English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Arduinolapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2012-11-19
13:44:21
Előzmény: Gyuri #35570#35606
Ha kevés pénzből akarsz, akkor vegyél egy Arduino kártyát, amin van jó sok analóg bemenet (pl olcsó NTC-khez), sok GPIO kimenet (reléhez, LED-hez), és USB portja, amin keresztül lehet felprogramozni, illetve a jövőben illesztheted "okosabb" készülékhez, ami az "okosabb" funkciókat végzni. Pl egy Raspberry PI (RPI).

Nekem pl az Arduino végzi a közvetlen szelep- és szivattyúvezérlést az NTC-kből beolvasott hőmérsékletek alapján. Ez a funkció teljesen autonóm, nem kell hozzá USB (amit mindkét oldal sima serial-nak lát) kapcsolat. Az USB csak arra kell, ha új "termosztát limitet" akarok (RPI->Arduino), illetve a statisztikához (Arduino->RPI)

Tehát ha kevés most a pénz, akkor építs egyszerű HW-ből (Arduino), aztán később felbővítheted Web interface-szel meg SQL-lel meg ilyenekkel.

Arduino kb 8000 Ft. NCT-k 100 Ft alatt darabja. Ezeket ugyan nem lehet buszra fűzni, csillagpontosan kell.
2012-10-22
20:29:56
Előzmény: bigmafa #34601#34607
USB-n. LAN-nak nem lenne sok értelme, az Ethernet shield drága az Arduinohoz. Mindkét készülék soros portként látja az USB-t, semmi extra. Legalábbis a leírások szerint. Remélem, valójában is. Ma éjszaka lesz ennek a tesztje.

Itt egy leírás: www.codeandlife.com/2012/07/29/arduino-and-raspberry-pi-serial-communication/

Beszélhetnének normál soros porton is, de ekkor ügyelni kell a szintillesztésre (Arduino Leonardo 5V, Raspberry 3.3V, és még csak nem is 5V toleránsak a bementetei)

2012-10-22
16:26:25
Előzmény: hAnd #34599#34601
Szurkolok... Hogy fognak beszélgetni? LAN?
2012-10-22
12:13:58
Előzmény: bigmafa #34583#34599
Ez még a fűtetlen ház :) Remélem, ha beüzemelik a kazánt, azért melegebb lesz.
Most az Arduino <-> RPi kapcsolat beüzemelése következne. Az RPi <-> Browser már megy :)

2012-10-12
15:33:56
Előzmény: szocsmarci #34167#34172
Biztos megoldható, sztem jobb boltban adnak is olyat ami neked kell. GOndolom kis hack kell még a libraryben.

Az egyébként biztos hogy tömeges (értsd: bárki be kell tudja szerelni) felhasználásra az analóg érzékelők jobbak - egyszerűen nem kell odafigyelni a szerelésnél. de 16 szenzort berakni analóg módon kemény lehet - az már jelentős mennyiségű kábel. Én maradok inkább egy szál végigkígyózó kábelnél.

(ha találsz valami hasznosat, pls oszd meg, ne tartsd magadban)
szocsmarciVálasz erre
2012-10-12
15:12:54
Előzmény: bigmafa #34165#34167
Eltököltem az utalást, 3 hét után visszautalták a pénzt, mert nem adtam meg a profilomhoz bankszámlaszámot. Szerencse csak 250 Ft-ot buktam, és másodjára már pikk-pakk ment. Megrendeltem egy Arduino alapkészletet a tanuláshoz/ismerkedéshez, de még nem jött meg. Arduino Beginner kit Electronic building blocks basis Kit

Ami belinkeltél, már néztem, én is ilyenben gondolkodok. De engem az is érdekelne, mi van, ha a multiplier részben nem 4-et, hanem 8, vagy 16 érzékelőt szeretnék. Más chip kell, az biztos, de megoldható?
A Dallas sensorok jók asztali hőmérőnek, esetleg tesztre, de egy ház fűtését már nem biztos, hogy rá merném bízni. Az összes komolyabb gépészeti szabályzó is szinte mind PT-t, vagy NTC-t használ.
Ui.: a stabilitás fontosabb, mint a pontosság. Lehet és kell is kalibrálni a hőmérőket, ha ez megtörtént, akkor sok alkalmazásnál a +/- 1°C hőmérséklet eltérés elfogadható mértékű. Egyedül a HMV termelésnél kell pontosnak lennie a hőmérőnek. És sokat számít a hőmérő elhelyezése is, illetve hogyan van kívülről hőszigetelve, fel van-e töltve hőközvetítő folyadékkal. Az a baj a Pt-vel, hogy drágább, mint a Dallas, és kicsit bonyolultabb megépíteni.
Ui2: ha belegondolok, hogy régen egy Tempera-M (HMV szabályzó) hőmérő nélkül! 50.000 Ft volt, egy FM (fűtés + HMV) meg 80.000 körül! Igaz, volt hozz kis LCD kijelzős óra is.
2012-10-12
14:41:54
Előzmény: szocsmarci #33029#34165
Nem tudom hogy állsz a projekteddel, de ezt mindenképp a figyelmedbe ajánlom.

www.openenergymonitor.org/emon/buildingblocks/rtd-temperature-sensing

Pont ami neked kell - PT1000 -> Arduino, 0-5V-ra vetítve, kóddal, kalibrálással, kutyafülével. Ahogy nézem, filléres a cucc. Ha csak 1 eszközöd PT1000 (mert a többi mondjuk 1-wire), akkor a multiplier részt ahogy van ki is hagyhatod. Jövő héten megépítem (én 1-wire AD-ra fogom kötni), aztán beszámolok.

Az áramkör nagyon bíztató - figyelembe veszi a feszültségingadozást is, szóval jónak kell lennie!
2012-10-11
16:31:01
Előzmény: szocsmarci #34120#34121
Vagy pedig tudok angolul ;-)

A hétvégén építettem életem első tranzisztoros kapcsolását (LED-et villogtatok mikrokapcsolóval, ennél sztem nincs egyszerűbb:), szóval nem hiszem hogy hazudtam volna ;-)

Google-ben elég sok mindennek utánanézek, de sajnos nem minden van ott meg :(
szocsmarciVálasz erre
2012-10-11
15:29:18
Előzmény: bigmafa #32627#34120
"A szoftver-részét megírnám, ott nincs gond, de elektronikához (hogy is fogalmazzak finoman) - szóval durván tök vagyok." <=>
http://biosolar.hu/forum/show/34118#34118

Vagy hazudtál, vagy olyan gyorsan tanulsz mint Neo barátnője, amikor helikoptert kellett vezetni, vagy mint Arnold Schwarcenegger az "Ikrek" című filmben, amikor vezetni tanult.
2012-10-10
09:48:22
Sziasztok,

Néhány gondolat az előzőekben elhangzottakhoz.

Én azt gondolom, hogy mindkét megközelítésnek megvan a létjogosultsága. (Arduino+Linuxos frontend vs. Linuxos mindent bele vezérlés)
Választani közöttük egyéni izlés, képességek, lehetőségek és megoldandó feladatok ismeretében kell.

Saját tapasztalatom alapján azt tudom mondani, hogy körültekintő tervezéssel, kivitelezéssel nagyon stabil rendszert lehet építeni. A leggyengébb láncszem az 1 vezetékes busz. Az is csak akkor, ha az ember (mint én) állandóan építgeti a rendszert. (jelenleg 12 eszközzel megyek)
A linksys wrt54G(L) is teljesen jól működő, megbízható donor. Ebből a szempontból nem helyezném az RBpi mögé. Én kb. egy évig használtam 1W és SD moddal.

Ezenkívül használtam több évig egy általam épített ARM procis mikroszámítógépet, valamint mostanában a Routerstationt.
Mindegyiken Linux futott, az uptimeok rendszeresen elszaladtak 100-200 nap közé és mentek volna tovább, ha nem módosítok valamit... :-)
Az arduinónak az erőssége az AD-k és a nagy sebességű, valósidejű I/O műveletek végzése. Ezzel egy linux+1W rendszer nem tud versenyezni.
A legismertebb 1W ad a 2450 egy nagy kalap kaki. A használatát kerülni kell! Értem ezt mind teljesítményére, mind a megbízhatóságára.

T.

2012-10-10
07:17:33
Előzmény: macko003 #34011#34018
Köszönöm a tippet. Végül úgy döntöttem, hogy a routert tényleg kihagyom a játékból, hanem inkább az ArduinoLeonardo + Raspberry kombót építem meg.
A Leonardo lesz a közvetlen szenzor/aktuátor, ami RPi leállás esetén is tud dolgozni (a feladat: falfűtés szobánkénti szabályzása, azaz 3 hőmérséklet mérés, 3 termomotor+szivattyú indítgatás).
Az RPi pedig lenne a "frontend", a kettő között USB vagy serial link.
Jó leírások vannak hozzá (MySQL, PHP). Lényeg, hogy RPi nélkül is legyen alapműködés. Azért az RPi-hez is vettem ADC chipet, hátha bátrabb leszek és kihagyom a Leonardot.
Egyelőre a 15m árnyékolatlan kábelre rakott NTC mérés lesz az első feladat. Ettől félek a legjobban. Szerencsére agyon lehet szűrni hardveresen(RC) és software-esen (pl IIR) is.
Most várok az alkatrészek és a kártyák megérkezésére.

macko003Válasz erre
2012-10-09
20:43:58
Előzmény: hAnd #33990#34011
bigmafa javaslatával értek én is egyet. Egy egyszerűbb eszköz.
Mitől pukkanna el?

Nálam úgy van megoldva, hogy mindent a routerem csinál. Percenként méri a szenzorok értékeit, amit mysql-ben tárol (az arduino-t etherneten érem el, és csak szenzorként használom), és php-val generálom a html kodot, a php olvas mysql-ból.

2012-10-09
09:46:42
Előzmény: bigmafa #33989#33990
Köszönöm, ezt is megnéztem, de pont az analóg bemenetek hiánya miatt szeretném szétválasztani a vezérlést a megjelenítéstől/konfigurálástól.

Mégis más, ha egy Arduinót pukkantok el, mintha egy RPi-t. Ráadásul az Arduino sosem fog nekem lefagyni, míg egy komplex cucc, mint az RPi már inkább.

2012-10-09
09:19:39
Előzmény: hAnd #33981#33989
Nem tudom miért pont ez a terved, de hadd javasoljak valamit.
Egy Raspberry Pi kijön 13e Ft-ból. Ehez nem kéne Arduino, semmi az égegyadta világon, erről vezérelhetnéd a kazánt, és a web interfészt is elfuttatná. Áramfelvétele 3.5W.
Egyetlen hátránya az Arduino-hoz képest hogy nincs rajta analóg be/kimenet, de ezt nem nagy gond megoldani.
Viszont nem leszel a routeredhez láncolva. Ez az én tippem.
A RPi-nek nagyságrendekkel nagyobb a támogatása általánosságban mint a routernek - bár ahoz is nagyon sok minden van.

Sőt, ha vársz egy kicsit vehetsz egy cubieboard-ot is. No azon aztán van minden, és alig drágább a Pi-nél.
2012-10-09
07:17:52
Előzmény: macko003 #33669#33981
Hello
Én is egy Arduino-val szeretném a közvetlen fűtésvezérlést csinálni, és valami Linux cuccal, pl WRT54GL-lel megvalósítani a Web interface-t. A kettő között soros porttal.
Kérdésem, hogy milyen módszerrel csináltad a web felületet? Nekem is hasonló kellene, mutatni a hőmérsékleteket (amiket az Arduino mérne analóg I/F-en) és a vezérlés státuszait, és persze távolról beavatkozni (pl a setpoint-ot).
Addig OK, hogy az Arduino sorosan küldi a státuszát, de milyen módszerrel a legegyszerűbb ezt beleolvasztani egy html lapra? Ha küldesz 1-2 linket, már hálás lennék.
Sajnos a "cgi-bin"-es időszakban, a 90-es évek végén foglalkoztam utoljára html-generálással, C++-ból :(
Azóta jó pár olyan technológia kijöhetett, amik már elfutnak a mini-linux-okon is (pl Openwrt).

Köszönöm

macko003Válasz erre
2012-09-29
07:19:44
Előzmény: szocsmarci #33662#33669
Köszönöm szépen, igazán sok munkám fekszik benne.

Igen az arduino csak egy köztes pont, ami etherneten elérhetővé teszi a rákötött szenzor(ok) értékét (még csak barométer van rajta)

A gázóráról itt találsz többet: http://biosolar.hu/forum/show/17801#17801 (elég sokat kell hozzá átolvasni)
lényeg: a gázórán egy optikai visszaverődés érzékelő, amit egy komparátor alakít digitális jellé, amit vagy egy DS2423-ra kötsz, vagy mivel akkor még nem tudtam beszerezni, így csináltam egyet saját magam 4024 (?) számlálóból és DS2408-ból.
2012-09-29
07:13:52
Előzmény: szocsmarci #33662#33668
A linkjén ott a leírás. A gázóra is - nagyon ötletes :)

Egyébként miért kéne Amerikába utalni? A paypalnak két működési módja van, és az egyikben nem kell feltöltögetni - simán kártyáról vonja a zsetont. Általában így megy a fizetés ebay-en cégeknek.
szocsmarciVálasz erre
2012-09-28
20:31:07
Előzmény: macko003 #33631#33662
Én is gratulálok.
Hadd kérdezzek egy pár dolgot.
- Gondolom nem Arduino a webszerver alapja, vagyis nem azon fut a MySQL és a PHP. Az Arduino csak egy köztes kapocs a szerver és az érzékelő közt, vagy rosszul gondolom?
- A gázóra leolvasást hogy tudtad megvalósítani? Optikai leolvasással, vagy más módon?

Nekem sajnos nem sikerült a PayPalos pénzfeltöltés, úgyhogy egyenlőre nem tudok az EBayról rendelni. Nem is értem; ha Kínából akarok venni valamit, akkor miért kell amerikába utalnom előtte pénzt?
macko003Válasz erre
2012-09-27
19:49:44
Előzmény: bigmafa #33593#33631
Semmi köze. Azért írtam fűtés vezérlést, mert csak azt vezérli a rendszerem. Ezen kívül szinte mindent mér. Szobánként hőmérséklet, páratartalom, ajtó, ablak állapota, nap, UV, csapadék, gázóra...
www.macko003.dyndns.org

Eddig egyszer fordult elő, hogy kiakadt mikor dobáltam ide-oda, akkor egy reset megoldotta.
2012-09-27
07:43:08
Előzmény: macko003 #33582#33593
Gratulálok!

A fűtésvezérlés mihez használja egyébként a barométert?

Részemről faképnél hagytam az Arduino-t csalárd módon, és inkább Raspberry PI-t rendeltem. Amire nekem kell, sokkal drágábbra jön ki, mint a Pi (SD kártya modul, LCD, óra (igaz, az az RPi-nél is csak netes, de van!). A cuccokat már megrendeltem (Pi, Relay board, 1-wire hőmérők, 1-wire AD konverter). Az egyetlen amitől tartok, az a megbízhatóság, amiben az Arduino valszeg jobb. Majd meglátjuk...
macko003Válasz erre
2012-09-26
20:14:56
Elkészült első nagy arduino projektem.
Egy arduino alapú web szerver, ami az átküldött url alapján más-más eredményt ad vissza/csinál.
Jelenleg egy barométer van rajta csak, amit a fűtésvezérlés percenként kérdez, és tárol mysql-be.
Viszont a logika viszont más alkalmas, további szenzor felfűzésére is.
Úgy néz ki, a régi ethernet modulom kuka, ez nagyon sok szívást okozott, de a második megérkezésénél már nyilvánvalóbb volt.
Egy hete szépen működik (eltekintve egy usb hibától, ami valószínüleg csak egy kis kontakt hiba okozott).
2012-09-12
08:52:24
Előzmény: szocsmarci #32889#33024
Statikus állapotban az R2-n nem folyik áram, így feszültség esés sincs. (Ha a félig elzárt szelepen nem folyik át víz, nincs nyomásesés sem)
Az R2-C1 tag időállandója jelen értékekkel számolva 2,2 másodperc. Minden jelváltozás ami ezen időállandón belül történik kiátlagolódik. Ha a tápon zavar van, akkor az is. Nem igényel nagy beruházást a dolog, egy próbát megér.

T.
szocsmarciVálasz erre
2012-09-09
19:42:08
Előzmény: takyka #32836#32889
Tegyük fel az egyszerűség kedvéért, hogy körülbelül értem. De miért nem számít az R2 ellenállás nagysága? És a kondenzátor + R2 mennyi idő alatt csillapít? Gondolom egy szemvillanás alatt, különben nem lenne értelme. De ez nem befolyásolja magát a mérést, mármint az, hogy visszahat a betáp feszültségre? Jobb lenne kipróbálni, mielőtt jobban belemélyülök.
2012-09-09
08:41:59
Előzmény: szocsmarci #32833#32836
A szűrő működése a következő vízrendszerileg:

nyomás=feszültség
áram=térfogatáram
Teljesítmény=nyomás*térfogatáram

Az R2 (10k) ellenállás egy szelep, ami félig le van zárva. A C1 kondi egy zárt tágulási tartály. A mért érték a tágulási tartály nyomása (kondi feszültsége).
Ez egy csillapított mérőáramkör.

Az R1 (1k), TR1 (PT1000) egy olyan vízhálózat elemei, aminek a keresztmetszete 10x akkora mint a fenti szelep áteresztő képessége (pongyolán fogalmazva). Ha ebben a hálózatban gyorsan, intenzíven változik a nyomás, akkor a C1 tágulási tartály nyomása csak lassan követi a hálózat nyomás változását, mert az R2 szelepen csak lassan tud áramolni ki-be a víz. Átlagol.
Teljesen mindegy, hogy a fő hálózatban a nyomás azért változik, mert a megtáplálás (5v) is ingadozik, vagy/és mert a TR1 szelepet valaki tekergeti.

Farád. A kondin azért van + jel, mert az elektrolit kondik döntően polarizáltak.

A számítása ugyanaz, csak a 10k helyett 1k-t kell, a 3,3V helyett 5V-ot kell behelyettesíteni.
Az R2-C1 nem változattja a mért eredményt, csak késleltet-átlagol.

T.
szocsmarciVálasz erre
2012-09-09
07:44:20
Előzmény: takyka #32817#32833
"Most látom, hogy az ASCIIart rajzom értelmezhetetlen. Nem csodálom, hogy nem érthető... :-)" - már kezdtem megijedni, azt hittem, ez a szabványos jelölés :). Ennyire értek az elektronikához. Azért azt tudom fejből, hogy a C kapacitív ellenállást jelent (kondenzátor), mértékegysége a Farát, vagy Farád?, az uF microfarátot jelent. Azt már nem tudom, miért van + jellel megjelölve az egyik oldala, azt hittem annak nincs iránya.
Így tényleg egyszerű a rajz, már csak azt nem tudom, hogyan kell így kiszámítani képlettel.

Az www.learn.adafruit.com/thermistor/using-a-thermistor oldalon ilyen kapcsolás van:

Képlete: Vmért = TR1 / (TR1 + 10K) * 3,3V
Ez egyszerűbb, mint ahol kondenzátor is van. Annak mi lenne a képlete?

Biosolar Forum  =>  Mérésadatgyűjtés  =>  Arduinolapozz: « előző   1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva