English  Deutsch
Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Légkollektorlapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Mielőtt kérdezel olvasd el a témához tartozó KIEMELT CIKKEKET!
2013-08-23
13:27:30
Tavaly még csak a lakóházon volt egy sörkollektor, a nyáron a sufnira is került egy méretes darab.

A fotó a szomszéd utcában készült:

2012-06-05
13:44:56
Előzmény: robert #30227#30236
Robert,

A garázsajtót nem szeretném előre hozni, mert többe kerülne, mint a szalagfüggöny (azóta találtam Br. 7 800 Ft/m2-ért is) és már így is 17 méter hosszú a garázs, nem kell hosszabb.

A szalagfüggöny által határolt tér egyik oldalát a támfal zárná a másik oldalra meg polikarbonát, vagy esetleg függöny kerülne befordulva. Az erkély körbefut a házon a garázstól (DNY) a bejáratig (DK), amit szeretnék egyszer mobil szétszedhető télikertté alakítani, hogy nyáron ne kelljen árnyékolni. Ennek a rendszernek lenne a folytatása a garázskapu előtt a szalagfüggöny.

2012-06-05
11:39:53
Előzmény: batka #30221#30227
batka,

A szalagfüggöny ott hatásos, ahol a gyakori ajtónyitás miatt sokszor kellene nyitni-csukni egy ajtót. Ez a megoldás a légmozgást csökkenti, sok hőt visszatart, de korántsem annyit, mint egy ajtó.
A fűtött helységet védi, nem pedig fűti.

Te arra számítasz, hogy a fűtetlen helységedet fűtenéd a szalagfüggöny mögött rekedt hővel. Szerintem túl sokat vársz ettől a megoldástól. A meleg elszökne, a terasz alatti rész szellőzne. Csak veszíthetnél a beruházáson.

Érdemes lenne azon gondolkodnod, hogy a garázsajtót előrehozod a terasz elejéig, a terasz elejét és a felületét pedig hőszigeteled, amivel annak a hőnek a többszörösét tarthatnád vissza, mint amennyit a légkollektorral termelnél.
Bónusz: a garázs mérete is jelentősen nőne.

Nekünk ez jól bevált a régi lakásunkban. A képen látható árkádok elé hoztuk ki a garázsajtót.

2012-06-05
10:46:29
Előzmény: robert #28364#30221
Robert,

A sörkollektor teszted nagyon tanulságos és hasznos. Fél éve azon agyalok, hogy készíteni kellene egy légkollektort, mert van egy nagy fűtetlen garázsom, ami 100 m2 és 3,5m belmagassággal van megáldva. A hőmérséklet átlagosan 10C-12C télen, de a januári -15C-ben 6C volt.

Szóval ezen szeretnék egy kicsit javítani. 16 m2 kollektor számításom szerint kijönne 10 000 Ft/m2-ből, hőszigetelt szendvicspanellel, fekete trapézlemezzel és polikarbonátfedéssel, plusz minden kiegészítő.

Hogy ez mire lenne elég? Nem tudom, de magamat ismerve nem ez lesz a végső megoldás, mert már most más irányba gondolkodok, az általad készített mérés meg még jobban eltántorít a kollektor építéstől. Köszönöm.

A garázskapum 4,5 m x 3,5 m –es és délnyugati fekvésű, felette egy erkély van, ami kb. 1 métert kilóg. Arra gondoltam, hogy jobban járok, ha szerelek a garázskapu elé az erkély szélére egy PVC szalagfüggönyt ami hőszigetelt.
Így több dolgot is nyerhetek egyszerre:
- jobban hőszigetelem a kaput
– a kapu felett egy ventivel be tudom vezetni az üvegházhatás miatt keletkezett meleget ha van, mint egy kollektornál
– kapunyitogatáskor nem hűl a garázs
– ha süt a nap és otthon vagyok, csak ki kell nyitni a kaput több lesz a nyereség mint a veszteség
- nyáron csak leakasztom és elrakom
– olcsóbb mint a légkollektor, az első ajánlat 8 550 Ft/m2+Áfa rögzítéssel
www.invitelweb.hu/stripdoor/index2.html
- a megtérüléstől eltekintve komfortosabb lesz a garázs, mert nem szál be a por, nem lesz akkora a hőingadozás.
2012-06-05
09:24:13
Előzmény: villam64 #30212#30213
villam64,

Nem a kollektor kerül 8.95 Dollárba (és ingyen szállítás), hanem csak egy leírás, amit fizetés után elküld emillel :)

2012-04-13
07:20:31
Előzmény: fossza #28359#28364
fossza,

Nem ismerem nálad a részleteket, de kevés az esélye, hogy megérje bővíteni, amit megmagyaráz, ha elolvasod, hogy évente mennyi energia termelése várható (kevesebb, mint 200kWh / nettó m2):

.
Nem csak a légkollektorral nem érdemes fűteni, azokkal a vizes kollektorokkal sem, amelyek akkor is üzemelnek, amikor süt a nap (nyáron). Azért van tél, mert akkor nagyon keveset süt a nap, a kollektorok pedig a kevés napsütés töredékét hasznosítják csak.

Itt nem arról van szó, ha valamit nem éri kicsiben, akkor megéri nagyban, hanem arról, hogy nagyban még inkább nem éri meg.
Tudom, annak, aki egy ötlettől vezérelve beleélte magát abba, hogy mindenképpen épít, az nem valószínű, hogy a tények ismeretében meg fogja változtatni a döntését. Én mégis kísérletet szoktam tenni arra, hogy gondolkodásra bírjam.

2012-04-12
23:04:40
Előzmény: robert #28338#28359
Köszi az ötleteket,megpróbálok válaszolni rá?
1.
a ventim teljesítményére én is gyanakodtam,már ki is nézzten egy felicia ventiét.Azt használnám, ha meg túl sok lenne,akko sincs baj majd a nagykolimat szellőztetem vele.Bár tartok tőle ha erősebb ventit teszek fel a füttés megint szakaszos lesz(lehül a kolim).
2.
Most egy bolylerkapcsolót használok az is így működik,bár a hömi pontos beállítása elég körülményes.
3.
Mint mondtam a tetőn van a koli és egész nap déli irányba van.Bár 45fokban áll a tető vonalába.Ha a bejövő levegő hömije 50 fok akkor is szakaszos lesz az üzem nem?
4.
a bejövő levegő most is 43 fok csak nincs légszállítás ,ha leveszem a szűrőt rögtön szakaszos termelésre áll át.

Nagyon köszönöm az ötleteket tőletek,még csak most gyűjtöm a tapasztalatokat ebben a témában.Ha be tudnám bizonyítani hogy egy vagy több kolival az átmeneti időszakban a házamat kedvező feltételekkel fütteni lehetne,akkor belevágnék akár több építésébe is.Ez egy kicsit kicsi lett(ekkora volt a rendelkezésemre álló üvegtábla),de hát erről szól az egész ,nem?Ha valaki tudna esetleg 1 ventiméretező linket megköszönném,a sörkolis fizétős nem férek hozzá.
villam64Válasz erre
2012-04-12
09:47:53
Előzmény: fossza #28336#28342
A csőventilátor nem azt jelenti, hogy ráköthetsz csövet, hanem ő maga néz úgy ki, mint a cső. Drágább nagy nyomású ventilátor kell szűrő és visszacsapó esetén. 100-as diagonál ventilátor. 230 V, 18 W/40 W, 120 Pa/200 Pa, 190 m3/h / 250 m3/h, 40 dB(A)3m, 2.1 kg, maximum 45 °C.
2012-04-12
08:46:30
Előzmény: fossza #28336#28338
fossza,

1.
A csőventiládorod teljesítménye a kollektor+cső+visszacsapó+legszűrő légellenállásának leküzdésére kevés.
Nagyobb teljesítmémyű ventilátorra van szükség, ha növelni szeretnéd a tömegáramot... de csak akkor, érdemes áldozni rá, ha a kollektor teljesítménye is indokolja. Nem valószínű, hogy indokolná, ezért ne rohanj újat venni, mert csak a költségeidet növelnéd, nem a hozamodat.

2.
Hiszterézises hőmérséklet kapcsolót kell használni, ami azt jelenti, hogy akkor kapcsol be, amikor például a kollektor hőmérséklete eléri az 50 fokot, és akkor kapcsol ki, amikor 30 fokra csökken (10 fokkal magasabb, mint a szoba hőmérséklete). A hiszterézis 50-30=20C fok.
Hasznosítható teljesítményre csak akkor számíts, ha a kollektorba direkt napsugárzás jut. Ha nem kap közvetlen sugárzást, akkor ugyan lassan felmelegszik a belseje, de rögtön kihűl, ha bekapcsol a ventilátor. Valószínűleg ezt tapasztaltad.

3.
Ha bruttó méret 1.4m2, de a nettó csak 1.2m2, akkor a legerősebb napsütésben (délben, amikor a kollektorra merőleges a sugárzás), körülbelül 400Watt teljesítményre számíthatsz (mint egy hajszárító alacsony fokozatban). Délután és délelőtt a teljesítmény jelentősen csökken.
Attól, hogy növeled a csőhosszat (de evvel a légellenálást is) nem lesz jobb a helyzet.

4.
Azt próbáld ki, hogy kiveszed a légszűrőt, és zavartalan napsütésben, délben megméred, hogy hány fokos levegőt fúj be. Ha a szobahőmérséklet 20 fok, és a hozzávezető csövek szigeteltek, akkor 40 fokra számítanék. De:
A fűtési idényre nézve a megtermelt energia és egy adott pillanatban kilépő levegő hőmérséklete között nem egyértelmű a kapcsolat. Ezt sokan nem tudják (vagy nem akarják tudni). Például egy izzó cigaretta nagyon forró tud lenni, de egy cigaretta elszívása még melegíti fel a szobát. A lényeg az, hogy ne várj sokat ettől a szerkezettől.

2012-04-12
08:08:22
Szevasztok
A segítségeteket szeretném kérni.Már túl vagyok az 1. kolim megépítésén( kisérletnek szántam),de nem tudom igazán működésre bírni.A kolim bruttó mérete 1,4 m2,egy csőventivel hajtom,a tetőre van szerelve.A problémám az,hogy a két visszacsapóval és a szürővel üzemel,annyira leesik a légsebesség,hogy a mért 43fokos levegőt csak leheli befelé és nincs igazán haszna.Próbáltam már levenni a szűrőt:akkor jó a sebesség,de lehül a koli és leáll.Próbáltam belső(szoba) vagy külső levegő szivásával is a jelenség akkor is megmaradt.A hőmérséklet csökkentésével is próbálkoztam az eredmény változatlan.Már kifogytam minden ötletből,ezért fordulok hozzátok.Lehet hogy kicsi a kolim?Már arra is gondoltam hogy leveszem( csak ne lenne annyira nehéz :)! )és elfelezem a csövek számát,visszafordítom a levegőt így a csőhossz a duplája lenne és talán nem hűlne le a koli.Kinek van még valami ötlete?
További napsütéses szép napot!
2012-03-06
10:56:30
Én meg ugye garázs tetejére tennék ilyet.. Aztán most esett le, hogy a hullámpalába lyukat vágni, főleg, hogy 20 éves, nem is biztos, hogy egyszerű.. Az egészet meg nem cserélhetem ki, mert egymás mellett van négy garázs, valamint gondolom aszbesztpala, veszélyes hulladék, belekerülne pár ezresbe az elszállítása, annyit nem ér. Ha az oldalfalon vinném be, az meg hogy néz ki, félkörben kanyarodó csővel.. Na, most legyek okos. :)
2012-02-21
18:38:34
Előzmény: tthom #25926#25942
tthom,

Nem lehetne egyszerűen hozzáférni, pláne, ha ráfekszik a falra szerelt kollektor.

A gyárilag megadott légszállítás nagyon le tud csökkenni a rendszer légellenállása miatt, inkább nagyobb teljesítményút vegyél.

2012-02-21
16:04:20
Az jutott még eszembe, hogy

1. az ilyen légkollektoroknál a ventilátor miért nem a szabadban van? Amikor süti a nap, jók az üzemi körülmények, álló helyzetben meg mintha tárolná az ember, csak nem árt neki a hideg. Persze nem ideális használati körülmény, de legalább a zaja nagy részt kinnt lenne.

2. ha bennt van, motornak lehetne használni páraelszívó motort, bár lehet ez is bírná a hideget, alapból 3 fokozat, 100-160-240 m3/óra.. Amelyik kellemesebb. Tudom van hangja, de inkább mély, mint süvítő. Mondjuk lehet nem túl gazdaságosak, még nem néztem meg a miénket, mekkora teljesítményű motor van benne.
2011-05-03
15:59:20
Előzmény: robert #14086#14094
Az enyém hátulján volt adattábla, de az már a falon van. Ha összetudok jönni a haverral akinek eladó egy, arról csinálok képet.
Nekem simán a falon van, tehát nincs különösebb csövezés, csak a kb 45 cm-es 100-as átmérőjű cső, ki és befelé egyaránt. Alul kibővitve a ventillátornak és visszacsapószelep, felül sima díszrács.
2011-05-03
09:28:01
Előzmény: chudizs #14084#14086
chudizs,

Kösz, hogy megosztottad a tapasztalataidat.

Tudnál a kollektorodról és a szerelvényekről (csövezés, befúvónyílás... stb) és az esetlegesen felragasztott gyártói matrica, vagy a gyártótól származó adatlapról fotókat feltenni (max 800x600 méretben)?
2011-05-03
09:12:14
Előzmény: Viharsarok #13696#14084
Sziasztok!
Érdeklődtetek tapasztalat iránt a NPS - R5 Revolution után.
Nekem egy táblát sikerült szereznem tavaly, és mivel én is olvastam a ,,talán" büdös elméletet, már augusztusban felszerelés előtt cirka 4 hetet kint hagytam a napon szabadon.
Talán valami szigetelés szaga volt, de nem jellemző. Beszerelés után egyáltalán nem volt szag, tanú rá nyomozó kutyaorrú nejem, ha bármi szaga lett volna kivágott volna vele együtt. Egyébként szerintem jól teljesített, bár sokat állítgattam a termosztátot, hogy ne csak nagyon forró levegő esetében kapcsoljon be. Az ideális nekem az volt, hogy 45-50 fokos levegőt fújt be, így elég sokat ment időben is, nagyobb hőfoknál szerintem kevés ideig ment.
Most legnagyobb problémám, hogy egyik ismerős aki szintén vett, éppen eladná az övét, a neje nem adta a beleegyezését esztétikai okokból a felszerelésre. És pillanatnyilag kp. mentes vagyok, nem tudom megvenni. Ha valakit esetleg érdekel, szívesen közvetítek.
ViharsarokVálasz erre
2011-04-13
20:12:45
Előzmény: robert #13663#13696
Robert

Köszönöm a hozzászólásodat. Nekem egy hétvégi ház előfűtésere, fűtésére kellene. Mire kimegyek már valamivel melegebb lenne, utána kandallóval ráfűtenék, ha szükség van rá.

Olvastam a "legkollektor.atw.hu" bloggon, hogy valakinek büdös levegőt fújt, bár az utóbbi napokban részben korrigálta. Ezt a tipust nem szeretném megvenni.

Az, hogy esetleg szlovák gyártmányú az általam megvásárolni kívánt tipus, az nem zavar, csak nem szeretnék olyat venni, amelyik büdos, egészségtelen levegőt fúj. Azt, hogy esetleg szlovák gyártmányú a különböző internetes oldalak alapján kovetkeztettem ki.

Amennyiben valakinek van NPS-R5 Revolution tipusú kollektora és jó tapasztalata van róla, számomra az lenne a meggyőző.
2011-04-12
21:56:39
Előzmény: Viharsarok #13658#13663
Viharsarok,

Itt írt valaki erről a típusról: http://biosolar.hu/forum/show/11868#11868. Amint láthatod, ő inkább egy érdekes kísérletnek tartja, nem pedig egy jó befektetésnek.

Az én tapasztalatom egy más típussal szintén hasonló volt.

De van itt egy olyan példa, ahol jó hasznot hoz a tulajdonosának: http://biosolar.hu/forum/show/13267#13267

Szerintem a légkollektor rosszul tájolt vagy időszakosan használt helységek temperálására és szellőztetésére az igazi.

Te mire szeretnéd használni?

Egyébként biztos vagy abban, hogy szlovák? Nekem van egy olyan érzésem, hogy hazai, ami nem is lenne baj, de nem értem a kavarás okát.
ViharsarokVálasz erre
2011-04-12
20:40:58
Ismrei valaki az NPS-R5 Revolution légkollektort? Akinek van tapasztalata kérem, hogy írja meg. Talán szlovák gyártmányú. Nem tudom, hogy érdemes-e megvenni.
2011-04-11
12:59:23
Házilag könnyen elkészíthető falra szerelhető légkollektor készítése

2011-03-11
11:46:26
Légkollektor minősítés ritka, mint a fehér holló. Itt van egy:

A pillanatnyi hatásfok az adott kollektor paraméterekkel:
http://apps.biosolar.hu/coll_efficiency/?Tair=0&Ti=18&To=30&Area=2.4&Intensity=800&a0=0.49&a1=6.82&a2=0.0043

Ha a " napkollektorok hozama " programmal a minősített kollektort összehasonlítom a sör mérés alapján felállított modellel, akkor alulmarad teljesítményben. Ez részben abból adódik, hogy én nagyobb tömegáramot biztosítottam a teszt alkalmával.
(Had jegyezzem meg, hogy a szimuláció igen jó közelítést ad (számított=125kWh/m2, mért=104kWh/m2.)
http://apps.biosolar.hu/solar_gain/?coll1=BEER&coll2=1500GS&coll3=NONE&ho_start=1&nap_start=4&ho_stop=4&nap_stop=19&col_azm_deg=0&col_tilt_deg=60&buffer_capacity=15&Ta=25&coll_area=1&P=4&contr_p=7&pump_p=50&coll_fp_en=on&coll_vt_en=on&coll_ug_en=on
2011-03-01
08:35:58
Légkollektor építés:

2011-02-18
10:00:37
Előzmény: sándor #11904#11905
Sándor,

Értettem :)

Hát igen, a levegő, ami ebből a kollektorból jött... nem ismerem az adott szerkezet felépítést, de ahogy írtam a ventilátor mélyen alul volt méretezve. Ezért a (szerintem rosszul megválasztott) szigetelőanyag megolvadhatott. Csak olyan hőszigetelést szabad alkalmazni, ami stagnáció esetén sem bomlik a majdnem 200 Celsius fokra felmelegedő belső hőmérsékleten.

Szerintem a légkollektor bizonyos körülmények között optimális megoldás lehet, például a készülő félben lévő aszalót is az fogja fűteni (majd meglátjuk), és az épületek egyes helységeiben is hasznosak lehetnek megfelelő kiegészítőkkel.

A sörös-dobozok alkalmazása sokakban kellemes emlékeket ébreszt, de erre a célra műszakilag sem a legmegfelelőbb, és igazad van, túl van már beszélve a téma.

2011-02-18
09:01:56
Előzmény: sándor #11891#11901
Sándor,

Semmilyen közöm sincs az íráshoz, nem isnstruáltam (esetleg tudtomon kívül inspiráltam). Egyszereűen teret adtam egy kísérletező kedvű kolléga tapasztalatainak, amihez csak annyit fűznék hozzá, hogy sokkal erősebb ventilátorra lett volna szüksége, a gázfogyasztás csökkenésének megfigyelése pedig nem egy egzakt mérés.

Igaz, hogy a Bierstube ajtaját belülről beriglizték, hogy senki se pofázzon bele abba, ami ott elhangzik, de egyáltalán nincsenek elvonási tüneteim. Belépődíjat pedig nem fizetek a ... nagyfokú önzetlenségért.
2011-02-17
09:10:31
Légkollektor tapasztalatok
Forrás: legkollektor.atw.hu

Biosolar Forum  =>  Napkollektor - Légkollektorok  =>  Légkollektorlapozz: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9   következő »
Copyright © 2005-2017 Bernáth Róbert
Minden jog fenntartva