English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Komposzt  =>  Szennyvíztisztítólapozz: 1, 2   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-10-22
22:27:12
Előzmény: robert #40763#49421
Tetszik ez az ötlet.

Ha van, egy kb 6m3-es meglévő egyaknás emésztő, amibe belefolyik minden a házból. Ezt a sarkán, egy kb 2x 50 cm széles részen "kiütni" és onnan egy 50cm széles részen elvezetni, múködöképes lehet? 200 liter víz a napi fogyasztás.

-Mekkora terület lehet a minimális a szivárgás felvételére?
-Milyen mélységben kell átvezetni a túlfolyón a vizet?
-A túlfolyo mellé közvetlenül kell beszórni a követ/téglát, hogy ott akkor is átfolyjon a víz, hogyha elzsírosodik?
-Ha jól értem akkor talajszint alatt 30cmtől kezdve van ez a szikkasztó rész, de milyen mélységig?
-Az egészet tele kell szórni kaviccsal, kőtörmelékkel, esetleg terméskővel és az megfogja a zsirt és a nem oldott anyagokat?
-Hogyan kell az átvezetést megcsinálni, hogy a papír és társai ne ússzanak át?
-A túlfolyónak mekkorának kellene lennie?
-Milyen fóliával kell beteríteni az egészet, illetve annak milyen funkciója van?

"Ha téglából csinálod meg, akkor először eltömődik a medence melletti föld, utána kezd működni a rendszer." Ezt nem teljesen értem, kérlek fejtsd ki nekem.

Bocsánat a sok kérdésért, de nagyon foglalkoztat most a téma, hogy ezt ilyen formában csináljuk meg, csak egy részen 50 cm szélesen tudnánk felásni az emésztő mellett, utána kb 1 méterrel odébb meg már ki tudnánk szélesíteni a szikkasztó részt. Felülnézetből rajzolnék egyet, hátha úgy jobban lehet értelmezni amit mondok, mert nem vagyok a fogalmazás nagymestere.

A fekete keret, lenne az emésztő, és abból egy ilyen furcsa alakban tudnám kialakítani a szikkasztó részt. Ez szerinted igy megfelelő lenne?

Köszönöm!

2015-10-20
23:31:03
Sziasztok,

Szeretnék készíteni 3 db ibc tartályból valamilyen szennyvíztisztítót. Már eleve külön csatornavezetéken jön ki a házból a fekete (wc és mosogató) valamint a szürke szennyvíz (mosdó, zuhany, kád). Most csak a fekete szennyvizet szeretném kezelni. Szerintetek milyen aránylag olcsó megoldással lehet összekötni a tartályokat szivárgásmentesen?

Valami ilyesmit szeretnék, csak egyszerűbben:

2015-10-20
06:49:19
Előzmény: tomasz #49400#49406
tomasz,

Amíg nem szippantják ki a ciszternát, addig nem lehet tudni semmi biztosat.

Valószínűleg nem egyszerű foltozgatni, mert idővel elzsírosodhatott, de lehet, hogy egy nagynyomású mosóval ki lehetne annyira tisztítani, hogy egy erős cement-vakolat stabilan megálljon a falán. Az alját elég lenne 5cm híg betonnal elhúzni. Ettől még nem lesz vízhatlan, de ha már mindenhol jó sima, akkor egy mezőgazdasági fóliával ki lehet bélelni.

Ha egyszer bekötik a házat a csatorna-hálózaba, utána esővíz gyűjtésre kiváló lehet a ciszterna.

2015-10-18
19:49:12
Üdv!

Bocsi, robert, lehet rossz helyre írok, kérlek tedd át ha nem ide való. Köszi!

Egy családtagom újonnan vásárolt ingatlanján egyelőre csak betonból készült emésztő van, mert még nincsen csatorna az utcában. Úgy vettük észre, hogy szivárog. Esetleg aki tapasztalt már ilyesmit tudna valami támpontot adni, hogy ezt annak idején hogyan csinálták meg ilyen "szakszerűen" mert ha jól tudom ez régebben bevett szokás volt az építőiparban, hogy megütötték a beton gödröt több helyen, hogy elszivárogjon a víz. Talán 6-8nm-es lehet az egész. Azért érdekel a dolog ennyire, mert azon gondolkoznék, hogy akkor nem építenénk új emésztőt ami nincsen megütve, hanem kiszippantatnánk teljesen az egészet és valahogy utólag újrafalaznánk, vagy járható út lenne esetleg a lyukak eltömítése? Hány helyen üthették meg vajon ezeket a gödröket? Gondolom a "víz" a jó homokos talajban elfolyik néhány lyukon is úgyhogy lehetséges, hogy könnyen ki lehetne javítani? Gondolom maszk viselése is kötelező lenne a művelethez. Vagy esetleg az egész dolog alaptalan és nem baj ha folyik? Az egész 1 aknás ha jól látom.

Válaszotokat előre is köszönöm!
villam64Válasz erre
2013-10-16
07:01:16
Egy új eszköz, ami pusztán napfényből és szennyvízből állít elő hidrogén gázt, fenntartható energiaforrást és hatékonyabb szennyvízkezelést ígér.

www.richpoi.com/cikkek/tudomany/hidrogen-szennyvizbol-kulso-energiaforras-nelkul.html
payagyerekVálasz erre
2013-05-23
20:53:38
Előzmény: robert #40763#40793
Hasonlót fabrikáltam annó én is, ami még működik azóta is. Én függőlegesen lefelé is furkáltam a talajba, mely 110-es furatokat "nagyszemre" szitált sóderrel öntöttem meg.

Bár ezen a septifos dolgot én is gondolkodok.
2013-05-22
14:24:00
Előzmény: plaszlo #40759#40767
egyszer talan regebben.
megprobalom majd megint
2013-05-21
21:51:50
Egy működő ötlet:

Vízzáró betonból, magas talajvízes helyen 10 évet működött szippantás nélkül.

A "sűrűje" nem ülepszik le az aljára, hanem feljön a tetejére és rengeteg piros gilisztát terem a pecásoknak.

Az udvar feltöltéséhez (ez a szivárgó) felhasználtam az építkezésből kimaradt tégla hulladékot. Saccra a szikkasztó ~25m2.

Minden zsír és nem oldott anyag visszamarad a medencében. Az oldottat a vízzel együtt felhasználják a növények és a gyep.
A szikkasztás talajszint alatt 20-30cm-en történik.
Mire a "szürke" víz lejut a talajvízbe, addigra a talajbaktériumok megtisztítják.

Ha téglából csinálod meg, akkor először eltömődik a medence melletti föld, utána kezd működni a rendszer.

Előnye, hogy bármelyik régi, már eltömődött emésztőt át lehet ilyenre alakítani.

Előzetes engedélyt erre sem kapsz...

2013-05-21
11:51:27
Előzmény: zsezse #40752#40759
Zsezse,
a Septifos-t próbáltad? Mi ezt használtuk amíg nem lett csatornázás és egsz jól működött az emésztő. Évente egyszer szívattuk a sűrűjét, a többit a Septifos elintézte.
Sajnos a föld az emésztő elfolyása körül tényleg elzsírosodik és lezárja a szivárgó utakat. Az utolsó évben ki kellett ezen a részen cserélnem a földet, hogy még működjön a csatorna bekötéséig.
Amikor tavaly ősszel rákötöttem a csatornára, a maradék Septifost beleöntöttem mindkét aknába és tavaszra eltűnt minden víz belőle, a sűrűje meg átalakult földszerű, szagtalan valamivé.
2013-05-21
10:26:36
Nem is szabad neki ereszteni (hivatalosan), mert akkor környezetterhelési díjat kell fizetni.
Szikkasztómezőknél javasolják két mező kialakítását, és felváltva üzemeltetni őket féléves rotációban, az alatt "magához tér".
Talán ki lehetne bővíteni egy dréncsöves-kavicságyas szikkasztó árokkal, hogy javuljon a hatásfok

Imhol egy javaslat a megvalósításra:
www.szennyviztisztito.com/files/file/szikkasztomezo.pdf

villam64Válasz erre
2013-05-20
20:47:39
Előzmény: zsezse #40752#40755
Vannak emésztő tisztítók. Ha jól emlékszem v betűvel kezdődik a neve, csak nem ugrik be. Kimossák, szippantják, és fertőtlenítik. Megvan. Woma. www.cylex-tudakozo.hu/woma.html
payagyerekVálasz erre
2013-05-20
20:13:17
Előzmény: zsezse #40752#40754
Sajna valóban elzsírosodik a talaj körülötte! Nálam is.
Annó én 1 szikkasztómedencét csináltam. Mikor ástam mellette (2-3méter), akkor alig bírtam minden egyes ásónyi földet leverni az ásóról. Oda kellett tennem magam mellé 1 nagy farönköt, amin minden ásót le kellett csapnom. 2 ásónyél is eltört, míg megástam a pindurka vermet és az összekötőnek készülő árkot.

Nincs sok 5letem a megoldásra.
2013-05-20
19:52:36
emésztő - emésztő tisztítás

sajnos mifelénk nincs - és nem is várható - csatornázás, minden háznak külön emésztője van.

A mienk két aknás, kb 30 éve épült. Sajnos már nem engedi át úgy a vizet, ahogy kellene.

van-e valakinek tapasztalata az ilyen régi emésztők felújításával?
a szippantósok előszeretettel csak a vizet viszik el, hiába mondom nekik, hogy az aljáról szivjanak.
Arra gondoltam, hogy
1) kiszivattyuzni teljesen, megvarni, amig valamennyire kiszarad es valahogy leereszkedni, es kilapatolni, kivodrozni belole a lerakodott surejet.
ocsmany munka, de talan nyernek valamennyi helyet a viznek.
2) le lehet-e mosni valahogy a falarol a rarakodott zsirt, stb? van-e ertelme?
mindenhol azt mondjak, hogy a talaj is elzsirosodik a kornyezeteben. Ezt nehezen tudom "elkepzelni" mert szerintem a teglan nem megy at a zsir max a viz, masreszrol szerintem ott dolgoznak a talajbakteriumok. nem lattam meg emeszto melletti talajt.

3) letezik-e erre valamilyen vallalkozo, aki referenciaval bir? vagy kar is ilyenben gondolkodjak, hasznaljam amig tudom aztan assak egy masikat?
szocsmarciVálasz erre
2012-04-15
20:04:04
Előzmény: Doki #28461#28464
Ha anaerob a rendszer, akkor gyökérzónásan lehet csak öntözni, ha aerob is, akkor lehet simán is (, vagy akár autómosásra is jó).

Ha csak fürdő vizet vezetsz be, és aerob a rendszer (ez a kisebb, és kompresszor mentes), akkor passzolok arra a kérdésedre, hogy lehet-e locsolni felülről a növényeket. Gyanítom, hogy törvényileg nem.

Itt egy cikk, pont ezzel foglalkozik: www.eautarcie.com/Vizonellato/4.Szennyvizkezeles/c_szurkeviztisztitas.htm
2012-04-15
19:12:12
igen 2-3 kamrásokat néztem én is, sógornak meg van egy membrános levegő befúvója ami az aerob bacikat életben tartják. Csak fürdő vizet vezetek a derítőbe. Vajon ez a víz jó lehet öntözni?
2012-04-15
18:05:52
Előzmény: Doki #28455#28456
Én csak a szürke vizet kezelem, jelenleg csak egykamrás beton ülepítőben baktériummal, de nem túl jók a tapasztalatok. Eddig 2 féle bacit/ enzimet próbáltam. Valószínűleg szükséges lenne még egy buborékoltató is a rendszerbe.

Kiállításokon, itt ott lehet találni, látni, megfogdosni készülékeket, amik komplett rendszert valósítanak meg kompakt kialakításban.
Jövő héten Construma. Ott is mindig kint van 1-2 termék, érdemes kimenni.

Jut eszembe: egy topic-talit lehetne összehozni oda. Én valószínűleg szerdán és csütörtökön is fent leszek.
2012-04-15
18:00:08
Sziasztok túlélők, a kérdésemet itt is elsütöm hátha ti tudtok vmit, vagy van működő biológiai szennyvíztisztítótok? amiben a baktériumok végzik a tisztítást. Ha van tapasztalat szívesen meghallgatom. Köszi, Doki
2012-04-10
11:33:39
Sziasztok, működik valakinél házi szennyvíztisztító? Kis településünkön különösen olcsó a víz, másrészt ivóvízzel nem szívesen locsolok, ezért szeretnék egy biológiai szenyvíztisztitót beüzemelni ami a fürdővizet locsolásra alkalmassá teszi. Van jó 5let ezzel kapcsban?
2011-03-17
09:23:40
Előzmény: morren #12970#12983
Miért tilos? Vízbázis védõidom van, vagy felszín alatti víz szempontjából fokozottan érzékeny terület?
2011-03-16
17:02:30
Előzmény: hargi #12444#12970
Köszönöm a választ! Annyit hozzátennék még, hogy az egyedi szennyvízelhelyezési kislétesítményt vízmérnök tervezõvel kell megterveztetni. A mérnöki kamara honlapján (mmk.hu) lehet keresni település szerint. Mi tovább nem jutottunk, mert településünkön a szikkasztás hatóságilag tilos.
2011-03-03
07:49:21
A jegyző is vízjogi engedélyt ad, ugyanúgy, mint a környezetvédelmi felügyelőség, csak az eljárás egyszerűbb.
A házi szikkasztónak a 72/1996 szerint feltétele, hogy a környéken ne legyen csatornahálózat, amire rá lehetne csatlakozni, a talaj alkalmas legyen a szikkasztásra, a szikkasztás ne veszélyeztesse a talajt, talajvizet, felszíni vizet, és egyéb érdeket se sértsen.
A jegyző hatáskörébe tartozó eljárásokat sajnos nem ismerem, de azt tudom, hogy a gyári berendezések, ha CE jelöléssel, vagy ÉME engedéllyel rendelkeznek, akkor (elvileg) azt a hatásfokot produkálják, ami rájuk van írva. Egyedi berendezésnél viszont a felügyelőségi eljárásban pl. próbaüzemet szoktak előírni vizsgálatokkal, annak igazolására, hogy a berendezés megfelelő. Nem tudom, hogy a jegyző eljárásában ez hogyan működik.
A másik dolog, hogy egy berendezést (még a legegyszerűbb oldómedencét is) méretezni kell, a kezelendő szennyvíz mennyisége (minősége) az elérni kívánt tisztítási hatásfok stb. alapján, nem csak úgy építek egy betonmedencét aztán hajrá
2011-03-02
22:10:21
Kedves eddie és bredpitt!

Hasonló problémával küzdök mint Ti egy éve. Saját kivitelezésű egyedi szennyvíz-elhelyezési kislétesítményt (házi szennyvíztisztítót) szeretnék. Kérlek ha Nektek sikerült azóta az ügymenetet kiderítenetek, esetleg le is zongoráztátok osszátok meg velem.

Köszötettel, Dorka
2009-04-17
17:44:03
Sziasztok - örülök, hogy mást is foglalkoztat a téma, de főleg annak, ha nem kell engedélyeztetett rendszert építeni.
Akkor viszont az érdekelne, hogy hol találom meg a minimális rendszerkövetelményeket, ha én magam készítek tervdoksit. Gondolom nem fogadják el, hogy két vödörbe érkezik az anyag, azt' majd elszivárogtatom :)))
Ha készítek egy hasonló rendszert, mint amit "hivatalos" gyártóktól láttam (én még kiegészíteném náddal benövesztett utólagos tisztítótartálly(ok)al) ki - és mi alapján fogja azt elbírálni? Esetleg ez is benne van a kormányrendeletben?

bredpittVálasz erre
2009-03-03
08:57:04
Szia Pali!

Bocs a késett reakcióért. Megnéztem a rendeleteket. Valóban úgy van ahogyan írtad és ezeket a rendeleket a gyártók is be szokták hivatkozni. De a rendeletben azért az is benne van pl., hogy a jegyző akkor adhatja ki az engedélyt, ha a talaj megfelel a szikkasztásos szennyvízkezelésre. Én még nem csináltam végig ilyen procedúrát (építési engedélyt már igen), így következő az elképzelésem. Megírom a kérelmet kizárólag szövegesen és elküldöm a jegyzőnek, aki alapvetően egy jogi végzettségű személy lévén azonnal lepattintja az építési osztályra, hogy hozzon az ügyben egy határozatot. Itt nyílhat meg a lehetőség a kötözködésre, ha nincs megfelelő dokumentáció a tisztítóról. Ráadásul még meg van spékelve az ügymenet az épület építési engedélyezési eljárásával. Már előre látom hogyan lehet a 60 napból 180 nap az ügy lefolyásából. Az alapvető problémám még mindig az, hogy nem szeretnék 1 millió forintot kifizetni egy ilyen berendezésért miközben a valós műszaki tartalma kb. 200 ezer HUF. Viszont becsületes úton szeretnék építeni egyet amely üzembiztosan működik.

Üdv.:
bredpitt
2009-02-26
19:07:46
Szia bredpitt!
Nem kell engedélyeztetni a háziszenyvíztisztítót.
Telepítéséhez a 340/2004.(XII.22.)Korm.rendelet által módosított 72/1996.(V.22.) Korm.rendelet szerint a jegyző hatósági engedélye szükséges (vízjogi engedély nem szükséges), mivel a szennyvíz mennyisége kevesebb, mint 500 m3/év. (1,4m3/nap)
A 37/2007.(XII.13.)ÖTM rendelet szerint 2008.01.01-től nem szükséges építési engedély.
Biosolar Forum  =>  Komposzt  =>  Szennyvíztisztítólapozz: 1, 2   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva