English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Villanyszerelés  =>  ÉJSZAKAI ÁRAM - NAPPALI ÁRAMlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
villam64Válasz erre
2017-11-11
09:13:04
Előzmény: BJaca #51312#51313
A No frost-ot úgy kell érteni, hogy a hőtároló-hőcserélő kap egy ventilátort, és azt kapcsolgatni a hűtéshez. Tehát nem megsaccolom, hogy mennyi hőtároló kell, mert az egy változó, ajtó nyitás függő.
2017-11-11
08:55:59
Előzmény: villam64 #51311#51312
Figyelembe kell venni, hogy egy hűtőszekrény éves fogyasztása 15-20 ezer forint. A megspórolható összeg kb 10-15 ezer forint lenne, tehát az egészre max 30 ezret költenék.
villam64Válasz erre
2017-11-10
19:16:42
Előzmény: Paragon #51309#51311
Ez a megoldás véletlen szerű. No frost-ban gondolkodjatok. A CO2 működik a hűtőtechnikában.
2017-11-10
19:14:30
Előzmény: Paragon #51309#51310
Az lehet a hátulütője, hogy nem tudod szabályozni, mert nincs mivel. Kiszámoltál 30W/h-t. de ha 25 vagy 35 W/h kell, akkor hogy avatkozol be?
Kombinált hűtőnél megoldották, hogy 1 kompresszor alul fagyaszt, felül hűt, tehát meg lehetne csinálni, hogy legyen -20 fokra hűtött hőtárolód (vagy hidegtárolód :) ) Esetleg egy akkumulátor, meg egy pár wattos ventilátor, és akkor már tudod szabályozni a hűtést. Lehet, egy sima fagyasztós hűtőből meg lehetne csinálni.
2017-11-10
17:40:28
Előzmény: BJaca #51308#51309
Bjaca, a 4-5 fok tartásához is kell a kb -20C fok, pont ahogy említetted a delta T miatt. Viszont a hőátadó felületet kell úgy megtervezni, hogy ismerve a hőn tartáshoz szükséges hőt, amely az esetemben 30W/h, ez a 23-25Cfok hőmérséklet különbség le tudja adni. Ne többet, mert fagyás, ne kevesebbet, mert túlzott melegedés következik be.Csak pl, ha a jégakku mérete mondjuk 500x500x10 mm (kb 2,5 liter), akkor az 3mm vastag hőátadó felületnek üvegből, vagy üveghez közelálló anyagból kell készülnie (Lambda 1 W/mK)
Nem tűnik lehetetlennek a megoldás, csak azon gondolkodom, ha minden ilyen egyszerű, miért nem jöttek ki még vele a fejlesztők? Mi a hátulütője, mi a csont az elgondolásban, mert sajna Robert is csak véleményt alkotott, nem tényeket mondott.
A szolgáltató nem zárkózik el a hűtő rákötéstől a vezérelt hálózatra, ha az fixen történik
2017-11-10
15:22:19
Előzmény: Paragon #51307#51308
Igazad van, tényleg a fázisváltáshoz kell a legtöbb energia. Pedig hányszor láttam már, mikor 300kg forrasztóónt melegítettünk a gépben, hogy 1 óra alatt 186 fok, aztán 3-4 óráig itt maradt, majd újabb egy óra és 240 fok.
A hűtő valahol 4-5 fokon kell járjon. Ha beteszek olyan anyagot, ami 5 fokon olvad, akkor viszont felmerül a kérdés, hogy az 5 fokon tartja-e majd a hűtőt, mivel nincsen delta-T. Mélyhűtőnél le lehet menni -35 fokig, és utána -29-en lehet tarnai, de sima hűtőnél valahogy kellene csinálni egy hidegebb anyagot.
2017-11-09
06:55:00
Előzmény: BJaca #51305#51307
Bjaca,
Nem a fajhő a fontos, hanem az olvadáshő. A nagy olvadáshőjű un. fázisváltó anyagok úgy tudnak hűteni több száz KJ/kg-t, hogy közben a hőmérsékletük nem változik. A legegyszerűbb fázisváltó anyag pl a sós víz. A sótartalommal beállítható a kívánt olvadási hőmérséklet akár -20 C-fokra is, ha kell.
Ha most számolunk egy kicsit, akkor megtudjuk, mennyi kell (ebből a Robert szerint biztosan drágának minősített) sós vízből, hogy mondjuk 4 óra áramhiányt áthidaljunk. Egy 120W-os hűtőgép 30W-ot fogyaszt óránként, nekünk ezt a 30W-ot kell pótolni 4 órán keresztül. A víz fagyáshője 330KJ/kg=90Wh/kg. Tehát alig valamivel több, mint 1 kg fagyasztott sós víz elég 4 óra áthidalására. Most már csak a megfelelő hőátadó felületeket kell megtervezni. (magam is meglepődtem milyen kevés kell)
Nem a sós víz lesz a nyerő fázisváltó anyag, de példának éppen megfelelő
Nos, akkor tarifaváltó készülék nem is kell nemde?
2017-11-08
18:07:19
Előzmény: Paragon #51304#51305
Gyakorlatilag a hűtőgép méretét kellene növelni, és igyekezni mindig a lehető legtöbb helyet kitölteni benne minél nagyobb fajhőjű anyaggal. Ránéztem táblázatokra, a hidrogén lenne a legjobb (14000), csak nehéz betárolni. Ami még jó az a sós vagy tengervíz (3400, bár fagyott állapotban nem tudom mennyi, mert a sima vízé pl 4186, de a jégé csak 2100), illetve morbid ötletként az emberi test a maga 3470-ével :)
Forrás:
www.apaczai.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=307:fajh-rejtett-h-tablazatok&catid=74:x&Itemid=194
Lényeg, a hidegtároló anyagnak minél kisebb hőmérséklet-ingadozás kell, különben a visszahűtésével még rosszul is járhat a pénztárca. Szóval fagyasztó esetén el tudnám képzelni, sima hűtőszekrénynél már nehezebb megoldani a hőmérsékletszabályzást.

Ja! Megkérdeztem, az Eon területén nem megengedett a tarifaváltó, tehát nem lehet átkapcsolgatni a normál és a kedvezményes hálózat között. Arra nem válaszoltak, hogy szünetmentest lehet-e üzemeltetni vezéreltről.
2017-11-08
10:16:23
Előzmény: BJaca #51297#51304
Bjaca,
az akkus ötletedet folytatva, mi van ha a hűtőkör köré pár darab 500Ft-os jégakku kerül beépítésre? Egy egy jégakku azt hiszem kb. 0,6KWh energiát tárol, 2-3 db már fedezné, áthidalná az árammentes időszakot. Megfelelő beépítéssel biztosítani lehetne, hogy ne tudja a szabályozatlan hűtés miatt túlhűteni a rendszert, ugyanakkor elegendő hőelvonást biztosítson a szünetben, fedezve az ajtónyitások hőjét is. Ha visszatér az áram, először (elsősorban) a jégakkutól kezdi elvonni a hőt, ezáltal mindig a puffert építi fel. Nem tudom a "nofrost" üzemmódot ez érinti e?
2017-11-06
19:20:06
Előzmény: Paragon #51302#51303
Paragon,

Mindent ami drágább, mint a tömegesen elérhető legolcsóbb, az csak nagyon szűk réteget érdekel, ergo a gyártóknak nem érdemes vele foglalkoznia.
Bármilyen extra alkatrész drágít, bonyolít, eladhatatlanná tesz...

A "haszontalan" számomra azt jelenti, hogy nem termel hasznot, nem térül meg a beruházás.

Szerinted az ötleteddel mennyivel csökkenne az energiafelhasználás? Mennyivel lenne kényelmesebb vagy biztosabb az üzemeltetés?

2017-11-06
19:10:28
Előzmény: robert #51301#51302
Robert!
"gazdaságilag bukó és környezetszennyező " miért is? hasznot termel a fogyasztónak az olcsóbb áram révén, hasznot a szolgáltatónak, mert nem a csúcsot, hanem a völgyet terheli. Te mire gondoltál?
"haszontalan, műszakilag bonyolult, és bizonytalan"Miért is? a termoszelep már bonyolult?
Ha nem túl megterhelő, támaszd alá a véleményedet, csak annyira, hogy legalább sejtsem, mire gondolsz
2017-11-06
18:28:34
Előzmény: Paragon #51286#51301
Paragon,

Az ötleted működőképes, csak gazdaságilag bukó és környezetszennyező :(

Szerintem haszontalan, műszakilag bonyolult, és bizonytalan...
2017-11-06
08:30:20
Előzmény: villam64 #51291#51299
És Paragon
Nem trollkodni akartam, csak leírtam a jelenlegi szabályozást. Szerintem is elavult. És nem értem én sem, hogy miért nem lehet kihasználni a völgyidőszakokat. De azt tudom, hogy csúnya retorzióval fenyegetnek, ha mást köt rá az ember.
2017-11-06
06:43:16
Előzmény: BJaca #51297#51298
Az akkuk - ha jól tudom - rossz hatásfokkal dolgoznak, és nem termelik vissza bekerülési költségüket sem, tehát nem tekintem jó megoldásnak. Miért nem tartjátok jó megoldásnak, hogy a hűtőközegből képezzünk puffert? minden adott, van kompresszor, van hűtőközeg, és van áram is időnként. Csak a thermoszelep az extra, de ez kell ahhoz, hogy melegedés esetén adagolja a folyékony CFC-t akkor is, ha nincs áram
2017-11-05
19:37:21
Előzmény: Paragon #51295#51297
Azt lenne jó tudni, hogy szünetmentes tápegységet rá lehet-e kötni fixen éjszakai áramra. Vagy pedig beépíteni azt a hűtőszekrénybe, bár az akkuk nem szeretik a hideget :) Kellő akkukapacitással át lehetne hidalnia feszültségmentes időt, az akkut meg fel lehetne tölteni 2 óra alatt.
villam64Válasz erre
2017-11-05
09:29:24
Előzmény: Paragon #51295#51296
A széndioxidot is használják hűtőközegnek.
2017-11-05
05:58:44
Előzmény: villam64 #51294#51295
Igen, vagy duplaszigetelés, és/vagy dupla/tripla CFC tartály+ termoszelep. Amikor van áram, a kompresszor előre dolgozik, tartalékot képezve a tartályt megtölti folyékony CFC-vel, amelyet a termoszelep nyit a párologtató felé, amennyiben szükség van rá.
Fejleszteni kéne, semmi sincs ingyen, de látok benne új termék lehetőséget, új piaci nyitást.
A topicot azért hoztam létre, hogy elkerüljem a "spanyolviaszt", és értékes visszacsatolást kapjak tőletek az ötlet jóságára, hibáira vonatkozólag
villam64Válasz erre
2017-11-04
20:43:40
Előzmény: Paragon #51292#51294
A gondot a hűtési hőfok tartása jelenti. Dupla hőszigetelés kellene.
2017-11-04
19:06:26
Előzmény: Ferke #51290#51293
Én fix bekötésre gondoltam, nem aljzatra. Ezért- a nem folyamatos áramellátás miatt- kellene az előzőkben említett technikai rásegítés
2017-11-04
19:03:46
Előzmény: villam64 #51291#51292
Én is elavultnak érzem ezt a szabályozást, és egyetértek veled, ha nem lennének kapcsolt áramú felhasználók, a felesleget el kellene vesztegetni. Ezért nem értem, miért nem forszírozzák, hogy több felhasználó kössön rá fixen. Szerintem jelentősen csökkent a villanybojlerek száma és áramfelvétele, különösen a napkollektorok miatt csökken az áramfelhasználás, de egyre több a gáz cirko is. A dugós felhasználást megértem, hogy tiltják, hiszen ezzel mindkét áramból tetszés szerint vételezhettek, ez a szolgáltató nyereségét csökkenti. Viszont a fix vezérelt árambekötés jó a felhasználónak, jó a közösségnek is, és jó a szolgáltatónak is. Ezt kellene erőltetni, támogatni
villam64Válasz erre
2017-11-04
16:40:54
Előzmény: Ferke #51290#51291
A szabályozás elavult. Az a gond a szabályozással, hogy az éjszakai áramot azért vezették be, hogy ne kelljen leszabályozni a nagy erőműveket. Nem az a cél, hogy fixen legyenek rákötve a fogyasztók, hanem hogy használják éjszaka az emberek az energiát. A fix kötés azért kellett, mert üzembiztosabb a kapcsoló üzemnél 1 kW felett. Sajna ez az előírás megmaradt, bár hülyeség. Én használom dugósan az éjszakai áramot, mert az azt jelenti, hogy felesleg van a hálózaton.
2017-11-04
14:41:45
Előzmény: Paragon #51286#51290
Szerintem itt nem is maga a technikai kialakítás lenne a kihívás, hanem az, hogy az éjszakai áramról hogyan tápláld meg a hűtőt. A jelenlegi jogszabályok alapján csakis fixre kötött fogyasztó mehet vezérelt áramról. Sem klímát sem infrafűtést nem engednek. Ha tennének egy aljzatot hűtőnek éjszakai áramról akkor tuti minden egyéb fogyasztót rádugna a jó magyar ember.
2017-11-03
09:05:12
Hűtőszekrény, fagyasztó üzemeltetés kapcsolt (un. éjszakai) áramról
A gondolat abból a meggondolásból született, hogy a szolgáltató legalább 8 órát kapcsol ebből a fogyasztó számára előnyös áramból, és hektikusan bár, de naponta többször is rendelkezésre áll ez az energia. A jelenlegi hűtők, fagyasztók visszamelegedési ideje kb. 24 óra, és a kapcsolt energia pár óránként legalább 15 percre bekapcsol. Elsősorban nem arra a 30% kedvezményre gondolok, amit a fogyasztó nyerne vele (az sem elhanyagolható), hanem országosan napi 2500 MWh energia állna rendelkezésre a csúcsok kiegyenlítésére. Nem csak a fogyasztási mélypontok simítására lenne alkalmas, hanem biztosítva lenne, hogy csúcsidőben ne kapcsoljon be a hűtő, vagy fagyasztó, így a lakosság által generált csúcsok is alacsonyabbak lehetnének 10-15%-al. Nem tudom a mértékét, de a hőmérséklet hiszterézis növekedése, még ha kis mértékben is, de rontana az élelmiszerek eltarthatóságán. Ez lenne az ok, amiért nem kötjük a vezérelt áramra a hűtőnket? Ha igen, ezen tudnának a hűtőgépgyártók egy minimális fejlesztéssel segíteni, csak a kapilláris előtti hűtőfolyadék mennyiségét kellene megnövelni, és egy termosztátos szelepet beépíteni, ami a tartalékban felhalmozott hűtőfolyadékot beengedi a párologtatóba, ha a hőmérséklet emelkedik. Ez lenne az igazán zöld megoldás, ha technikailag nincs buktató az elgondolásban, az ilyen "környezetbarát" hűtőt állami támogatással lehetne forgalmazni.
Mi a véleményetek, megkereshetek egy magyar hűtőgépgyártót ezzel az ötlettel, vagy kinevetnének?
2014-10-17
16:55:04
Előzmény: robert #47518#47519
Robert,

Az egész egy demagóg (és hazug) cikkből indult. Erre próbáltam felhívni a figyelmet.
Valóban nem csak nálunk van éjszakai áram valamilyen formában, de nálunk van és évtizedek óta jól működik a rendszer. Lehetne jobb is és felhasználóbarátabb is ez tény.
A cikkben is írták, hogy Magyarországon a villamosenergia fogyasztás kisebb mint ott, ahol kimutatható fogyasztáscsökkenést értek el okosmérő segítségével.
Lehet-e ebből az alacsony energiafogyasztásból még csökkenteni az életminőség jelentős csökkenése, vagy nagy beruházás nélkül? Szerintem nem és ezt egy okosmérő sem tudja megváltoztatni.
Mellesleg, azáltal, hogy a felhasználó szabadon dönthetne, az éjszakai áram egyéb célú felhasználásáról, nem csökkenne a fogyasztás, max. az költségek.
(természetesen én is örülnék a lehetőségnek)

Nem sokat tudok az okosmérőkről, de ha nem tudja az egyes fogyasztókat külön monitorozni, akkor megette a fene a egészet. Egy régóta rejtőzködő túlfogyasztó eszköz megtalálásában nem sokat segít.

Érdekességképpen elmesélem, hogy idén Július közepén felment a vill. energia fogyasztásom ~3500kW/h/év-ről 5000kW/h/évre. Mivel ez véletlenül egybe esett egy új, nagyfogysztó beüzemelésével, először elkönyveltem annak, hogy szimplán hazudtak az energiahatékonyságával kapcsolatban és jóval többet fogyaszt, mint az energiacímkén volt olvasható (pedig direkt azért fizettem érte 1,5x árat, mint a kevésbé hatékonyért, hogy kevesebbet fogyasszon). Nem hagyott nyugodni a dolog, elkezdtem méregetni és az jött ki, hogy nem az új berendezés miatt volt a többletfogyasztás (java része). Majdnem egy hónapba került, mire különböző helyekre bedugdosott fogyasztásmérő segítségével meglett a bűnös. A problémát az okozta, hogy a fagyasztószekrényen be lett nyomva a gyorsfagyasztó gomb, így két hónapon keresztül 24/7-ben ment a kompresszora...
(Amikor rájöttem, gyorsan bedugtam az infrahőmérőt az egyik fiók mélyére, -39°-ot mértem :-) )

T.
2014-10-17
15:19:28
Előzmény: szocsmarci #47517#47518
szocsmarci,

Több dologról is beszélünk:
1. Nem csak nálunk van "éjszakai" áram.
2. A mérés nem egységes, van ahol egy órával, van ahol több órával oldják meg.
3. Van ahol a fogyasztóknak nagyobb az önállósága, mint máshol.

Én nem állítom, hogy nálunk rossz a meglévő rendszer, van rosszabb, de lehet jobb is.

Lehet, hogy félreérthető voltam, a völgyidőszakban egyes fogyasztói csoportok központból történő kapcsolása nekem hatékonynak tűnik, mert jobban kiegyenlíti a hálózati terhelést, és nem hiszem, hogy a polgárok többsége ki tudná használni a nagyobb szabadság nyújtotta lehetőségeket.
Az utóbbi látszik, az okosmérők használatában mutatkozó érdektelenségben. Az okosmérőknek az lenne a célja, hogy könnyen követni lehessen a fogyasztást, tudatosuljon, hogy melyik készülék mennyit eszik, és a segítségével megpróbáljuk csökkenteni a energiafelhasználást. Ha ez nem érdekli a közönséget, akkor jobb, ha valaki helyettük kapcsol.

Egyébként én legalább 20%-al csökkentettem a fogyasztásomat (a fogyasztók száma nőtt), amióta méregetek.

Biosolar Forum  =>  Villanyszerelés  =>  ÉJSZAKAI ÁRAM - NAPPALI ÁRAMlapozz: 1, 2, 3, 4   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva