English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Rendszer rajzok  =>  Villam64 rendszerlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-03-31
11:30:00
Előzmény: villam64 #39987#39997
villam:
ezt nem értem???
Mit akarsz ezzel mondani?

A puffer keveredésének oka van, meg annak is, hogy van ezzel ellentétes tapasztalat. Én az okát keresem, meg azt, hogy mivel lehet kivédeni.
2013-03-31
09:58:14
Előzmény: villam64 #39990#39994
"Amit írtál, az csak álom marad sokak számára."
De ha meg abba az irányba álmodoznak, amit te mondasz, akkor lehet tévúton jérnak !
Mert hát ugye mi is lenne az első ?
Leírtad !
" kell csökkentenem a lakás hőigényét,"
Hőszigetelést még hitelből is megérné felrakatni ! A régi tömör tégla-B30 falakra felrakott 12-15cm, már 5-6 év alatt megtérül(ne).
Mert azoknál vígan van éves szinten 3000-3500-4000m3 gázfogyasztás.

Az olyan házakba meg, ahol kell a 70 fokos előremenő, nem igazán van értelme puffert rakni !

lehet néhány kérdésem ?
" Én magamból indulok ki. Nálam sincs."
Miért nincs ? Indok ?

"Van, amikor valóban azért veszik a puffert, hogy a kazán hőjét elvezessék,Nálam ez sem igaz."
Akkor meg miért van puffer ?

"kétszer ekkora teljesítményű kazán kellene."
Mekkora a ház hőigénye ? (leghidegebb napokon, egy nap alatt csak gázzal mennyi fogy ?)

" Mert elsődleges a lakás minél gyorsabb felfűtése."
Ez is a "pufferelés alapelveinek "mond ellent ! Mert ha már rak az ember, akkor akkora puffert érdemes rakni, hogy azzal áthidald a 2 begyuttás közötti időszakot ! Akkor meg nem lehet annyira hideg a lakás !

És, hogy a végén valamiben egyezzünk is
"Nekem ez lett a hobbim."
Nkem IS ! :-))
villam64Válasz erre
2013-03-31
06:25:56
Előzmény: dejoe #39989#39990
Ha megfigyeled, akkor komplett tervezés nagyon kevés van. Nem jóléti államban élünk. Az emberek jelentős része barkácsol, abból amije van. Nekem is régebbi a kazánom. Később kezdtem összeszedegetni, gondolkodni róla. És nem vagyok egyedül. A keverőszelep sem általános szerintem a fűtőkörben. Én magamból indulok ki. Nálam sincs. Mert elsődleges a lakás minél gyorsabb felfűtése. Ezt könnyebben elérem 70 fokos vízzel. Sokan most állnak át, barkácsolgatják össze rendszerüket. Adj nekik pénzt, hogy terveztessék meg, építessék meg, és még az sem garancia a jó működésre. Ezért, meg a saját szórakoztatásomra variálok, mozgatom az agyam mindenféle újabb variáción, és keresgélve abban is a hiba lehetőségeket. Nekem ez lett a hobbim.
Van, amikor valóban azért veszik a puffert, hogy a kazán hőjét elvezessék. Nálam ez sem igaz. Tavaly a pótlólagos hőszigetelés előtt, egész nap tüzelgettem a 24 kW-os kazánban. A 24 kW-os gázkazán vígan el van a 24 óra alatt magában. A vegyes nem. Amikor lecseréltem a kilyukadt vegyesemet, még fogalmam sem volt azokról az okos dolgokról, információkról, amiket itt gyűjtögetek néhány éve. Fogalmam sem volt, hogy kétszer ekkora teljesítményű kazán kellene. Még a puffer vásárlásakor sem. A puffert azért vettem, hogy két fűtés közötti időt áthidaljam. Az is igaz, hogy a tűz fojtásának időszaka így majd megszűnik. De ehhez, még tovább kell csökkentenem a lakás hőigényét, vagy egy 300e-500e ft-os másik kazánt kellene venni. Vagy e mellé sorosíthatóan egy másik 24 kW-os kazánt. Akkor lenne elég néhány óra tüzelés. Ki várhatja el egy vegyes kazán tulajdonostól, hogy egész nap ott tébláboljon a kazán körül.
Amit írtál, az csak álom marad sokak számára.
2013-03-31
00:13:06
Előzmény: villam64 #39980#39989
"Tehát már többször leírtam,"
Már megbocsáss...de ez nem látszik meggyőzhetetlen érvnek ! :-))

Én csak azért értetlenkedem, mert....és ezt már és IS "többször leírtam":-)
- azért rakunk puffert mert a kazán teljesítménye NAGYobb mint a ház pillanatnyi hőigénye
- a legtöbb esetben úgy van "beállítva" a tömegáram, hogy a pufferkörinek nagyobb a tömegárama, a fűtőkörinek meg kisebb.
Arról nem is beszélve, ha okos szivattyú (Gr alpha2 ) van a fűtőkörben.

-Az meg azért eléggé elbacott rendszer, amikor ha megy a puffertöltés, ÉS közben a ház IS kér meleget, akkor a fűtőkör "elszipkázza" az összes meleget, amit a kazán gyárt . tehát a háznak akkora a hőigénye, amekkora a kazán pillanatnyi teljesítménye..

-Arról nem is beszélve, hogy a fűtőkörben majd mindíg van keverőszelep, ami jóval alacsonyabb hőmérsékletre van állítva, mint a kazán előremenő hőmérséklete.
tehát már az, vagy az IS behatárolja a fútókörbe menő víz mennyiségét.

Nem ?

"Az alulra a hidegebb közegbe bevezetett langyos-meleg felkavarja az egész tartályt."
Ez pedig elő sem fordulhat, ha elfogadjuk azt, amit feljebb írtam !
Mert abban az esetben a pufferbe NEM megy vissza víz, csak onnan a kazán felé ! Hisz annak a körnek nagyobb a tömegárama !

villam64Válasz erre
2013-03-30
22:12:21
Előzmény: grano #39986#39987
Akkor tehát a modellezgetésből látod, hogy a vevőnek nem mondhatod, ő nem tud tüzelni, amikor a kapcsolás a hibás. Látod, hogy függ a kazán teljesítményétől, a ház hőigényétől, a szivattyú fokozatoktól. Inkább bonyolultabb, de több változó értéknek feleljen meg.
2013-03-30
21:34:53
Előzmény: villam64 #39980#39986
villam:
szerintem nem a kazánvédő szelep nyitottsága/zártsága a kulcs.
Próbálom modellezgetni mekkora fűtési igény, mekkora előremenő, mekkora hőfoklépcső mekkora térfogatáramot jelent.
Bizonyos szinteken komoly, 1,5-2 m3/h adódik, ami valóban megforgathatja a puffert. A kérdés inkább az, hogy tényleg kell e nagy tömegáram alacsony hőfoklépcső mellett a fűtési részben?

villam64Válasz erre
2013-03-30
18:18:26
Előzmény: dejoe #39978#39980
Már sokan megbuktak azzal, hogy azt hiszik a kazánvédő keverőszelep teljesen nyitva van. Már leírtam néhányszor, hogy a fűtés során a kazánvédő keverőszelep 0-100 % között van nyitva a fűtőkőr felé. Attól függően, hogy milyen teljesítménnyel dolgozik a kazán. Ezt Andrea, meg más esetében is tárgyaltuk. Írjam le újból, hogy hullámzik a kazán teljesítménye a fűtés folyamán? Ehhez kalkulálj. A forró és a hideg között van rétegződés. Az alulra a hidegebb közegbe bevezetett langyos-meleg felkavarja az egész tartályt. Meg a fűtés indításakor szintén nincs teljesen nyitva a kazánvédő szelep. Tehát már többször leírtam, hogy hozzákeveri a kazánhoz a még hideg tartály vizét, lassítva a lakás felfűtését. És méretezhetetlenül keveri hozzá.
2013-03-30
16:26:47
Előzmény: villam64 #39977#39978
Nem értem !
Hogyan szívhatna onnan ?
Eddig szívott ?
Ha a vegyestől jön 65fok+Dt, ami lehet vagy 70-75 fokos előre , és a fűtőkör felé 45 fokos víz megy, akkor ez hogyan lehetséges ?
Mer amúgy is mivel keverné fel a rétegződést ?
Max szív a tetejéből meleget, alul megy bele hideg, és a meleg réteg felfelé halad...
Nem ?
villam64Válasz erre
2013-03-30
13:04:44
Előzmény: dejoe #39976#39977
Az a Grano-féle megoldás. A (van egy szabályozható kapilláris thermofejem) feladata, hogy amikor megy a vegyes kazán, akkor lezárja a puffert visszafelé, nehogy a M2 szivattyú a pufferből szívjon, és összekeverje a rétegződést. Amikor vegyes leállt, akkor ez a fej nyit, és engedi M2-őt a pufferből dolgozni. Ezen bekötés feladata, hogy kiküszöbölje a szivattyúk szabályozgatását. Nem kényes a fokozatokra. Persze működik a jelenlegi bekötésem, de ha padlófűtést megépítem, akkor nem akarok a hajópadló alá 70 °C-os vizet beengedni.
2013-03-30
12:54:13
Előzmény: villam64 #39975#39976
És ennek mi is az értelme ? :-)
Mármint annak a puffer felett lévő kapilláris valaminek..
villam64Válasz erre
2013-03-30
12:48:15
Újabb bekötés jutott eszembe.

villam64Válasz erre
2012-11-10
21:08:50
Előzmény: grano #35302#35304
Nekem R462L2 van de az új kötés miatt leszereltem. Ez merülő hüvelyes. Egy csapot kell még venni a fejhez pluszba, amilyet a radiátor thermo fejhez adnak, ugyan az.
Bocs ez az új rendszer egy kis módosítással.

1. Bocs, az már megszűnt. A kollektor azonos csövön volt a fűtés rendszeren. Ez a keverőszelep egy bizonyos hőfoknál kezdte a hmv-t hozzákeverni, megakadályozva a ki-be kapcsolgatását a szolár szivattyúnak.
2. Hidegen kv1-kv2 meleg ága nyitva van, ez a kazánvédő. Melegszik a kazán, megindul a fűtés a lakás felé, a kv1 szabályoz a lakás visszatérővel. Melegszik a lakás felől a visszatérő. Egyre kevésbé tudja kv1 a hőfokot tartani, melegebbet továbbít. A kv2 is bekapcsolódik a szabályzásba a második fokozatként a puffert adagolva hozzá. Nálam mindenhol thermo fej van, csak a hmv hőcserélője van, de az nem tudja lezárt radiátoroknál elvezetni a hőt.
3. Nincs letiltás. Ezért tanultam meg a káromon az - alap bekötés - hibáját, régebben más régebbi bekötést alkalmazva. R2 rá tudja jelenleg indítani a gázkazánt vegyessel fűtés közben. Majd javítom a kapcsolást, hogy ne forduljon elő. A szigetelés is sokat segít ebben. Most a kazán után a lakás is hamar felmelegszik, ezért ktöredéke most már az ütközés veszélye. Ami csak a fűtés kezdeti stádiumában szólhat bele. Ezért mondtam, hogy a lakás hőigénye is sokat számít.
4. ksz2 a kollektort védi, meg a hmv-t. 60 °C hmv-től visszatérőnél hozzákeveri a puffert másod tárolónak, védve a magas kollektor körtől. 60-70 °C között nekem elég a hmv. Ezt állítja be.
2012-11-10
20:07:09
Előzmény: villam64 #35267#35302
villam
ez a kapilláros termofejes csap micsoda? ami nálad nyitja a hmv tartályban a felső hőcserélő körét?
Mert ha egyszerűbb/olcsóbb mint egy motoros szelep akkor vivát.
Kíváncsi lennék sándor mit szol ehhez a kialakításhoz.

----rajzodhoz
1. Miért az a kialakítás a HMV-dnél? A felső kört tegyük fel, hogy értem. De az alsó az "önmagába visszatérő ferde egyenes" a termokeverőszeleppel az feladta a leckét, nem lelek rá érdemi magyarázatot.
2.a kv1-kv2 továbbra sem tiszta, mindössze annyit sejtek, hogy a pufferkört akarja valami logika mentén kizárni addíg, amíg a visszatérő hőmérséklete alacsony.
3. sz3 nekem lóg a levegőben. Azt látom, hogy R2 választ gázkazán és SZ3 között, de csak akkor ha SZ2 nemmegy? Vagy a T5 jeladó az alap?
4. nekem úgy tűnik, mint a visszatérő a szolárkör előremenőjében végződne KSZ2 által. Nem követtem bevallom a kollektorost annyira, hogy ezt megértsem.

villam64Válasz erre
2012-11-09
21:43:34
Előzmény: grano #35258#35267
Így is meg lehet oldani szerintem.
És vigyük tovább. A mágneses szelep helyére egy kapilláris thermofejes csapot tenni. Az érzékelő a kazántól eljövő csövön lenne. A beállított értékig nyitva, afölött zárt a csap.
2012-11-09
15:56:04
Előzmény: villam64 #35237#35258
villam:
sokat segítettél, nagyon jók a felvetett kérdések.
A relék miatt kicsit nehézkes most áttekinteni számomra, de sok minden már kezd tisztulni számomra. (Csak a nejem dolgozik ezerrel a közös gépünkön így keveset férek hozzá).
Viszont egy picit újra rajzoltam a szakszeres rajzot, illetve egy részletét a Te kérdéseid,felvetéseid, illetve sándor néhány gondolata alapján.
A szakszeres rajzon csak a puffer bemenetét szabnám át egy visszacsapó szeleppel, ami meggátolná h az előremenőből vissza lehessen szedni. Befelé igen ki nem.
De lenne egy másik bemenője is a puffernek amin egy elektromos szelep csücsül és zárva van ha a kazán kilépőn lévő csőtermosztát kinyit.
Kinyit ha nincs kazán fűtés ergo mehet a pufferről vissza az előremenőbe.

villam64Válasz erre
2012-11-08
23:33:08
Előzmény: grano #35214#35237
Próbálom alkoholos befolyásoltság után újra elmondani a működést.
1. Változó a fűtés folyamán a kazánvédő szelep nyitottsági állapota, ezzel együtt változó a kazán felől a tömegáram.
2. Ezzel nem tudod arányosan változtatni a fűtés köri szivattyú tömegáramát.
3. Változó a felhasználó kazán teljesítménye.
4. Változó a felhasználó puffere.
5. Változó a felhasználó lakásának hőigénye.
6. A beépített keverőszelep a lakás felé, már fojtásként működik, mert csak egy részét engedi a kazán felől érkező hőt át, a többit a pufferre nyomja.
- Ezek alapján kellene rendszert tervezned.
- Egyetlen változót sem hagyhatsz ki, hogy a felhasználó majd állítgat ide-oda. Ez tervezési hiba.
Itt a saját rendszer rajzom, amit most használok. Egy kis elmélkedésre. Fűtésre csak a kazán szivattyút használom. A kazánvédő keverőszelepek 60 °C visszatérőig nem engednek a pufferhez nyúlni.

Az új bekötés.

Ez nem az első verzió. Az a szakszerhez állt közel. Ez a tapasztalt igény nem megfelelősség miatt fejlődött. Hogy minél automatikusabban működjön. Én csak begyújtok és tüzelek. De a most tanult termikus elfolyó, és automata feltöltő, még tovább bonyolítja jövőre.
A kérdésekben és panaszokban a szakszeres alap kapcsolás miatt benne van a változtatás igénye. Én ezt próbálom logikailag értelmezni.
Nem minden esetben rossz az alapkapcsolás. De csak alap! Az építkezéshez!

A két kazánvédő más Sándornál, és más nálam, de bekerült a rendszerünkbe. Nézd át, kérdésed van megbeszéljük.

Írod Gyurinál a fojtást. A házon a szigetelés is fojtás a lakás hőigénye szempontjából. A szivattyú csappal történő fojtását ellenzem, inkább a szivattyút teljesítményét kell csökkenteni. De leírtam, hogy miért nehéz. Könnyebb szétválasztani a fűtést és a puffer feltöltést.

A 30 vagy 50 fok mellékes, mindenféleképp keverés történik valamennyi százalékban. Meghatározhatatlan, Mert percenként más.
2012-11-08
10:27:04
nos akkor újra meg újra
Villám: nem, harminc fokos vizet semmi esetre sem. De 50 fokosat igen.
A keveréshez mondtam, amikor Gyurinak megfordult a puffere, hogy hidraulikai beszabályozás. Amit aztán végül is megcsinált, hiszen elkezdte fojtani a rendszert. Ezzel nem lehet megoldani mindent az stimt, de sándor is azt írja, hogy a nagykazán esetén is kapcsolgat a rendszere induláskor mivel nincs elegendő teljesítmény. Ezzel nem lehet érdemben fűteni.
Én inkább megemeltem a rendszer indulási hőmérsékletét úgy, hogy a rendszer indító termosztát egy picit messzebb került a kazántól. 45-fokra van beállítva, de a kazánban akkor már jóval 60 fok feletti a hőmérséklet mire az előremenő annyira átmelegszik azon a részen.
Marad indulásra tartalék a rendszerben, nincs ki-be kapcsolgatás, a tűz is jobban kiteljesedett mint egyébként. Látszólag tovább tart az indulás, mégis stabilabb és eredményesebb.

A két kazánvédő nem rémlik az írásaidban (lehet h csak átsiklottam felette).
Ennek mi lenne a szerepe?

villam64Válasz erre
2012-11-06
22:09:35
Előzmény: grano #35173#35176
Grano
Azt mondd meg, hogy a 30 fokos tartály vizét hozzákevered a 65 fokos kazán vizéhez, akkor hol segítesz be a fűtésbe? És összekevered a puffer 30 fokos vizét a lakás 20 fokos visszatérőjével. És a sima párhuzamos kapcsolás megteszi. Egészen addig hozzákeveri a puffert, amíg a kazán felől nem kap annyi vizet, amennyit a lakás szivattyú igényel. Ezzel mindent elrontasz. Ha a teteje melegebb, azt is tovább kevered. És aki vegyest használ, az a begyújtás után szeretne minél hamarabb melegedni, vagy a családja. A kazánvédő keverőszelep fokozatosan adagol. Amíg hideg a visszatérő, alig enged a belső körből . A 60 fokos keverő a 65 fokos előremenőből, 30 fokos visszatérő esetén 14 %-ot enged a puffer felé. 5 m3/h-ból marad előremenőbe 0.7 m3/h. Ha efölött dolgozik a lakás szivattyú, máris a pufferből szív. Azt írja katalógus, hogy 70 foknál van teljesen nyitva a keverőszelep. Ez már csak 70 fokos visszatérőnél következik be. Addig nem lehet nyitott szelepről beszélni. Továbbra is azt mondom, előbb zárt puffernél fűtsem a lakást, majd amikor készen vagyok, akkor a puffert. Egy egynaposra tervezett puffert, nagyon nehéz túlfűteni. Barbot 500 literese is jócskán késleltet. A számított 1500 literessel már kizárható a túlfűtés.
Meg írod Sándor pufferét. Ne felejtsd el, hogy addig nem gyújt be, amíg vissza nem hűl. Tehát milyen tartalék van benne? 30 fokos víz?
A kérdéseket beszéljük meg. Nekem 2 kazánvédő van sorba kötve. És vonom le a következtetést. Sándor is beépített kettőt. Pontosítsunk, hogy mely kérdésben gondolkodunk másképp. Tanuljunk egymástól. Én a fórum miatt építettem be a kazánvédőt. Sok mindent nem ismertem előtte. A túlfolyót és feltöltőt is most tanultam meg. Fejlesztek én is.
2012-11-06
21:08:40
Előzmény: villam64 #35171#35173
ugyanannyi költség, vagy ugyanaz a működés?

"És tiltakozom a terjesztése ellen, a gondolkodás helyett."
neharagudj, de ezt nem értem???
Nem kritizálom amit leírtál, de kérdések merülnek fel bennem a működésével kapcsolatban.
Tapasztalati tényezőkkel nem akarok vitázni, mert azok tények.
De:
Ha a sándor által ajánlott nagy puffert veszem alapul abban másnap este begyújtáskor még lehet bőven tartalék arra, hogy a lakásfűtésbe az éppen éledező kazánnak besegítsen. (Hiszen ez az egyik célja)
Ha kizárom a 3 szivattyús, vagy a szakaszoló szelepes megoldással akkor pont ezen rész alapkérdésével a "mi fontosabb" részt rúgom fel?
http://biosolar.hu/forum/show/35092#35092
Ha meg már van a kazánban elég kraft akkor hova megy a teljesítmény?
Leszabályozom a kazánt?

villam64Válasz erre
2012-11-06
20:43:39
Előzmény: grano #35169#35171
Félek, ugyan annyi mint a váltószelep. Többféle megoldás létezik. Kivéve az alap párhuzamos bekötést. Én csak ezt indokoltam meg. És tiltakozom a terjesztése ellen, a gondolkodás helyett.
2012-11-06
19:05:41
Előzmény: villam64 #35168#35169
villam:
O.K., de akkor inkább puffer elé egy elzáró szelepet, ami lezár ha nincs meg a fűtéshez szükséges pufferhőfok.
Pufferről való fűtés esetén a szelep nyitható. A'la sándor.

villam64Válasz erre
2012-11-06
18:52:49
Előzmény: grano #35164#35168
Megpróbálom röviden még egyszer a működést összefoglalni. A kérdésedre, hogy miért nem mehet a puffer is. Begyújtasz a hideg lakásban. A kazán bemelegszik beindul a szivattyúja. 5m3/h teljesítménnyel dolgozik. Ebből az 5 m3/h-ából a puffer felé jut 1 m3/h. A lakás szivattyú 3 m3/h-ára van állítva. 65 fokos víz jön a kazántól. A lakás szivattyú bekapcsol. De hiányzik neki 2 m3/h. A puffer felé nyitva van. Szív a pufferből 2 m3/h pluszt. A lakás felé nyom 3 m3/h. Csak nem 65 fokos vizet, hanem 45 fokosat a pufferből hozzácsapott hideg víz miatt. A puffer a lakás felől még hideg vizet kap. A lakás nem melegszik, a puffer nem melegszik. Ha csak a lakás felé nyomod, a lakás 65 fokos vizet kap, elkezd melegedni. 2 óra alatt felmelegszik, átkapcsolsz puffer feltöltésre. A nyitott pufferes megoldásnál 2 óra múlva kezd melegedni a lakás, mire a puffer, és a radiátorok is átlangyosodtak. Melyik a jobb.

Zsezse átállt kis teljesítményű fűtés rendszerre, de radiátorosnál neki is gondja volt.
2012-11-06
18:33:17
Előzmény: villam64 #35165#35166
villam:
tartály. addig addig rajzoltam míg sikerült Kösz :-)
14-15 kWh lett így, 20 cm mellett 5 kWh.

Ami számomra nem tiszta a logikában:
kazánteljesítmény 40kW, ház hőigénye 4kW.
Hova megy a különbözet?
Ennyire nem tud "lemodulálni" semmilyen fás tüzelésü eszköz.
Ha megy a fűtés/puffer párhuzam a 36kW mehet a pufferbe.
Másik:
A ház felfűtési időszakában nincs meg a kazánteljesítmény, de ki lehetne egészíteni a pufferrel.
Így szétválasztva nem.
Ebben
http://biosolar.hu/forum/show/35080#35080
a kétszivattyús változatot magyarázod ami számomra logikus is, ezért nem értem a 3-as rendszert.
villam64Válasz erre
2012-11-06
18:15:37
Előzmény: grano #35164#35165
Mindent olvasok a fórumon. A működési logika még egyszer.
http://biosolar.hu/forum/show/35080#35080
http://biosolar.hu/forum/show/35092#35092
A másik. Sándor tartály 8m3-es, és nem 8 m2-es. A beállításokkal eltévedtél.
villam64Válasz erre
2012-07-29
08:51:44
Új kötést csináltam nyelves visszacsapóval. 99 %-ban 16-os al-pex csővel. Rezeket kidobtam. Napkollektoros fűtés rásegítés, hmv készítés, kazánnal hmv készítés, napkollektor feleslegének levezetése puffer felé, 4 az 1-ben.

Biosolar Forum  =>  Fűtés - Rendszer rajzok  =>  Villam64 rendszerlapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva