English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  PROGRAMOK  =>  Szoláris tárolók kapacitása és hővesztesége - Solar Tank Heatloss
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2010-12-18
11:26:18
joevagyok68 kérése:
"A régi változatot jobbnak tartod"
igen

"Miért?"
pufi "tervezésekor" többször nézegettem, hogy mekkora deltaténél> mennyi a pufiból "kinyerhető " energia , könnyen átszámolható volt gáz m3-re.

megadott méretek alapján dobta a felületet, nem kellett számolni :-)

Változtatva (növelve) a szigetelés vastagságát, mutatta a hőveszteség csökkenést (nyereséget)

Visszaraknád?
Köszi :-))

robert:
A régebbi verzió újra elérhető itt:
http://apps.biosolar.hu/tank_heatloss_v1/
2010-09-09
17:27:37
Módosítottam az eredeti programot, így segít elképzelni, hogy a lakók számának és a tároló méretének függvényében milyen hosszú időszakot képes a szolár tároló áthidalni napenergia utánpótlás nélkül.
http://apps.biosolar.hu/tank_heatloss/

Úgy gondoltam, hogy egy feltöltött tároló hőmérséklete 20C fokot csökkenhet ahhoz, ameddig még hasznosítható hőmérsékletű benne a víz. Egyéb ötlet?

2010-09-08
11:52:51
Írok egy kis segédprogramot, ami segít elképzelni, hogy a lakók számának és a tároló méretének függvényében milyen hosszú időszakot képes a szolár tároló áthidalni napenergia utánpótlás nélkül. Úgy gondoltam, hogy egy feltöltött tároló hőmérséklete 20C fokot csökkenhet ahhoz, ameddig még hasznosítható hőmérsékletű benne a víz. Egyéb ötlet?
Néhány próbafutás eredménye:

SZEMELYEK SZAMA = 2
TERFOGAT [m3] = 1
TAROLO KAPACITASA [kWh]= 20.0
NAPI HOVESZTESEG [kWh]= 6.0
NAPI Fogyasztas [kWh] = 4.0
NAPI HOFOKVESZTES [C] = 10.0
ATHIDALHATO NAPOK SZAMA (20C fokos hofokvesztes) = 2.0

SZEMELYEK SZAMA = 4
TERFOGAT [m3] = 1
TAROLO KAPACITASA [kWh]= 20.0
NAPI HOVESZTESEG [kWh]= 6.0
NAPI Fogyasztas [kWh] = 8.0
NAPI HOFOKVESZTES [C] = 14.0
ATHIDALHATO NAPOK SZAMA (20C fokos hofokvesztes) = 1.4

SZEMELYEK SZAMA = 2
TERFOGAT [m3] = 0.3
TAROLO KAPACITASA [kWh]= 6.0
NAPI HOVESZTESEG [kWh]= 2.7
NAPI Fogyasztas [kWh] = 4.0
Tarolo merete tul kicsi, mert egy feltoltes nem fedezi a napi melegviz szuksegletet es a tarolo veszteseget.A tarolo utanfutest igenyel, vagy csokkenteni kell a fogyasztast.
ATHIDALHATO NAPOK SZAMA (20C fokos hofokvesztes) = 0.9
zsbalazsVálasz erre
2009-11-13
18:51:30
Róbert!

Szerencsére megoldódni látszik a termelt energia mérése, mert sikerült állítanom a vezérlőmön (hála Rikének!!!!!!), ma 15 kwh-t termelt 25-ről 63 fokig melegedett ez kb. 240 forint- 1 kg kenyér ára, ma már éhen nem maradok.

üdv. balázs
2009-11-12
20:23:12
zsbalazs,

Egyszerű a kalkuláció:

1 m3 víz 1 C fokkal történő melegítéséhez hozzávetőlegesen 1 kWh energiára van szükség.
Ennek megfelelően a tárol hő V*dT, ahol V a térfogat m3-ben dT a hőmérsékletkülönbség.
V=0.3m3
20-ról 50 fokra - 0.3*30=9 kWh
30-ról 40 fokra - 3 kWh
30-ról 60 fokra - 9 kWh
30-ról 70 fokra - 12 kWh

A felfűtéshez szükséges energia a fűtőkészülék hatásfokától is függ.

Más kérdés a tárolás veszteségének mértéke, ami a hőmérséklettel együtt nő. Tehát a tárolt hőmennyiség az első és a negyedik esetben megegyezik, de a veszteség a negyedik esetben magasabb lesz.
zsbalazsVálasz erre
2009-11-12
18:30:27
Róbert!

Azt meg tudnád saccolni, hogy?

300 literes tartályomon:
20-ról 50 fokra
30-ról 40 fokra
30-ról 60 fokra
30-ról 70 fokra

hány kw-ra lenne szükség?
A kw-ból tudom hogyan gazdálkodjak az energiával.

üdv. balázs
villam64Válasz erre
2009-09-08
15:45:21
Róbert

Igen, gondoltam már rá, hogy venni kéne egy kastélyt.
2009-09-07
20:34:01
villam64,

Ha meg lejjebb akarod venni a fűtést, akkor rádobod a medvebőrt (az szigetel) :)
villam64Válasz erre
2009-09-07
19:10:00
Róbert

Érdekes ötletet adtál. Ha van egy nagy nappalid. A közepébe besüllyeszted a tartályt. ~ 50 cm álljon ki. Körbe pakolod téglával, mint egy kandallót. Valamilyen formát alakítasz ki belőle. Kút, szikla, sétány kőpad, kemence, stb, ki mit szeretne a lakásában látni.
2009-09-06
11:50:31
villam64,

A grafikon jó ötlet, mert szemléletes.

Attól még, hogy nem vagy hajlandó számolni az egyéb veszteségekkel, azok továbbra is rontják a hatásfokot. Bizonyos idő után kialakul a rutin, és egy csomó ökölszabály figyelembe vételével jól meg lehet becsülni a folyamatokat.
Például: ha a napkollektorok hozamának a fele elmegy a veszteségekre (csövek, tároló, stb...), máris felhagyhatsz a tized százalékok lefaragásával.

A napenergia hasznosításában ott van a "művészet", ahol a veszteséget is nyereséggé alakítod. Teszem fel, a tárolót és a csöveket a fűtött térben helyezed el. Ezzel megnyered a veszteséget és egy-két radiátor árát is.

villam64Válasz erre
2009-09-06
10:57:27
Róbert

Természetesen mint már többször megállapítottuk nagyon sok körülmény befolyásolja amit nem lehet figyelembe venni.
Inkább a görbéket javasolnám az újak kedvéért. Lehet hogy nekiállok, és átviszem az eredményeket táblázatkezelőbe, csak egyesével körülményes.
Tehát kirajzolna a program egy grafikont a vastagság függvényében. Egyet a belső hőmérséklet függvényében. Egyet a külső hőmérséklet függvényében, stb. Mondjuk ezeket egymásra másolni. Mi az ideális.
Így elnézve 20-22 cm szigetelés esetén alig lesz veszteség, mert a fűtés előbb elviszi. A veszteség a fele harmada lesz a tartályon, mert a fűtés elviszi közben.
A bemenő csövek nehéz eset. Nem vagyok hajlandó velük számolgatni. Szükséges rossz.
2009-09-06
09:34:29
villam64,

Kösz a hibajelentést. Javítottam, szigetelés nélkül is adja az eredményt.

Ez az applikáció nem a lehűlési görbével számol, mert feltételezi, hogy a hőveszteséget valamilyen hőforrás visszapótolja. Ez a kombi tartályos rendszer miatt készült így. Értem én, hogy a több tartályos kapcsolás - mint a tied - a "magára hagyott tartály" számítást is igényelné, evvel ki kell egészíteni a programot.

A hozzávezetések, a tartály alátámasztása és víz hőtágulása jelentős többletveszteséget okoz (a többlet a számított értéket is meghaladhatja). Ezt csak a helyi adottságok ismeretében lehetne becsülni.
villam64Válasz erre
2009-09-06
06:27:46
Róbert

A hőveszteség, napi veszteség számításában van-e korrekció a görbe nem lineáris jellege miatt?

http://apps.biosolar.hu/tank_heatloss/?tamb=0&ttop=80&tbot=80&tmin=40&h=2.1&d=1.1&w=0.05&lam=0.04
http://apps.biosolar.hu/tank_heatloss/?tamb=0&ttop=79&tbot=79&tmin=40&h=2.1&d=1.1&w=0.05&lam=0.04

4 óra alatt csökken 1 °C-ot , akkor a következő 4 órában kisebb lesz a veszteség. Az utána következő 4 órában még kisebb, és így tovább.

Meg nem hajlandó szigeteletlen tárolót számolni, pedig kíváncsi lettem volna.

http://apps.biosolar.hu/tank_heatloss/?tamb=0&ttop=79&tbot=79&tmin=40&h=2.1&d=1.1&w=0.0&lam=0.04

http://apps.biosolar.hu/tank_heatloss/?tamb=0&ttop=79&tbot=79&tmin=40&h=2.1&d=1.1&w=0.001&lam=0.05

Mondjuk rajzolhatna a program a szigetelés vastagságának változásából adódó veszteségre. ő csökkentené és növelné 0-200 % között, ne én bíbelődjek vele.
2009-02-19
14:57:27

Szoláris tárolók kapacitása és hővesztesége - Solar Tank Heatloss

Hengeres tárolók méretét a magasság és átmérő (height, diameter) beításával adjuk meg.
A tárolt víz átlagos hőmérséklete a tartály legmagasabb és lagalacsonyabb pontján (Tank Temperature Top, Tank Temperature Bottom)
A legalacsonyabb hőmérsékletű víz, ami még hasznosítható (Tank Minimum Temperature)
A tartály környezetének hőmérséklete (Ambient Temperature)
A szigeteés vastagsága (Width of thermal insulation)
A szigetelőanyag hőátbocsátási tényezője (Thermal Resistance)

A tartály kerülete (Circumference of cylindrical tank)
A tartály felülete (Surface)
A tartály térfogata (Volume)
A tartály hőkapacitása (Storage Capacity)
A tartály folyamatos hővesztése (Performance)
A hőveszteség napi értéke (Daily energy loss)
Biosolar Forum  =>  PROGRAMOK  =>  Szoláris tárolók kapacitása és hővesztesége - Solar Tank Heatloss
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva