English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Modulok rögzítéselapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-04-07
14:43:23
Tavaly ősszel elkezdtem átrendezni a tetőn a napelemeket,mert a 40 éves palatetőt amúgy sem ártott felújítani,sok volt a repedt.Egyedi módszerrel zsindelyeztem,alul teljes deszkázat van,átfúrtam a palát és minden zsindely elemet lecsavaroztam,a zsindely egyébként olyan fajta,amelyiknél az átlapolás teljes felületén ragacsos és szétszedhetetlen.A napelem tartókat gerendákba csavaroztam 100-as nagy talpú inoxal,annyi sínt tettem fel,hogy 2kW bővítést is csinálhatok,ha kell.Ha jobb idő lesz lejjebb teszem a napelemeket és fojtatom a tetőjavítást. Kb három hetet töltöttem fent a forró tetőn mire eddig eljutottam(egyébként nem gondoltam volna,hogy ennyit haladok,eredetileg tavaly csak az első két sínt akartam feltenni).

2014-07-18
07:25:22
Előzmény: naprakesz #46882#46887
Naprakész, galvanikus listán ón kb= réz --> igen
naprakeszVálasz erre
2014-07-17
14:30:05
Az alusín és az ónozott réz saru megeszi egymást? (földelés)
payagyerekVálasz erre
2014-07-15
21:53:41
Előzmény: Gpeti #46857#46859
Ez a láb, evvel a cseréppel, sok munka. Persze itt most a lábat is "szidom", de legalább nem nekem kellett kijelenteni, így nincs belőle sértődés.
Sokan kérdezték már, hogy a rozsdamentes lábaknak miért áll más szögben a cserép alól kilógó szára, mint a talpa. Hát ezért. A síntartó felületének kell tetősíkban állnia, miáltal a sín is úgy fog állni. (Ne a cserép állásához nézd!)
Persze ha nem lejt 1 síkban a sín a tetővel, az sem gond. Csak akkor kíván 1 kis telepítési trükköt, ha meredekebb a tető.
Amúgy -felfogatáskor- nevetve síkba "csavarja" a panelkeret a sínt.

Ráérsz akkor szintezni, ha minden sor fent van. Úgyis össze fogod síkolni őket, ami nem az lesz, mint amit most annak hiszünk.

Ha elfelejted az összedugdosást, sincs baj, mert akkor rábattyogsz az alsó sor paneljeire, meglazítod a fölsőket és egyenként föltolod.
payagyerekVálasz erre
2014-07-15
20:25:06
Előzmény: Gpeti #46850#46854
"- Mennyire kell a síneket kiszintezni? Nekem most van talán egy centi a teljes 6 méteres hosszon (kicsit hullámos, de a két sín azonos fázisban hullámos). Úgy látom, a panelek eléggé rugalmasak, pár milimétert a saját súlyuk alatt is görbülnek. Gondolom, nem egészséges feszülve felrakni.
- Ezeket a paneleket csak azok a kis szorítóelemek rögzítik? Nincs semmi védelem mondjuk a lecsúszás ellen? Én nyugodtabb lennék, ha legalább az alsó sort valahogy lehetne rögzíteni a sínhez. Csak a szorítókkal a felrakás sem lehet annyira egyszerű, mert a panel mindig csak az egyik oldalán van szorítva.
- Mikor ajánlott elektromosan összecsatlakoztatni?"

Valamennyire érdemes kiszintezni (már amennyit időtálló megoldással tudsz). Sok helyen általános ez. A cserép mintázata becsapja a szemet, miáltal a hibák csak ilyenkor jönnek elő. Persze -idővel- azonnal meglátja az ember és akkor felajánlja az állítható magasságú lábakat (bár drágább).
Bizonyosrészt a panelok relatíve nagy felülete fog majd rajta simítani optikailag.
Ne rakd feszülve.

Csak a vég- és köztesszorítók rögzítik, amúgy tökéletesen, viharállóan.
OFF
Amit én nem érzek biztosnak az a lakkozott Sharp panel, Fischer szerelvényen, aminek a "varia" végszorítója van.
ON
Nem kell külön fúrni, lecsúszás ellen bűvészkedni. Tökéletesen megtartja addig 2db szorító a panel egyik oldalán, míg odarakod a másikat. (Ha állítva rakod!)
Persze vannak műveletgyorsító trükkök, de nálad ezekre nincs szükség (a tetőgből ítélve).

Ha egyedül rakod, akkor 1 sor fölrakása után sorolod őket fölülről alányúlva.
2014-06-19
02:45:53
Előzmény: Gpeti #46656#46668
Én is úgy okoskodtam, hogy a szarufában kell megállnia a csavarnak. Ehhez nekem 200-as csavart kellett használnom, hogy átérje a 3x50mm rátétléceket.

T.
payagyerekVálasz erre
2014-06-16
22:43:29
Előzmény: Gpeti #46656#46657
"Amúgy nem tudom, milyen gyári csavarokat adnak, de én eleve úgy számolok, hogy az ellenlécet átfúrom, és jó hosszú csavarral a szarufába hajtom. Ide megfelel a normál felületkezelt acélcsavar is, szerintem a tető alá nem kell rozsdamentes cucc."

Ezek leginkább 100×8-as, indokolt esetben 120×8-as, A2-es csavarok. A fotón látszik 1 hasonló 100×8-as is, mely csak tűzihorganyzott. (Bár ez utóbbi is lehet, hogy kitart vagy 100 évig.)
Nekik nem muszáj előfúrni, mert vékonyabb szárúak az állványcsavarokhoz képest (mégis erősek).
Ritka esetben kell lécdarabkával trükközni. Általában annyira szélesek a lábak talpai, hogy elérnek a cserepek jó helyeire.

Persze akadnak olyan okádék tetők, melyek tákolásai csak a cserép alatt tűnnek elő. Némelyik ácsnak kitekerném a nyakát. (A tulaj el sem hiszi, mert ő csak a cserépminta optikai hibaelrejtését látja csak.)

payagyerekVálasz erre
2014-06-16
18:48:03
Előzmény: Gpeti #46653#46654
"... átszellőztetett tetőnél (ellenléc van a szarufára szegelve) hogyan kell rögzíteni a tetőkampót? Mert hiába 10 ceni széles a szarufa, arra rá van szegelve egy 5 centi széles léc. Hiába szép széles a kampó, nem tud teljes felületen felfeküdni. Nem tudom, érthető-e a problémám.
És ugye minden szarufánál kell rögzíteni a sínt, nincs okoskodás? (90-95 cm osztású). Mert kaptam olyan ajánlatot is, ahol ezen is spórolnak."

Ez mindig így van. A tetőkampó talpa azért széles, mert sok cserépnél oldalirányban eltolva (jobbra-balra) célszerű lecsavarozni azért, hogy a cserépből minél kisebbet emeljen ki, vagy egyáltalán ki tudjon lógni alóla. (pl. békéscsabai körmei miatt, baramac-félék púpjai, hódfarkú, stb...)

Nem ajánlatos spórolni a lábakon. Hiába veszel igen erős sínt, mely megenged 1-1 láb kihagyást, de épp a normál (átszellőztetett tető) az, ahol nem biztos, hogy kielégítő szélterhelést tud elviselni.
Az ilyen tetőknél az ellenlécen fexik a láb talpa (nem a szarufán). Ha gyakran akarja emelgetni a szélterhelés, akkor nem a sín erőssége lesz a meghatározó teherviselő, hanem a láb az ellenlécen. Előbb-utóbb "összedarálhatja" maga alatt a lécet, miáltal már nem fogja tartani a lábat semmi, csak az a 2 csavar, mellyel felrögzítetted, de már hánykolódni fog a csavarfej alatt. (Szétzúzza a cserepet is. Leszakad a csavarfej.)
Csak a mező közepén tudsz spórolni, de az is alapos megfontolást képezzen. (Egyre gyakoribb a szélsőséges időjárás, viharos szél.)

Ha megfigyeled azt a fotót, melyet nemrég raktam fel a házamról, ott láthatod, hogy az alsó sor fekvő paneljai alatt is minden szarufát lábaztam. Pedig fekvő panelelhelyezésnél inkább felezhető a lábkiosztás.
payagyerekVálasz erre
2014-04-24
22:29:49
Előzmény: takyka #46263#46272
Nem volt semmi, csak néha "színészkedni" kell a kobakkal a búránkon. (Madárszaron és meteoriton kívül nemigazán esik semmi a fejünkre 1 tetőn.)
2014-04-24
20:11:20
Előzmény: payagyerek #46260#46263
Azért így kezdtem, mert számítottam rá, hogy ez lesz a legszarabb. Jobb az ilyenen az elején túlesni...
Mindenesetre köszi a tippet. Lehet, beszoptam volna a középső soroknál. :-)
Látom munkaügyi ellenőrzés volt. :-)

T.
payagyerekVálasz erre
2014-04-24
19:37:49
Előzmény: takyka #46257#46260
Na de kedves Taky bácsi! Mindig a legalsó sínnel kezdünk, mintegy létraként magunk alá. Ekkor a már meglévő alsó sínen vidáman balettozhatunk és még 1 tejesládányi portékát is ráncigálhatunk a tetőn magunkkal.
Ha 2 napelemsor lesz és a 2 sor tartósínjei közt csak 1 cserép marad (alsó sor-fölső sínje és a fölső sor-alsó sínje közt), akkor is mindenképp alulról fölfelé a sínezéssel.

Bramac-ot ne húzd! Rúgd! (elég lesz majd lehúzni)

Neked sem a napelem a célod, hanem a formás vádli, feszes popó. A Norbiféle Réka szemlesütve, szorosan a fal mellett, észrevétlen maradva próbál elkullogni melletted. :-)

Akaszd meg magad, le ne pottyanj!

2014-04-24
17:57:56
Ma felszuszakoltam az első napelemtartó sínt a tetőre.
Ez volt a legmacerásabb, mert a kampók rögzítéséhez a felette lévő kúpcserepet le kellett bontani. A többi már gyorsabban fog menni, csak fel kell majd húzkodni a cserepeket. A sok fel-le mászkálás miatt kivagyok mint liba, de legalább a végére olyan feszes fenekem leszmint Béres Alexandrának. :-)
T.

2013-12-30
10:00:31
Előzmény: payagyerek #44558#44560
Igen erre gondoltam, bár tudtommal van a HILTI-nek egy újabb fejlesztése, képeket raktam be róla. Egy CAD programba (Solid Edge) összeraktam a letöltött modelleket, a képeket arról csináltam. A K2-ről tudom, hogy lehet kapni itt Mo-on, én is jónak tartom az elérhető infók akapján. Arra nem jöttem még rá, hogy a síntartó horgokat milyen sűrűn kell rakni. Tudsz ebben segíteni?
A lényeg, hogy ne horganyzott kivitelű legyen (láttam rokoni körben ilyet, nem tetszett), hanem alu ás korracél páros lehetőleg.

payagyerekVálasz erre
2013-12-29
21:55:11
Előzmény: janman #44548#44558
Bár nem engem kérdeztél, de ha nagyon muszáj beszerezhető. Az egyik komám szolárcége, leányvállalata 1 angol szolárcégnek. Ő hilti-t használ.
Amúgy az igazat megvallva nem jobb, mint mondjuk a K2. Sőt! Én a K2-t jobbszeretem. Engem zavar a hilti-nek az a "beakadós" sínleszorítója.
Erre gondolsz amúgy?: (jobb képem nincs)

2013-12-28
22:15:31
Előzmény: athos #38442#44548
Szia! A Hilti napelemlefogató rendszere kapható itt magyarországon? A Hilti magyar honlapján nincs róla semmi infó, a német honlapon bezzeg annál több...
payagyerekVálasz erre
2013-12-20
08:13:04
Jobb oldalt a felcsavarós "tappancsos" rögzítés a zsindelyen. Bal oldalt (lent a kolik előtt) a műanyag "hólapátos" ferde tartó, belehajigált homokzsákokkal lesúlyozva (sóder). (jobb kép nincs sajna)

payagyerekVálasz erre
2013-12-19
21:06:55
Csúszott. (estére felkerült mind a 116db)

payagyerekVálasz erre
2013-12-17
22:18:29
Korcolt lemezhez rögzítés:

payagyerekVálasz erre
2013-11-20
21:51:17
45kW csatlakozási teljesítmény, 204db panel.
A tető meglehetősen furfangos volt, melyet senki nem látott előre (statikus sem). Ezért jó móka volt 100m hosszon egyenes sorokat rakni.

Eredetileg vasbeton födémpanel attikafallal, melyre valamikor került X centi hőszigetelés és rá "huncut" betonterítés különböző vastagságokban úgy, hogy a csapadékvíz-összefolyók is funkcionáljanak. Legvégül vízszigetelés. Így eltűnt az attikafal. Helyette lett a tetőnek összevissza hullámossága, melyet egyenes vonalra kellett a tartókkal korrigálni úgy, hogy ragasztva kellett a menetes szárakat rögzíteni a furatokba. Persze a tartószerelvény is megérne 1 misét.
Ezek ellenére az esetlegesen látható hullám már korrigálható, cca. 1 órás művelettel az egész felületen.

2013-11-12
14:40:09
A nyár folyamán Németországban ismerőseimet látogattam meg Halle-ban. Pár napelemes fényképet készítettem akkor és most kerültek elő. Az állatkertben érdekes meglepetés ért, ahogy az látszik. A másik kép készültekor pedig eltévedtem, de nem hiába. :-)

payagyerekVálasz erre
2013-10-18
20:44:53
Norbi titok? Futás? Fitnesz? Zumbaa? Izmos vádli, kemény popó? Lóf@szt! :-)
1 nap, 5 ember, 40 panel, a semmi tetején, orkán erejű széllökésekben:

payagyerekVálasz erre
2013-08-23
07:45:50
Előzmény: fusimisi #41928#41940
Na igen. Nem nagyon szokás árnyékos helyre rakni napelemet. :-)
40°-os kánikulában, tűzforró tetőn, nyakig beöltözve (még kesztyű is), mert süt minden. Bár mindennél jobban levetkőznél tangára, de nem teheted, mert akkor bármihez érsz megéget, a pucér testet miszlikbe tépi a teljes testhevederzet, amin lógsz.
Talp-, boka-, vádli-, hátfájdalmak (az egész napos ferde állástól), stb...
Ha eső van, netán tűhegyes meredekségű Lindab tetőn, az külön csemege. :-)

Ajánlott "Norbi titok" csajoknak a feszes popsi, formás vádli elérésére. :-)

Alulról sínezd fölfelé haladva, mert akkor létrát csinálsz magad alá leesés ellen.
fusimisiVálasz erre
2013-08-22
15:30:42
Előzmény: payagyerek #41876#41928
Elkezdtem felpakolni a mezőt a tetőre. Hát mit mondjak elméletben sokkal könnyebb volt kitalálni mindent :) Süt ott fenn a nap, fúj a szél, szorít a heveder!

2013-08-06
09:25:28
Előzmény: dcidci #41601#41610
Köszi a válaszokat mindkettőtöknek!
Megvettem a maradék szarufákra is a 8 db konzolt.
2013-08-05
07:00:46
Előzmény: digium #41597#41601
Én tennék minden szarufára a helyedben.
Biosolar Forum  =>  PV - Napelemes rendszerek  =>  PV - Modulok rögzítéselapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva