a házam,szóval van némi tapasztalatom. Ha kérdés van,akkor nyugodtan fordulhattok hozzám.
Egy apróság. Nem muszáj minden falnak ebből lennie! A belső falaim téglából vannak,és csak a külső "hély" Prok. így a belső falak a hőtárolók,legalábbis nálam,a külsők pedig nagyon jól hőszigetelnek.
2009-03-18
21:38:33
Problémás az télen is, a magot mindenhogyan elszigeteli a belső tértől.

Azt hiszem nem véletlen hogy újra felfedezzük a jól bevált agyagot. Ha lenne eszük a téglagyártóknak, most lépnének a stabilizált földtégla felé. Nem kell a kiégetéshez energia.Igaz, akkor hogyan tudnának bennünket lehúzni? Van duzzasztott, panel változata az agyagnak, állítólag nagyon jól szigetel.

"Rossz" tulajdonsága nálam az, hogy nem engedi át a mobil mikrohullámait. Meg kell a telefonálásért küzdjek rendesen, a kupola alatt van térerőm és az ablakoknál.

Anno rizshéjból volt ezen megoldás, az számomra barátságosabb lenne. Nem tudom mi lett vele. Nyomoztam utána egy darabig, de meguntam.
2009-03-16
20:18:22
monolit,

A tömeg lakótértől történő elszigetelését nem télen, hanem a nyáron látom problémásnak. Nyáron éjszakánként intenzív szellőzéssel a lakás falait le kellene hűteni, így a falak nap közben kellemes hőmérsékletet biztosítanak, ha közvetlenül érintkeznek a szoba levegőjével.
Úgy gondolom, hogy ennél az építési rendszernél a gyorsan felmelegedő felületek miatt hűtésre van szükség. Hűtés=energiafelhasználás.
2009-03-16
20:03:57
Azt el is felejtettem leírni, hogy a komfortérzetet (hőérzetet) a falak felületi hőmérséklete adja. Azaz 35 C fok is lehet a szobában ha a fal csak 18-20 C fokos vagy az alatti, fázni fogsz.

Valószínűsíthető hogy a ennél az eljárásnál az, hogy polisztirol alkotja a falat adja a fentebb említett kellemes hőérzetet akár csökkentett belső hőmérsékletnél is. A páraelvezetésre viszont fokozottabban kell ügyelni.
2009-03-15
08:50:14
Így igaz, megkérdezem ha találkozom az illetővel "hogyan élik meg" ezt a valóságban és mik a tapasztalatai.

Nekem sem szimpatikus ez a megoldás az előző hozzászólásomban írottakkal egyetemben. Felkapnak egy-egy építési módot és később kiderülnek a hátrányai. A közelemben építettek ugyanezen technológiával egy házat, de még nem laknak benne, később itt is érdeklődöm róla.
2009-03-13
23:16:20
monolit,

A hő mindig a magasabb hőmérsékletről az alacsonyabb hőmérséklet irányába terjed. Ha a lakásban melegebb van, mint a szabadban, akkor kifelé, ellenkező esetben pedig befelé.

Ha egy falat a belső oldalán leszigetelünk, akkor nem tudja kifejteni a csillapító hatást, legyen akármekkora tömegű.
Szerintem a mag elszigetelése a belső tértől a technológiából következő hátrány.

A gipszkarton borítás rendben van.

2009-03-13
19:53:38
Robert.

"Nekem a Prokoncept rendszerrel kapcsolatban van egy kérdésem, amire eddig senki nem adott megnyugtató választ: a falak belső oldala is le van szigetelve, ugyanúgy, mint a külső. Akkor mi lesz a hőtároló tömeggel, ami arra hivatott, hogy kiegyenlítse a külső hőmérsékletingadozást?

Van akit (például engem) az is zavarna, hogy a szoba fala polisztirolból van."

A hőtároló tömeget az a betonmag képviseli, amit a zsaluanyagként is szolgáló
elemek közé öntenek. Mivel a hő kifelé a külső tér felé szivárog, tárolódik a betonmagban. Természetesen másként viselkedik, mint a hagyományos téglafal. Azok, akik építkeztek ebből az anyagból jó véleménnyel voltak róla, de én fenntartásokkal fogadom, mivel nem tudok róla hogy vizsgálták-e a polisztirol milyen káros anyagot bocsájt ki a légtérbe. A hőszigetelését előnyként értékelték. Sajnos nem tudtam beszélni az illetővel hogy páratechnikailag miként viselkedik, valószínűleg a zártabb pórusok miatt nehezebben diffundál a pára.

A falat ezért be lehet vonni gipszkartonnal, amit ráragasztanak. Ez merevebb, hagyományosabb jelleget kölcsönöz a polisztirolnak és egyben a páracsillapítást is megoldja.
Biosolar Forum  =>  Hőszigetelés - Homlokzat  =>  Prokoncept
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva