English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Arduinolapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-09-07
10:35:02
Előzmény: macko003 #32488#32762
Megoldódott már?

Ha nem, melyik boardot használod? Meglessük a kapcsrajzot és ki fog derülni a turpisság.

T.
2012-09-05
21:46:25
Előzmény: szocsmarci #32751#32752
Igen, az 5V állítólag nem túl stabil valóban. De a 3.3 sokkal inkább, akár arról is lehet hajtani...
De ez végülis az első beszerzésen nem változtat...

Egyébként nem lehet külön adni neki 5V-ot valahogy, ami atom stabil? Az tűnik a legegyszerűbbnek...

www.learn.adafruit.com/thermistor/using-a-thermistor

Better Readings
When doing analog readings, especially with a 'noisy' board like the arduino, we suggest two tricks to improve results. One is to use the 3.3V voltage pin as an analog reference and the other is to take a bunch of readings in a row and average them.
The first trick relies on the fact that the 5V power supply that comes straight from your computer's USB does a lot of stuff on the Arduino, and is almost always much noisier than the 3.3V line (which goes through a secondary filter/regulator stage!) It's easy to use, simply connect 3.3V to AREF and use that as the VCC voltage. Because our calcuations don't include the VCC voltage, you don't have to change your equation. You do have to set the analog reference but that's a single line of code

Taking multiple readings to average out the result helps get slightly better results as well, since you may have noise or fluctuations, we suggest about 5 samples
szocsmarciVálasz erre
2012-09-05
21:25:57
Előzmény: bigmafa #32749#32751
Lassabban kicsit, ez így túl egyszerű. Olvastam korábban, hogy a kiadott 5V nem mindig 5V, valamikor 4,6. Ezért kell az Amplifier rész ( ahol a 3 db LM324 van), a multiplexert el lehet hagyni (ha csak 1Pt bemenet van). Erre kérdezz rá az ismerősödtől, nehogy csaljon a hőmérő (5-4,6)/5*(50+250) = 24°C-t.

A hardware-rel kapcsolatban nézd meg ezt:
2012-09-05
20:21:40
Előzmény: szocsmarci #32729#32749
Van egy jó hírem - ez amit itt magyaráznak mind benne van az arduino-ban ;-) Konzultáltam ismerőssel aki elektronikában otthon van, bár Arduino-t nem látott. Elmeséltem neki mi ez, hogy működik az analóg bemenete, mi az a PT1000-es szenzor, és kiderült, hogy ezt röhejesen egyszerű megcsinálni. Sokat nem értettem belőle, de meggyőző volt, bízom a srácban.

Szóval menni fog ez, nincs itt semmi varázslás - csak hardver kéne!

(Meg is néztem, a fórum erre hivatkozik www.openenergymonitor.org/emon/node/75, itt pedig a második ábra (www.openenergymonitor.org/emon/sites/default/files/voltageDivider.jpg) az amit meg kell csinálni, bedugni az Arduino-ba, és kész is vagyunk. A fix ellenállás értékét kell jól belőni, hogy a minket érdeklő hőmérséklet-tartomány (-50 - 250 fok) jó felbontással olvasható legyen (mert az Arduino csak 1024 lépésben tudja kiolvasni az analóg bemenetét, 0-5V közt), kis szoftveres kalibrálás, és ennyi. )
szocsmarciVálasz erre
2012-09-05
13:35:04
Előzmény: bigmafa #32714#32729
A pt100/1000 -es hőmérőkkel kapcsolatban itt egy fórum link: www.ospid.com/forum/viewtopic.php?f=3&t=260 Valaki más is feltette a kérdést illesztő felülettel kapcsolatban. A lényeg a végén van: "The RTD PCB design is completed but haven't do a last round check before sending them off for fabrication." Magyarul: a csatoló kártya tervei elkészültek, de még utoljára leellenőrzik , mielőtt termelésbe adják. Kérdés, mennyibe fog kerülni, és hol lehet kapni.
Találtam egy másik leírást is: www.openenergymonitor.org/emon/node/75 . Ez négy ellenállás hőmérő kapcsolását szemlélteti, de ennek nem vágnék neki jelenleg, mert túl kevés a tudásom - kb mint Neked. De ha jobban megnézed, elég egyszerű lehet (annak, aki ért hozzá :) ). A multiplexer - sokszorosító - a lényeg benne (55Ft), és van még benne három LM324 nevű IC (50Ft/db), a többi ellenállás, és kondenzátor. A kalibrálást kicsit hosszabban fejti ki, ebből gondolom, hogy az kicsit nehezebb is. Tehát van megoldás rá, csak kicsit körülményes: jobb lenne nekünk egy gyári shield, amibe csak a PT két szárát kell bedugni, és megadni PT aktuális hőmérsékletét a kalibráláshoz.

Én is gondolkodom a vásárláson, de én nem ragaszkodom az eredetihez (Adafruit?), mivel ez nyílt forrású, így bárki könnyedén elkészítheti a teljesen azonos változatát. Lehetne együtt rendelni is, ha így olcsóbban jön ki. Az egyik ismerős srác már rendelt az ebay-ről, megkérdezem holnap, hogy mi a menete. De persze lehet máshonnan is rendelni pl: www.seeedstudio.com/depot/ . Én start kitekben gondolkodok elsősorban + néhány hőmérő és motor.
2012-09-04
08:32:30
Még valami - mi kell ahoz, hogy fordulatszámvezérelni tudjak egy mezei Grundfos 25-40 szivattyút? PWM kimenet az OK, de hogy lesz ezzel a szivattyú meghajtva? Gondolom nem relével, mert az nem igazán erre való. Egyáltalán, a szivattyú bírja az ilyesmit?

Mondom hogy hülye vagyok az elektronikához:(
2012-09-04
08:30:18
Előzmény: szocsmarci #32709#32714
Én egy egyszerű vezérlésre gondoltam, egyelőre nagy mérés nélkül, de datalogolással. Láttam jó kis modulokat a linkjeiden, amiben van perzisztens óra, és SD kártya foglalat.
A vezérlést én a saját Drain-Back rendszeremhez csinálnám, már van konkrét elképzelésem - csak a hozzávalókat kéne beszerezni.
Valami tuti forrása van valakinek, ahonnan meg is érkezik a cucc? Magyarországon ahogy nézem ez konkrétan nem túl elérhető...

Ahogy nézem, van egy csomó "klón", de az eredeti sem annyival drágább - vajon megéri klónokkal foglalkozni (főleg elsőre)? Lehet azt a pár ezrest rádobnám és akkor talán kevesebb szívás lenne...

A jelenlegi rendszerem jórészt PT1000-es érzékelőket használ, szerintem azokat fel tudom használni én is ehez. Ezek ráadásul bírják a hőt (a kábel is!), bár ezek valamennyivel drágábbak (10$ körül).
Nagyon nekibuzdultam, már csak a bevásárlást kéne elintézni. Valakivel közösen rendelni esetleg?
szocsmarciVálasz erre
2012-09-03
14:44:47
Előzmény: bigmafa #32708#32709
Kicsit el vagyok havazva a munkáimmal, de közben én is nézegetem a komponenseket. Pedig lehet, hogy először kellene venni egy starting kitet és próbálkozni. De azzal is rengeteg idő menne el. Na mindegy, majd csak elfogynak közben a sürgős munkák, és lehet kicsit lazítani.
Találtam egy hőmérséklet érzékelőt: www.adafruit.com/products/269 , ez jó 1350°C-ig, csak kicsit húzós:17,5$. Ennél csak drágábbat láttam, sőt, külön megvéve az alkatrészeket is drágábbra jön ki. A többi érzékelő max 125 (vagy 150°C-ig jó), azok mehetnek a védőhüvelyes érzékelőbe, a HMV oldalra :).
Itt egy szabályzó gépkönyv: www.gienger.hu/uploads/muszakidokumentacio/cosmo/Szabalyzok/Cosmo%20BS%20szabalyzo%20gepkonyv.pdf - ez az adott család legolcsóbb, legegyszerűbb változata (mellesleg pt1000-es érzékelőkkel dolgozik, ami olyan elvű, mint az un.: thermocouple-s érzékelő, tehát ellenállást mér).
Szóval a legegyszerűbb szabályzó leírásából is kitűnik, hogy van egy pár eset, mit vizsgálni kell, a program megírása nem lesz egyszerű.
Közben eszembe jutott még egy két dolog.
- Hőmennyiség mérési lehetőség szárnykerekes mérővel: www.seeedstudio.com/depot/water-flow-sensor-p-635.html?cPath=6&zenid=594b89701c7a2015a13064b67aed4f44 = $10 a 1/2"-os, de csak 80°C fokos vízre jó. Talán még belefér.
- szivattyú fordulatszám szabályzása a szivattyú elektromos tápjának sinus hullámainak lecsapásával - az elektronika néhány sinus hullám tetejét levágja; állítólag a szivattyúnak nem árt, és a villanyóra is tudja érzékelni, azaz kevesebbet mér. Természetesen a szivattyú teljesítménye is visszaesik. Ezt milyen eszközzel lehet megcsinálni?

Azon is gondolkoztam, hogy milyen egyszerű lehet egy külső hőmérsékletfüggő szabályzót létrehozni. Anyagszükséglet:
1db Arduino - legegyszerűbb
2db hőmérséklet érzékelő (külső + fűtési előremenő)
1db kijelző
2db erősítő relé
néhány mikrókapcsoló, doboz, vezeték, kis forrasztás.
Külföldről beszerezve ~15.000 Ft.
2012-09-03
12:43:31
Előzmény: szocsmarci #32647#32708
Huhh, kösz, ezt végigrágom, aztán beszámolok :)
Angol megy szerencsére. LCD-re gondoltam egyébként. Az a baj hogy nagyon rá tudok cuppanni ezekre, és akkor se látok se hallok :)
szocsmarciVálasz erre
2012-08-31
19:55:49
Előzmény: bigmafa #32627#32647
Rohadjak meg, én is pont ezen gondolkoztam ezen a héten. Mármint építeni egy napkollektor szabályzót Arduinoval. Talán 10-15eFt körül megúszható lenne anyagárban. Nekem ugyan egyenlőre nem lesz napkollektorom, mert panelben élek, de a bátyámra talán rá tudnám szedni egy ilyenre. Nem is ez a lényeg, hanem a tanulás :). Az Arduinot pont tanulásra fejlesztették ki, egyszerű, és tonna számra van ismertető a neten. A hőmérőt így kell programozni és szerelni: www.learn.adafruit.com/tmp36-temperature-sensor ,ami bírja a 200°C-t az ez : www.learn.adafruit.com/thermistor , de ez drágább.
És itt egy jó szájbarágos tananyag, csak át kell olvasni: www.ladyada.net/learn/arduino/index.html . Remélem tudsz angolul, nélküle nehéz lesz.
A szivattyúkat relé (relay) vezérelheti, nyomógomb gyerekjáték. A pontmátrixos kijelző szerintem nehéz lesz, nem tudom pontosan milyenre gondoltál, de lehet a 8kB kicsi lesz egy ilyen vezérléshez. LCD szerintem megteszi, 10$-tól kezdődik.
SD kártya olvasó vaterán most 677Ft. Írd be a kereső - arduion SD - és kiadja találatként, de ehhez nincs leírás.

Olcsó LCD kijelző: www.3guys1laser.com/blog-cheap-arduino-2-wire-lcd-display-0 1000Ft az LCD, 200Ft a kis chip.
2012-08-31
09:30:43
Sziasztok,

nagyon szeretnék egy saját szolár-vezérlőt csinálni, mert a mostani egy tragédia, és akkor legalább élvezkedhetnék is közben :)
A szoftver-részét megírnám, ott nincs gond, de elektronikához (hogy is fogalmazzak finoman) - szóval durván tök vagyok.
Villanyszerelés úgy ahogy OK, de ez azért más..

Keresgéltem elég helyen (angolul is), de egyszerűen nem találtam olyan leírást, hogy most akkor az Arduino-t hogy tudnám összekötni pl. egy tartályhoz való hőérzékelővel, illetve a kollektoréval. Tehát hogy lesz az analóg ellenállásértékből digitális érték... A szettek amiket találtam, az nem volt alkalmas pl 100 fok feletti hő méréséhez, vagy pedig csak egy szimpla érzékelő, de hogy azt hogy kötöm össze az Arduinoval...

Van valami dokumentáció ilyen amatőr kérdésekhez?

Amit szeretnék hardveresen:
-3 hőérzékelő kezelése (1 kollektor + 2 tartály)
-2 szivattyú meghajtása
-nyomógombok kezelése (beállítás)
-pontmátrixos kijelző
-adatok tárolása SD kártyán (ez nem annyira fontos)

Mi kell nekem ehez, hogy induljak el?

Köszönöm!
macko003Válasz erre
2012-08-23
18:12:11
Sziasztok

Kinek milyen tapasztalatai vannak arduinoval külső táppal?
Van két panelom, USB-ről rendesen mennek. Ha 9V-os elemmel hajtom meg, akkor életjelet sem adnak. Ha 12V-os táppal (max 1A), akkor 2-3 mp-enként fel fel villan.
Hogy is van ez? Elvileg 5-9V-ig elmennek, akkor mi a gondja a 9 és a 12V-tal?

M
envagyokVálasz erre
2012-08-09
09:47:29
Sziasztok,

Én végül a lentebb már említett IBoard-ot vettem:
www.imall.iteadstudio.com/development-platform/arduino/arduino-compatible-mainboard/im120410001.html

Eddig nagyon meg vagyok vele elégedve, ethernet is simán megy a demo kóddal is (a webszervert próbáltam). Egy dolog kerülte el a figyelmemet, hogy nem 5V-os, hanem 3.3 a működési feszültsége, ki- bemenetek. De kipróbáltam a DS1820-as hőmérők elmennek ennyivel is.
Alapból az analóg portoknak van kivezetése (A6, A7 nem használható), de a wifi és header csatlakozókon keresztül vannak digitális lábak is. A programozáshoz kell egy USB serial adapter (www.imall.iteadstudio.com/im120525005.html), mert nincs rajta usb, de ezt csak egyszer kell megvenni.

Végül az analóg mérésnél kihagytam a DS2450-et, mert hát az analóg lábon itt is mehet közvetlenül. Most lassan 2 hete megy 0-24-be, percenként lekérdezve webszerveren keresztül az érték..

Ennyiért nem találtam más alternatívát amin van hálózati vezérlő is (egy lapkán), Elvileg POE-t is tud, arra azonban nem válaszoltak, hogy aktív v. passzív POE, 24 v 48V-ot tud. A működési hőmérsékletre 0-60c-ot mondtak.
macko003Válasz erre
2012-07-11
19:50:25
Előzmény: takyka #31463#31474
Wiznet-es. Elvileg kompatibilis az uno-mal.próbáltam dhcp-vel, fix ip-vel is.. de semmi.
nem válaszol pingre, sem a ping elött keletkező arp-ra (habár a routeren néztem, de mivel wifi-ről mentem, így át kell rajta mennie).
amikor még nézegettem, akkor azt gondoltam, hogy milyen jó, nyilt forrás, boldog-boldogtalan tesz közzé kodokat, de mostmár látom, ez néha inkább hátrány. még fel tölteni sem tudom némelyiket, nem hogy működne...

másik kérdés,
rendeltem egy ilyet:

találtam kodot, amivel tudom fogadni és "dekodolni" a jelet, viszont a küldés nem akar menni. fényképezőn sem látszik a kékes fény, mint a többi távirányítónál. 2 adóból 2 nem megy, se ellenállással (220ohm) se a nélkül. Az adó a rossz, vagy a fixen rákötött 5V-tól sem kéne fényt látnom, és akkor a programmal van gond?
2012-07-11
10:40:52
Előzmény: macko003 #31417#31463
Szia,

Melyik ethernetet használod? az Wizneteset, vagy a microchipeset?

Én a microchipeset használtam, ha neked is az van, tudok működő kódot küldeni, mind szerver, mind kliens oldalit. DHCP-t azonban nem használtam.
ARP pingre válaszol?

Általánosságban elmondható, hogy van sok olyan példa kód, ami valamiért nem működik sajna...

T.
macko003Válasz erre
2012-07-09
21:17:26
Előzmény: takyka #31155#31417
takyka,

Szeretnék élni a lehetőséggel...
Megjött az arduino, de sokra nem jutottam, csak hibákba, és nem igazán értem...

1. kisérlet: 13-as kimenet, led villogtatás. OK
2.: vettem hozzá LCD kijelzőt, találtam hozzá sample code-ot, megy.
3.: ethernet shield: kipróbáltam szerverként, kliensként, sehogy sem akar menni. Mikor szerver azt láttam, hogy mennek az arp kérések, de nem válaszol rá. Mikor kliens, nem kap it-t dhcp-től (természetesen a router logjaiban nyoma sincs, hogy kérne. Több kóddal is próbáltam, minddel azonos az eredmény. (Vagy 5-10 kodot kipróbáltam, egyik sem ment)
4.: Barométer. www.sparkfun.com/tutorials/253 megcsináltam a kapcsolást, de nem megy, a kalibráció 1. pontjánál kiakad. míg ezzel a kóddal megy (azonos kapcsolás). www.github.com/adafruit/Adafruit-BMP085-Library

Van ötleted, mi lehet az ethernettel? Van vele tapasztalatod?

macko003Válasz erre
2012-06-28
19:12:04
Előzmény: takyka #31155#31177
Én most édesanyám "problémáját" akarom vele majd megoldani. Lusta beállítani a TV-t hogy kikapcsoljon, így ezt terveim szerint majd egy attiny85 fogja megoldani, egy mozgásérzékelővel, és IR adóval.
Emellett a 1wire barométer nem elég pontos, és a 25$-os érzékelőt egy hosszabb forrasztással ki is nyírtam... ennyiből arduinoval is kijön a cucc.
Még az elején,mikor elkezdtem 1wire-rel foglalkozni, nagyon elleneztem, és mindent evvel akartam megoldani, de így majd egy év után már látom, hogy 1-2-3 arduinóval könnyebb lesz, pl vezetékezés helyett 2 arduinoval lehet vezeték nélkül is megoldani az adattovábbítást... csak 2-3$ az adó és hozzá a vevő...
2012-06-28
09:33:12
Előzmény: macko003 #31135#31155
Ha gondoljátok, nyithatunk az Arduinonak egy új topikot, ahol szívesen segítek elindulni nektek, ill. azoknak akiket érdekel.

Másoknak is ajánlom a dolgot! Akiket érdekel a mikrovezérlők programozása, vagy egyszerűbb otthoni vezérléseket akarnak megcsinálni (eddig küzdöttek mindenféle időzítővel, termosztátokkal stb.) azoknak melegen ajánlom. Nagyon jó kis platform, rengeteg project ismertetővel, programozási segédletekkel.

T.
macko003Válasz erre
2012-06-27
19:55:40
Előzmény: envagyok #31122#31135
Sajnos segíteni egyenlőre nem tudok, csak most érkeznek meg a cuccok...
Így csak a youtube és forumok alapján tudok elindulni. Elvileg arra bőven elég, hogy ha megszólítod weben, akkor összeállítja a választ, ami pl beleteszi az adott szenzor értékét. Így távol visszakapsz egy file-t, amiben van egy adat.
Több videót, programot láttam, amivel pl a kimeneti portot kapcsolgatnak ki-be, pl a meghívott webcím alapján. Semmi bonyolult, csak pl /-el elválasztva 2-3 paraméter-t összekombinál, és csinál valamit.

Az egész egy nyílt rendszer, ezért vannak a klónok. Így elvileg ezek is teljes értékűek. Ha megnézed pket, akkot látszik, hogy a logon kívül minden ugyan az.
De ebay-en is lehet eredetit (vagy annak tűnőt) kapni.
2012-06-27
12:12:12
Előzmény: envagyok #31122#31125
Én innét vettem. Az USB csatija gyengécske, de működik jól.

T.

www.geeetech.com/arduino-nano-30-with-atmega168-p-176.html

(Szerk)
Amit te linkeltél az azért drágább, mert azon 328-as atmega van. Az enyémen "csak" 168. TCP/IP-hez javaslom a nagyobbat!

envagyokVálasz erre
2012-06-27
11:50:01
Előzmény: takyka #31119#31122
köszi takyka!

Persze, nem is a webszerver kell, bőven elég ha lehet bármilyen módon lekérdezni, meg parancsot adni a hálózatról - igazából ezt akartam kérdezni.
Megnézem a Nano-t köszi (upsz, ez picit drágább ha jól látom). Ebay-es klónokról lehet tudni valamit?

Szerk:
Ilyesmi?
www.viewitem.eim.ebay.hu/Arduino-Nano-V30-Microcontrol-ATmega328PAU-USB-Board-5V12V-DC-usb-Cable/170805540491/item
www.viewitem.eim.ebay.hu/New-ENC28J60-Ethernet-LAN-Network-Module-Schematic-For-Arduino-51-AVR-LPC-STM32/260920486422/item
2012-06-27
10:54:03
Előzmény: envagyok #31118#31119
Bár nem tőlem kérdezed, bátorkodom reagálni. :-)

Az arduinonak a webserver már nagyon a vége. Nem, vagy csak neccesen fér rá egy egszerű formos oldal, ahol bevitt adatokat értelmezni kell. Inkább arra való, hogy UDP-n, vagy TCP-n rövid parancsokra várakozzon, vagy küldjön.
Webes felhasználói felület felejtős, nem 8bites mikrovezérlőnek való feladat.

Én egyébként a nanót használom enc ethernet interfésszel.

www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardNano
www.geeetech.com/arduino-enc28j60-ethernet-module-p-263.html

T.
envagyokVálasz erre
2012-06-27
08:46:21
macko003,
Egy alap arduino rendszert tudnál segíteni összeállítani (mármint mit kell megvenni hozzá, uno, r3, ethernet shield)? Lehet, hogy belenéznék ebbe a témakörbe is. Ebay-ről olcsóbban kijön? Látom vannak "arduino compatibe" megjelölésű cuccok, ezek valami másolatok? :) Az ethernet interface csak webszervert tud, vagy kimenetet is lehet kapcsolni a hálózaton keresztül?
macko003Válasz erre
2012-06-26
14:12:14
Előzmény: envagyok #31084#31090
Az arduinohoz még én sem (úton van még), de tud 1wire-t olvasni. A 1wire soros interface-en minden átalakítás nélkül (ok 1-2 passzív alkatrész) használható. Az arduino is tudja ezt. Bonyolultabb, mint az owfs, viszont a nagy közösség miatt 2 perc alatt meg is találtam a szükséges kódot, így nem is nagyon kell hozzá érteni :)
www.phanderson.com/arduino/ds2450_1.html
7e az az arduino, és az ethernet csatoló hozzá. 1wire illesztés csak 1 ellenállás a fenti példában.
Ha több érzékelőt is szeretnél, akkor tényleg jobb ötlet megoldani a problémát, mint kikerülni.
A kábel árnyékolása?
envagyokVálasz erre
2012-06-26
12:34:31
Előzmény: macko003 #31056#31084
Én is azt tartom hirtelen a legegyszerűbb megoldásnak, ha kiteszek egy vezérlőt a mérő helyhez is (onnan már hálózaton kommunikálni). Arduino dolgokhoz nem értek sajnos. Az vezérlőként is tudna működni busz rendszerrel több szenzort rákötve, vagy az adott érzékelőt lehet rákötni? Csinált már ilyesmit valaki? A 7eFt-t az alap + az 1w illesztés? A mini router megoldás megy nekem is (ezt néztem most: www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-MR3020). Ezzel az a baj, hogy több felé mennének érzékelők, mindenhova nem rakhatok egy komplett rendszert.
A hosszabb 1w leírásokat még megnézem.
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Arduinolapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva