English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag (fa, szalma, stb)lapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2017-02-21
02:46:42
Előzmény: barbot #50692#50713
barbot szia!

Bár még nem dőlt el, de gázbevezetéssel illetve komplett fűtésrendszer átalakítással (ami együtt jár a lakás átalakításával) a fafűtés látszik olcsóbbnak.

Nem gúnyolódni akarok, de a bürokratáinkat, a főnökeiket mi választottuk magunknak.

Én nem akarok erdőt telepíteni, így ennek az akadályait nem ismerem.
Viszont három évünkbe került azt elérni a "bürokráciánál", hogy egy, a házunk előtt álló, elöregedett, hatalmasra nőtt de már korhadó, két lakóházat és az ott parkoló gépkocsikat veszélyeztető fát kivághassunk.
Megfizettük az illetéket, és meg fogjuk fizetni a munkásokat is, akik a fát kivágják.
Megfizetjük, elvégezzük a terület takarítását, elhelyezzük a faanyagot.
Tesszük mindezt a megszabott határidőre, büntetés terhe mellett.

Nem ismerem a törvényeiteket, de hallomásból, viccekből ismerős, hogy nem nálunk vannak a legfurcsább bürokratikus, de a törvényeket betartó rendszerek.

Valaki leállított egy környékbeli lakatlan ház elé a zöld közterületre egy rendszámos, jó kinézetű autóroncsot.
A kertészek egész évben szorgalmasan nyírták körülötte a füvet, a kerékpárosok kerülgették, mert a kocsi belógott a kerékpár útra. Végül bejelentettük a dolgot.
A hivatal becsületére legyen mondva azonnal intézkedett. Két hónapig nem történt semmi változás, csak a fű nőtt fel az ablakig. Sem gép, sem kézi eszköz nem vághat az autó közvetlen közelében, a kocsi meg nem állt magától arrább.
Amikor érdeklődtünk komplett tájékoztatást adtak és megmutattak minden dokumentumot amit az ügyben gyártaniuk kellett.
A törvényes határidők betartása miatt csak egy újabb hónap múlva szállíthatták el a roncsot és takaríthatták fel a helyét.
Az eset önkormányzati hatáskörből átkerült feljelentési stádiumba. Az ügyet azzal zárták le, hogy a kocsi nem Magyar tulajdonosa időközben egy északi országba költözött át, de ott az új címén nem érhető el.

Nem védeni akarom őket, de akkor most hogyan tudnám bármelyik ügybe a politikusokat belekeverni?

2017-02-19
13:56:15
Előzmény: sándor #50678#50692
Szia sándor!
Igazad van, hogy a leg fontosabb az önellátás. Sajnos ebben nem érdekelt egyetlen multik által támogatott politikai elit sem. És a fatüzelést valahogy jó lenne kiváltani, mert szomorú vége lesz a nyakló nélküli faírtásnak.
Nagyon jó lenne a napelem, a napkollektor minden házra. A napkollektor talán még elérhető, és itt pl. a felmérések szerint a lakósság 85%-a szívesen használná is.
Sajnos a napelem-telepítésnek ugyanaz a hátulütője itt, mint az erdősítésnek: mindegy, hogy 1ha, vagy 100 ha erdőt akarsz telepíteni, a felmérésen kivül ugyanazok a költségek. Mindegy, hogy 3kw-ot, vagy 3000-t akarsz telepíteni, ugyanazok a bürokratikus akadályok, a telepítési költségek arányaiban nem sokkal nagyobbak... magyarul hiába lenne akarat, meg néhol pénz is jónéhány háztartásban erdő, vagy napelempark telepítésére, ha a hivatalos szervek, és a monopolhelyzetben levő szolgáltatók kerékkötőként működnek. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy nincs szükség szabályozásra. Az a baj, hogy a politikumnak egyszerübb 1-2-3 céggel/személlyel alkudozni, azokat kézben tartani, fejni, mint párszázezer háztartást környezetbarátabbá,életképesebbé tenni...Szerintem hülyeség a zöldautó program is. Egy kicsivel környezetbarátabb autóra költeni nagy luxus addig, amíg több szigeteletlen ház van, mint szigetelt és a házak energiafelhasználása óriási...Arról nem is beszélve, hogy a lakásfűtésen megspórólt pénzt a lakósság is szívesebben költené adózható dolgokra, vagyis egészében nem veszítene az állambácsi. Csak a politikusok, és tudjuk, hogy minden szentnek maga felé hajlik a keze.
2017-02-04
14:49:31
Előzmény: sándor #50626#50634
szia sándor!
Nálunk az utóbbi 27 évben elünt az erdők kb. 1/3-a (optimista becslések szerint).
2017-02-03
23:09:28
Előzmény: barbot #50622#50626
barbot szia,

Miből gondolod, hogy nálunk nem hiánycikk a tűzifa?
Olvassál, nézzél Magyar sajtót!
Miközben a rászoruló emberek egymást ölik egy talicska kegyelemként kiosztott nyers, vizes fáért, addig az ország felhasználható faanyag vagyona évente 10-20%-al növekszik.
Tehát a növekmény meghaladja a kitermelést.
Régebben a gomba és rőzsegyűjtés, valamint az elhalt faanyagot a környékbeliek ingyen hazavihették. Ma némelyik erdőbe még belépni sem szabad a tulajdonos engedélye nélkül. Engedély pedig nincs.

2017-02-03
15:13:04
Előzmény: sándor #50618#50622
Szia sándor!
Írod: "A fa ára gazdaságpolitikai trükközés, terelgetés. Helyet kell csinálni az olcsó paksi energiának."
Nem ilyen egyszerű:
www.kronika.ro/erdelyi-hirek/hianycikknek-szamit-a-tuzifa
www.maszol.ro/index.php/tarsadalom/54710-greenpeace-tobb-mint-50-millio-euro-kart-okozott-az-erd-irtas-romaniaban
A 2. cikk román nyelvű térképén a piros a kiirtott erdőket jelzi.
Ha kimész a Hargitára, és szétnézel, elsírod magad...
2013-01-10
19:04:18
Kinek mi a kedvenc tüzelője? Persze tudom, hogy ez kazánfüggő többnyire, valaki az akácra esküszik a faelgázosítóban, mások a bükköt preferálják a kandallóban.
Néhány fával már van tapasztalatom nekem is, sima vegyes tüzelésű lemezkazánom van, hatásfoka nem lehet túl jó. Az akác nekem akkor jó, ha gyorsan akarom felvinni a vizet, de hamar ellobban és nem tartja nekem jól a parazsat. A tölgy brutális hőt áraszt, viszont hamar elfogy a parázs és nem tudok parázsról begyújtani, ellenben nagyon kevés hamut hagy maga után. A bükköt nagyon szerettem, hatalmas hőt ad, mint a tölgy, de vastagon marad belőle parázs, viszont ha kicsit is nedves, akkor esélytelen begyújtani és jó előre be kell hasogatni, mert lassan szárad. A puhafákkal jól fel lehet vinni a vizet, de aztán hamar kell rá újból pakolni. A gyertyán nagyon jó hőt ad, viszont ha frissen nem vágja fel az ember, akkor utána kemény lesz mint a beton és nagyon nehéz átvágni láncfűrésszel. A kedvencem a kőris, nagyon jó hőt ad, mint a tölgy meg a bükk, jó sok parázs is marad utána, viszont ami nagy előnye, hogy nagyon jól ég még akkor is, amikor vizes.

robert! esetleg lehetne csinálni szavazást, kinek mi a kedvence =)
2013-01-10
09:12:14
Előzmény: Gyuri #37585#37597
Gyuri,

ha nincs fa-nedvességmérőd, de van digitális konyhai mérleged, akkor a legegyszerűbb, ha egy rönk közepéből kivágsz egy 20cm-es hengert, azt felhasogatod lehetőleg ujjnyi vékonyságúra, és beteszed elektromos sütőbe 1-2 órára (közben többször nyisd ki a sütő ajtaját, és engedd ki a párát).

Felaprítva a radiátor vagy a kályha mellett is csontra szárad 1-2 hét alatt.

A fát a szárítás előtt és után grammra mérd le.

2013-01-09
21:20:04
Előzmény: sándor #37129#37585
Szombaton vásároltam 22 mázsa akácot.
2000 Ft mázsája, kért méretre vágva, házhoz szállítva.
+100 Ft mázsája, baltával felvágva kazán készre.
Nyáron felvágtam volna magamnak sport gyanánt, de most inkább összevágva kértem.

Elég száraz, nem friss vágás, talán nyár végi őszi.
2012-12-25
08:52:08
Előzmény: Gyuri #37125#37126
Gyuri,

Lehetne annyi sütnivalód, hogy nem tüzelsz vizes fával!

A vizes fa fűtőértéke fele annyi, mint a szárazé, emellett a kikondenzált víz tönkreteheti a kazánt és a kéményt is, és putriszagot csinál (kátrányosodás).

Hordj ki mindent az udvarra, és egy laza kupacban szárítsd ki, jó lesz jövőre.

Ráadásul drágán is vetted.

2012-12-25
08:22:37
Ismét megjártam. :(
3 hete vásároltam 18 mázsa akác széldeszkát. A fatelepen kalapdeszkának nevezik.
Úgy kell elképzelni, amikor a fatörzsből szögletes gerendát vágnak és ez a maradék. Rengeteg fakérget tartalmaz. 1500 Ft volt mázsája.
Úgy voltam vele, mivel puffertartályos rendszerem van, ezért nekem a súly számít, nem a minőség.
Összevágtuk, bepakoltam a kazánháza, és kiolvadt a rajta lévő hó, és gyakorlatilag elkezdett penészedni. Úgy vettem észre a fakéreg rengeteg vizet tud megkötni.

A kazánházban 18-22°C körül van, és mindenféle gombafajták jelentek meg a rakás alján lévőkön. Van piros pöttyös, sárga, és fehér szálas is.
Fűteni nagyon nehezen tudok vele, alig tudom a kazán 70°C ra feltornászni.
60°C vízzel pedig nem tudom a belső hőmérsékletet emelni , ha kint repkednek a mínuszok.
Tavalyi száraz akáccal, ha nem vagyok észnél forralja a vizet a rendszer.
Szóval olcsót akartam venni, és drága lett belőle, mert rengeteg vizet vásároltam fa árban...
2012-11-30
17:58:12
Előzmény: Égboltos #36194#36206
falun lakom, de a kacsakat en amolyan bio modon nevelem: ahogy a joisten teremtette!
en csak keritest tettem korejuk, ok pedig uszkalnak a toban es bogarasznak, bekasznak, halásznak:)

akkor marad az, hogy leboritom 1 nagy kupacba aztan meglatom.
ÉgboltosVálasz erre
2012-11-29
22:57:31
Előzmény: zsezse #36159#36194
zsezse

Megkaptad a választ, biocsirkét kell nevelni. Nem tudom hol laksz, de volt ügyfelem aki a városi garázsában nevel csirkét. :-)
Nálunk kevés hamu van, ritkán használjuk, a havas-jeges járda szórására szoktuk használni.
2012-11-29
21:47:16
Előzmény: zsezse #36144#36193
Nekem tavaly olyan 2,5 hordó, ck 250-300 liter jött össze. Kertben tápanyag utánpótlás (trágya helyett) elment a java.
Ez a gyomirtós változat azonban tetszik, van olyan rész a gyümölcsfáim tövében ahol megborítom majd tavasszal első sarjadzáskor hátha nem kell majd kaszálni.
Lucerna meg takarmányfű van jobbról balról, a fák sorába jó lesz gyomirtó helyett.

2012-11-29
15:57:34
Előzmény: sándor #36167#36177
szia Sándor!
"Viszont, hogy hogyan lehetne az ágak alján élő és áttelelő pajzstetvek ellen felvinni a pernyét a tetvekre, erről még nem hallottam."
Anno, mikor még lehetett kapni "bolhaport" (valószinüleg ddt, vagy hasonló volt), akkor a legfinomabb fahamuval keverték/szaporították/szabályozták a kiszórandó mennyiséget, és egy nejlonharisnyába kötve, azon keresztül porlasztották. Késő este, vagy kora reggel volt állitólag a legjobb, mivel akkor az enyhén nedves levelekre, lapikra azonnal feltapadt a puderszerű, száraz por. A finom por bejutott, ahová kellett.
Szóval megpróbálhatod a hamut harisnyába kötve hozzáveregetni az ágakhoz, annyi érdesség van a kérgen, hogy megtapad valamennyire, de ezt nem próbáltam.
Valami olaj bázisú permetlé kellene, mert olajalapúak az őszi, téli lemosó permetlevek is. esetleg valami szuszpenziót kellene összeütni erős hamulúg + valami olaj házasságából.

2012-11-29
07:32:07
Előzmény: barbot #36157#36159
mint irtam, hetente 2 talicska, azaz 1-2 zsak

kertunk nincs, a fube nem szornam ki. tekintve, hogy neha van benne egy ket szog vagy kavics is.
2012-11-28
22:46:01
Napi mekkora mennyiség számit iparinak? :-)Csak hogy tudjam hová sorolni az én termelésemet. :-)Ha lignittel tüzelek, akkor naponta, nagy hidegben megtelik egy 10 literes vödör is. Sőt, ha majd jönnek a kellemes kis 20-25 fokos hidegek, akkor lesz ott másfél-két vödör is

2012-11-28
22:31:02
ugy latom, modositanom kell a temainditon>
IPARI mennyisegu hamuval mit kezdjek? :))))
2012-11-28
21:31:06
Nekem éves szinten szokott lenni egy fél vödör, ha jó a pellet. Ha nem jó, akkor ehhez betársul még pár holdkőzet kinézetű tufaszerű képződmény is. :D
Szét szoktam szórni a kertben, ahogy keletkezik. Nem nagy mennyiség, de nagyon finom állagú. Szélirányba nem kell állni, mert befelé menet leüt az asszony. ;)
2012-11-28
21:04:02
Előzmény: robert #36150#36152
Én a tavaly elég rendes adagot kiszórtam a veteményes helyére, oda az idei télen kevesebbet fogok rakni. Most a bogyósok , és a fák alá akarok szórni. Remélem, hogy az avarban telelő levéltetvek, illetve a földben levő cserebogárlárvák nem fogják csípni.
Az bíztos, hogy nem fogom összegyüjteni, hogy majd tavasszal szorjam szét. A régiek is mindig ősszel trágyáztak, hogy a "hó leve" bemossa a talajba, illetve hogy egyenletesebben eloszoljon a földben. Persze az is szempont volt, hogy az esetleg éretlen trágya így nem tudta megégetni a növényeket, azok gyökerét.
Amúgy "fertőtlenítésre" is használták a régiek. Mikor a kutyákat, macskákat féregtelenítették, hát ástak egy gödröt, abba belekötötték a kutyát, majd egy nap után kiengedték, és ami a gödörben maradt, azt fahammuval (vagy mésszel) szórták le. Közmondás is van arra, aki nagyon vállogatós, miszerint "Edd meg azt, amire hammat vetnek." :-)
zsbalazsVálasz erre
2012-11-28
19:41:05
A hamu mennyisége függ a tűztér hőmérsékletétől?
Azt tapasztaltam, hogyha parázsra kék lángon hagyom a tüzet több hamu keletkezik.
Némi barna szenet is használok, nagy tűzben kis hamuval ég el.
2012-11-28
18:44:06
Előzmény: zsezse #36144#36150
Barbot hozzászólását olvasva kicsit elbizonytalanodtam, ezért utánanéztem, hogy milyen tanácsokat írnak a témában:

Permafórum:
A komposzthoz minimális mennyiségben érdemes használni a tiszta fahamut, de vigyázz a pH-val.
Soha ne szórd ki egy helyre, mert azt a területet megmérgezted évekre.
Először érdemes volna megtudni, mi a kiinduló pH-ja a talajodnak, mert könnyű túladagolni.
pH5.5 és alatta talajnál előnyös lehet, pH6-6.5 között maximum 1 kg/m2 adagolás még elfogadható a talajba dolgozva. de pH7 és felette jobb nem használni. Meszesíti is a talajt a kb. 25% CaCo3 tartalom miatt.
1-2%-ban szokták komposzthoz adni, 0-1-3 NPK értékkel számolnak vele.

Lehet vele talajt porozni is rovarok, csigák ellen, de a fiatal és érzékenyebb növényeket ne.

Vegyszerrel nem kezelt fa illetve beteg növények égetésénél visszamaradt hamu értékes anyagokat (pl.: kálium, foszfor, kalcium) tartalmaz. Ez felhasználható kis mennyiségben, sószerűen adagolva (2-3 kg/m3).

Bálint gazda: ... tökéletes humusz, amit én még felturbózok fahamuval. Amit az őszi komposztálhatatlan levelek és ágak elégetéséből nyertem. Ez a hamu 40% káliumot tartalmaz ami egyik legfontosabb a bogyós gyümölcsű növények számára.

Mire jó még a fahamu:
A levéltetvek és a pajzstetvek ellen igen hatásos szer. Ha lombhullás után a fák törzseit, vastagabb ágait fahamuval jól beszórjuk, eltűnnek a nehezen pusztítható pajzstetvek. Fahamus beszórással fertőtleníthetjük a levéltetvekkel fertőzött lombot és leveleket is.
2012-11-28
18:14:09
Előzmény: zsezse #36144#36149
Én a kertben terítem szét egyenletesen mind a fa hamuját, mind a szén salakját. A talaj eléggé kötött, úgyhogy nem árt a talajlazító adalék. :-) Tavasszal pedig beleássuk a földbe. Ehhez istállótrágya hiányában még jön egy adag gombakomposzt/termőtőzeg is. Ezt azóta csinálom, amióta a vegyestüzelésü kazánt használjuk, két éve. Nem tudom, ez-e, vagy a kevés csapadék, de látszik a növényeken, szép a termés.
Komposztba közvetlenül nem keverem, mert lugos, és fertőtleníti, vagyis elpusztítja a komposztáló bacikat is.
A tiszta fahamu meg elsőrendű tyúktetűirtó szer. De ha nincs élősködő, akkor is szeretnek benne fürödni a tyúkok. A tyúkudvaron egy hitvány üstben mindig ott a hamu. :-)
De tiszta fahamuval nagyon szép felületet lehet elérni fapadlóknál, mennyezeteknél: régebb a hamuból lugot főztek, és ünnepek előtt azzal mosták fel a padlót, mosták le a mennyezetet.
2012-11-28
16:17:42
Előzmény: zsezse #36144#36145
zsezse,

Nekem egy begyújtásból pár liternyi hamu marad.
A hamu nagy része a komposzt forgatásakor kerül bedolgozásra.
Kisebbik része nyáron csigák, hangyák ellen kerül kiszórásra.
Az egész kertet és a füvet is be szoktam egyszer hinteni (úgy szórom ki, hogy a szél nagyon lazán terítse szét).

2012-11-28
16:13:42
ha mar vegyes tuzeles:
ki mit csinal a hamuval? nekem kb heti szinten 2 talicska mennyiseg kepzodik (szoja szalma + apritek)
2012-11-28
08:45:01
Előzmény: robert #36125#36126
nem nem.. helyi piac.
Biosolar Forum  =>  Fűtés - Biomassza  =>  Tüzelőanyag (fa, szalma, stb)lapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva