English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Építés  =>  Tetőszerkezet
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2015-04-19
19:02:51
sziasztok
kis segitseget szeretnek kerni.
szuleimnel ledobtuk a tetohejazatot, mert regi hodfarku cserepezes volt es elegge megviselt volt mar, beazott tobb helyen, illetve megrohadtak a lecek is alatta.
a szerkezet 35 eve epult, mar akkor is bontott anyagokbol. nemelyik gerenda hajlott, vagy repedt. 7 meteres szarufakrol van szo.

milyen megoldast ajanlanatok ezek megerositesere?
eleg melleutni egy pallot nehany komolyabb szeggel?
vagy inkabb csereljem ki az egeszet ujra?
nincs most keznel kep a helyszinrol, de mik a bevett megoldasok ilyenkor?

UPDATE
vegulis az a dontes szuletett, hogy minden gerenda melle utunk egy 5x15-os padlot 50 centinkent hozzarogzitve.
2014-01-29
17:28:22
### 444tibi mondta:
T. fórumlakók.
Adott (remélem, meglesz tavasszal) egy 6,5X10 méteres fa szerkezetű
épület, vagyis a vázszerkezet.
Beton alap, méterenként 10X10 tartók, a kiosztás nem pont ennyi, de ez most nem számít. A felső részen körbefutó 10X10 faanyag, mint egy szelemen.
Amolyan könnyúszerkezetes ház mintájára készülne, a tető pedig..na itt a gondom.
Nyeregtető nem jó, olyasmi lapostető kellene, ami elöl nulla magas, hátul pedig 0,5-0,8 méter magas. Kis lejtésű lapostető.
Hogyan tudnám a 6,5 métert áthidalni legköltséghatékonyabban?
10X15 szarufa horror árban van, kéne belőle vagy 16-17 darab, és még így is behasasodhat évek múltán.
Kértem árajánlatot szeglemezes tartóra, majdnem eldobtam az agyam, 1, azaz egy darab 44ezer forint lenne, tehát felejtós.
Erre a problémára keresnék megoldást, ötleteket.

Köszi előre is.

### barbot mondta:
Szia!
Ilyen fesztávnál és ilyen dőlésszöggel én nem használnék 10x10-es stafnit. Ugyan meg lehet csinálni, de a merevítők, és a gyakorlatilag duplázott szarufák rengeteg anyagot felvennének, nehézkesnek látszana.
A fát nagyon szeretem, de inkább zártszelvényt használnék.
Illetve használhatsz stafnit is, ha zártszelvényből hegesztesz 2 hosszanti tartógerendát, mert akkor a 10x10-es stafnik 2 méterenként alá lesznek támasztva.
Nem tudom, mekkora havak szoktak lenni arrafele, de a 10x10-es koszorúfa is gyenge lesz, ha nem támasztod alá méterenként.

### 444tibi mondta:
1méter25centinként lenne láb, az osb oldalfalak ezt az osztást adják.
62,5 centinként nem akarnám, az nagyon sok láb lenne.

### barbot mondta:
Akkor ebben az esetben az osb lapnak is teherhordó szerepe lesz, illetve hasasodhat. Tervezz be a lábak közé egy átlós kötést, vagy hónaljkötést.

### 444tibi mondta:
Barbot,
és a középső vasanyag, mi legyen, statikában nem vagyok túl jó..

### barbot mondta:
Szia!
Én sem vagyok statikus. :-) Viszont a képen látható daruváz-féle szerkezetre gondoltam. Ehhez valószínűleg elég lenne a 20x20-as zártszelvény. A háromszög profilt egyik lapjával az oldalfalakra fektetve a fekvő lappal szemben levő él tartaná/támasztaná a stafnikat. A két végéhez valami erősebb oszlop kell (ehhez ideális pl. az akácfa), és egy fémes szakit megkérdezni, hogy milyen méret legyen, és kell-e középen alátámasztani, vagy sem.
Amit viszont feltétlenül meg kell csinálni, az a fenyő tartószerkezet elszigetelése a földtől, betontól. Ezt legegyszerűbben fém oszloptalpal tudod megcsinálni. ( www.agrogarden.hu/index.php?listproduct&mid=5&ptid=105, www.cspluszcs.hu/hu/termekek/oszloptarto_lab_fuggolegesen_allithato_kromatozott_felulettel )
Ha nincs gyakorlatod, akkor a drágább állítható talpat ajánlom, azzal- ha lesz 1-2 cm magasságbeli különbség,- könnyen tudsz múdosítani a magasságon, csak betonozáskor a csavart állítsd be középre (csak el kell játszadozni egy villáskulcsal). Talpgerendának a legjobb tölgy vagy akác lenne, arra aztán mehet a fenyő.
Egy jó ácsszerkezetben nincs mit keresnie ácskapocsnak, szegnek, fém összekötőnek, de a 10x10-es stafni elég vékony, inkább használj fém összekötő elemeket, a burkoláshoz használt osb, és az átlós merevítések még sokat segítenek. (pl. www.cspluszcs.hu/hu/termekek/sarok_osszekoto_lemez_galvanizalt_felulettel_tobb_mint_20_fele_meretben).

Egy jó link a faépítéshez:
www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/faepites-faepites/ch21s05.html

### medig mondta:
444tibi,

"Hogyan tudnám a 6,5 métert áthidalni legköltséghatékonyabban?
10X15 szarufa horror árban van, kéne belőle vagy 16-17 darab, és még így is behasasodhat évek múltán."

A legfontosabb, hogy biztonságos szerkezetet csinálj, nem a költséghatékonyság.

10x15 alá nem érdemes menni. Nálam a kocsibeállónál, 5,5m szélesseg van áthidalva, és detto 10x15 gerenda, 90cm-enként, és még meg van fejelve élére állított 10-es padlóval, 80cm-enként álványcsavarral lecsavarozva. Gerenda padló között lambéria. Fedés osb ill. bitumenes vastaglemez leolvasztva. Lejtés kb. 5cm/m. Jól müködik.

Gerendáknál inkább számít a magasság mint a szélesség. 10x15-nél, pl. jobb a 7.5x20 csak nehezebb beszerezni. de 6 m felett minden jó faanyagot nehéz beszerezni.

Ilyen lapostetőnél a hóteherre is fokozottan számítani lehet...

Ha nem vagy biztos magadban, inkább konzultálj egy áccsal, biztos tud hasznos tanácsokat adni egy sör mellett.

Csak pár ötlet. Hátha segít (Nem vagyok sem statikus, sem pedig ács... de már volt dolgom faszerkezetépítéssel.)

### 444tibi mondta:
Medig, Barbot.
Próbáltam megrajzolni a szerkezetet, kicsit kisebb lett az eredetileg leírtnál,
remélem érthető lesz a rajz.

A zöldek a szarufák, enyhe lejtéssel, középen a vasszerkezetre támaszkodnak,
így 2,8 méterre csökken a faszerkezettel áthidalandó táv, ezt még talán
5X10 es keresztmetszetű faanyag is elbírná.
Találtam 7,5X12es anyagot, jó árban, ez elég lenne?

A kékkel rajzolt vas tartóra kérnék valami közelítő saccolást,
én U, vagy I profilban gondolkodtam. Az áthidalandó táv a vasszerkezettel 2X4,3 méter lenne, középen alá tudom támasztani. Ha nagyon szükséges, 2 lábat is tehetek alá, így 2,91 méterre csökkenne a táv. De inkább maradnék a középen 1 alátámasztás mellett.
Viszont, a tető, és a hóteher felét tartaná a vasszekezet, ezért nem tudom, milyen vastagságú acélgerenda kellene.

### plaszlo mondta:
444tibi,
Barbot nagyon jó anyagot linkelt be, itt megtaláltam azt a tartószerkezetet, amire gondoltam, mint megoldási lehetőség:

www.tankonyvtar.hu/hu/tartalom/tkt/faepites-faepites/ch25s04.html

### 444tibi mondta:
Köszi,
lassan kialakul a fejemben a végső terv,
nem fog összedőlni, remélem ha kész lesz.
Marad a középső vasszerkezet alátámasztásnak, a többi pedig fa
szerkezet lesz.

### zsezse mondta:
sziasztok
kis segitseget szeretnek kerni.
szuleimnel ledobtuk a tetohejazatot, mert regi hodfarku cserepezes volt es elegge megviselt volt mar, beazott tobb helyen, illetve megrohadtak a lecek is alatta.
a szerkezet 35 eve epult, mar akkor is bontott anyagokbol. nemelyik gerenda hajlott, vagy repedt. 7 meteres szarufakrol van szo.

milyen megoldast ajanlanatok ezek megerositesere?
eleg melleutni egy pallot nehany komolyabb szeggel?
vagy inkabb csereljem ki az egeszet ujra?
nincs most keznel kep a helyszinrol, de mik a bevett megoldasok ilyenkor?

UPDATE
vegulis az a dontes szuletett, hogy minden gerenda melle utunk egy 5x15-os padlot 50 centinkent hozzarogzitve.

### 444tibi mondta:
Megszuletett a megoldas,
sikerult 10x15 gerendat szereznem, igaz nem uj, bontott, de nagyon jo allapotu,
es jo arban volt. 35000 kobmetere.
A fesztav 5,65 meterre csokkent, az osztas 55centi.
A kivitelezes folyamatban, par heten belul szeretnem teto ala hozni az epuletet.
Igy nem kell a kozepso alatamasztas sem, valoban utba lett volna lab.

2009-01-21
00:08:22
### zsezse mondta:

A gondom a kovetkezo. a Hazunk tetoszerkezete fembol keszult, hasonlo mint a lenti kepen lathato szerkezet.
sikpala van rajta, kb 200nm osszterulettel.
az evek soran azonban ez az onhordo szerkezet megrogyott egy kicsit, es eleg szepen behajlott.
tervezem, hogy a pala tetot lecserelem mondjuk zsindelyre, mert hogy az szebb es talan jobban vizzaro (a mostani teto itt ott amott beazik nagy esoknel:( )
ehhez gondolom ki kellene hozni sikba a tetoszerkezetet. hogyan lenne erdemes nekifogni?
arra gondoltam, hogy egy emelovel megemelnem a tetot belulrol es egy kereszt rudat heggesztenek a szemkozti "szaruvasak" koze.

az is megfordult a fejemben, hogy mindket oldalra beheggesztek egy erosebb vasat merolegesen a gerendakra, ezzel egyszerre tudom emelni a tetot.
C verzio, hogy igy hagyom, es majd csak a tetolecek ala pakolok, hogy kihozzam a sikot.

csinalt mar valaki hasonlot?

### akos mondta:
szevasztok ÜDV mindenkinek,örömmel olvasom témáitokat.Végre én is beléptem.
szerintem atetődön ne cseréld le a palát,csak fóliáz alá.Olcsóbb megoldás a "fogópáros"megerősítés(kevesebb anyag).Zsindely a legdrágább ck:4-5ezer/m2.

### zsezse mondta:
Szia

a fogoparos megoldas alatt mit ertesz?

zsindely anyagkoltseget kb igy szamoltam:
1500 Ft/nm zsindely
osb lap ~1000 Ft
alatet lemez ~300Ft

igy 2800 Ft/nm-re jott ki az anyagar.

neztem gerard lemezt, ott kb 1.5x ennyi a lemez negyzetmeter ara, es ujra kell leceznem az egeszet.

ha csak alafoliazok a palanak, akkor be fog rohadni a tetoszerkezetem, hiszen a lecek vizet fognak kapni, illetve ne mis tudom megcsinalni teljesen, hiszen a tetoter mar be van epitve.

### akos mondta:
Szia Zsezse
A szemben lévő "szarufákat"(vasakat)vízszintesen összekötöd,fánál dupla gerendával szokták ez a fogópár.Ha sima palád van azt lehet festeni,én hullámpalát festettem Adhezor-al évekig virított,lehet színezni is a sima fehér festéket (PRÓBA!!!!!).Üdv.

### zsezse mondta:
Akos,

koszi, most mar ertem, mire gondolsz.
a terv valami hasonlo volt.

a kerdes tovabbra is aktualis:

hogyan/ mivel feszitsem ki a tetoszerkezetet, hogy ujra sikban legyen?
vagy egyszeruen rakjak ra fogoparokat vasbol, es a gorbe szarufakra pakoljak annyi lecet, hogy sikban legyen a teto?

### akos mondta:
Zsezse
A fogóvas végeit "u" alakúra alakítsd(szaruvas szerint) egyik végét csavarozd,úgy hogy le-fel csuklani tudjon,a másik végét olaj emelővel emeld.
VIGYÁZZ! balesetveszélyes, nehogy kiforduljon oldalra.Én így próbálnám meg.A kivánatos szintnél
oldalról fúrd át és csavarozd,esetleg utána hegeszd meg.

### epitomester mondta:
Zsezse!
Az olaj emelős módszer jó, legutóbb kilenc társasház tetőszerkezetét nyomattuk ezzel a módszerrel vissza,minden egyes szarufáját és élszaruját, bramac cserép volt rajta.Sima auto emelő krokodillal.Ahogy kinyomod síkba, lábat alá(pl zárt szelvény), ezt be hegeszteni(gerenda láb is jó csavarozva).Minden egyes szarufát külön külön. A lábak alatt teherhordó szerkezet kell hogy legyen!!!! Vagy gerenda, vagy gerendákat áthidaló talp, vagy vasalt beton. Mikor kész vagy célszerü bele a fogópár" is, ami jelen esetben nem kell hogy pár legyen.Kivülről hiába riktolod ki, később ugyanigy ereszkedhet, főleg ha megterheled plusz OSB-vel meg zsindellyel. Ha megerősited sik marad, a legegyszerübb legolcsóbb a pala helyett a szines trapéz lemez, ez mehet rá a régi lécre is ha egészséges.Ez a legolcsóbb, bár nem a legszebb. Palát mindenképpen levenném. Trapéz lemez helyett cserepes lemez, bár ehhez át kell léceni, ez sokkal szebb és ez is olcsóbb a zsindelynél.

Biosolar Forum  =>  Építés  =>  Tetőszerkezet
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva